Петко Вълков, изпълнителен директор на БенчМарк асет мениджмънт

Годината ще бъде изпълнена с редица предизвикателства. Ликвидността отново ще бъде водеща тема. Инвеститорите ще продължават да бъдат внимателни в опитите си да открият дружествата, които най-бързо ще превъзмогнат трудностите си и дори ще спечелят от кризата, увеличавайки пазарния си дял. Отчетите към второто и третото тримесечие ще бъдат от ключово значение, тъй като ще дадат отговор на много въпроси. От важно значение за развитието на борсовата търговия ще бъде подобряване на инфраструктурата, което реално да даде възможност за поява на къси продажби и маржин сделки, което да стимулира развитието на нови продукти.

Тодор Русанов, финансов анализатор КМ Инвест

Предвид задълбочаващата се финансова криза и екстремните мерки, взимани от различни институции в САЩ и Европа, прогнозите за следващата година не могат да бъдат особено точни и представителни. Все пак могат да се очертаят някои основни проблеми и насоки, в чиито рамки ще протече финансовата програма през 2009 г. Погледът на инвеститорите и анализаторите отново ще е вперен в икономическите новини и показатели, които пък трескаво ще оказват влияние върху основните борсови индекси. Ако погледнем към последните анализи на водещите световни агенции, установяваме че рецесията в САЩ е започнала още в началото на тази година. Ако това наистина е вярно, то за достигане на дъното ще ни трябват поне две пълни години (отново по данни на анализатори), което пък ще рече, че ще прекараме цялата 2009 г. в условия на световна криза и лутане в търсене на по-здраво дъно. Както обаче знаем, възстановяването на финансовите пазари обикновено изпреварва края на рецесията с едно до две тримесечия, или ако всичко върви по план, Wall Street трябва да започне устойчива консолидация и последващ ръст на индексите към средата на 2009 г. Естествено както и през тази година, наплашените български инвеститори ще изчакат още два-три месеца за по-ясно потвърждение отвън преди да започнат по-смело да трупат позиции в портфейлите си. За мен най-реалистичният сценарий за трайно възстановяване на възходящия тренд на БФБ ще бъде към есента на 2009 г., когато може да се очакват и първите чужди инвеститори, търсещи добри печалби в ниските нива на българските акции.

Кирил Иванов, брокер

Следващата година без всякакво съмнение ще бъде тежка за реалната икономика, особено първите две тримесечия. Неволите на металургичната и химическата промишленост има голям шанс да се пренесат и върху шивашката промишленост и туризма. Тези негативи обаче са дори преекспонирани в цените на голяма част от акциите на БФБ-София, така че когато лошите новини започнат да излизат на бял свят, според мен няма да има големи изненади. Дори ще видим много куриозни ситуации, когато след лоша новина ще имаме ръст в котировките, което ще бъде в пълен контраст с това, което изживяхме през 2008 г. Огромно влияние върху кризата ще продължат да оказват икономическите събития в САЩ и ЕС поради простия факт, че отворена икономика като тази на България трябва да бъде "изтеглена" от кризата, а това няма как да се случи при "колабирали" контрагенти. Освен това при всички положения чуждите портфейлни инвеститори няма да „погледнат” отново към България преди зрелите капиталови пазари да са се успокоили напълно. С две думи очаквам тежка година с положителен финал.

Цветослав Цачев, ръководител отдел "Анализи" в Елана

Трудната 2008 г. ще даде отражение и през първите месеци на 2009 г. Все пак, ситуацията не е толкова безнадеждна, колкото изглежда, защото много компании вече са подценени на база активите си и разходите за стартиране на подобен бизнес. За да започне покачване на цените и компенсиране на това неравновесие е необходимо глобалната икономическа криза да започне да отшумява, а в същото време ефектите от нея да не са катастрофални за България. В момента преобладават очакванията, че в САЩ и с известно забавяне в Европа ще започне възстановяване едва през втората половина на следващата година. Това ще бъде съпроводено и от по-рисково настроени инвеститори от чужбина, което да създаде предпоставки за 30-40% покачване на SOFIX в рамките на две тримесечия. Задълбочаване на икономическите проблеми в България, особено ако европейската икономика бъде още по-силно засегната или не се използват всички възможни стимули, може да отложат покачването на борсата към края на 2009 и 2010 г. Политическият фактор също не трябва да се изключва, особено при трудности във формирането на ново правителство и липса на позитивно развитие при еврофондовете. Първата половина на годината ще премине под знака на вече видимите ефекти от кризата върху отчетите на публичните дружества. Очевидно ще има забавяне дори и спрямо изненадващо слабите резултати за същия период на 2008 г. Би било добре публичните дружества, които нямат практика да дават прогнози за бизнеса си, да го направят поне в началото на следващата година. Несигурността на пазара в момента е голяма и лоши изненади само ще подкопаят допълнително доверието в публичните компании. Финансовите отчети ще покажат в каква степен ще бъдат засегнати българските фирми, но може да се очаква, че секторите с повече проблеми ще бъдат основно в добива, машиностроенето и строителството. Акциите на банките бяха разпродадени в значителна степен, но именно книжата на финансовите институции ще станат първите, които ще се възползват от подобряване на кредитните условия, ниските лихви в Еврозоната и възстановяването на икономиката. Те ще бъдат и първите акции, които ще привлекат чужди инвеститори.

Георги Бисерински, изпълнителен директор на „КД Инвестмънтс” АД

Финансовата криза, която даде силно отражение в края на 2008 г., вероятно ще продължи да влияе и през 2009 г. Разликата ще бъде, че ако до момента основните негативи се усетиха от капиталовия пазар и основно финансовия сектор, то през 2009 г. основното предизвикателство ще пред реалния сектор и запазването на макроикономическата стабилност на страната. България като отворена икономика няма да остане в страни от глобалните процеси, така че това което може да се очаква, е спад на преките чуждестранни инвестиции, намаляване на растежа, инфлацията и дефицита. Едно от опасенията сред чуждестранните инвеститорите към момента е оцеляването на валутният борд. Ако до сега развихрилата се финансова криза се изразяваше основно в затягане на кредитирането и спирането на един два завода, то през следващата година вероятно ще вземе и първите си жертви, а именно фалити на компании. Що се касае до капиталовия пазар, смятам, че първите положителни сигнали на външните пазари ще дадат зелена светлина и за родните индекси, но за по-съществено покачване и за възстановяване на доверието ще е необходимо време, особено за чуждестранните инвеститори, които в момента нямат особено доверие в страната.

* Не е препоръка за вземането на инвестиционно решение!