Европейците могат да решат и сами да ограничат банковите бонуси, дори ако Съединените щати не са съгласни, заяви люксембургският премиер Жан-Клод Юнкер, който е председател на Еврогрупата, обединяваща министрите на финансите от еврозоната.
На срещата на върха на Г-20 в Питсбърг ще трябва да убедим американските ни приятели, че е необходим нов етичен кодекс във финансовите дела. Ако не постигнем успех, твърдо подкрепям идеята, че в Европа трябва да правим онова, което намираме за необходимо, независимо дали американците са съгласни или не, изтъкна Юнкер. Въпреки това той посочи, че не вижда опасност от провал на срещата на върха на Г-20 в Питсбърг.
На извънредна среща на върха довечера в Брюксел лидерите от Европейския съюз ще съгласуват общоевропейски предложения за реформиране на световната финансова система, които да бъдат представени в Питсбърг на 24 и 25 септември.
Най-голяма съпротива среща идеята на френския президент Никола Саркози за законодателно ограничаване на доходите на ръководителите на банки.
Управляващият директор на Международния валутен фонд /МВФ/ Доминик Строс-Кан заяви, че Г-20 трябва да приеме мерки за регулиране на заплащането в банковия сектор.
Президентът на САЩ Барак Обама продължава да се противопоставя на ограничаването на бонусите за банкерите и дилърите, заяви заместникът-националният съветник по националната сигурност в Белия дом Майк Форман.
В Москва икономическият съветник на руския президент Дмитрий Медведев, Аркадий Дворкович посочи, че Русия се обявява за ограничаване на банковите бонуси на национално ниво. БТА
Коментари
0