През последните дванайсет месеца в Германия са извадени от обращение фалшиви банкноти на стойност 3.8 милиона евро. 500 фалшификатори са били изобличени. Това представлява 20-процентов ръст на разкритите случаи.

Всички иззети фалшиви банкноти в Германия пристигат в германската Бундесбанк в Майнц. За последните шест от обръщение са били извадени 1.7 милиона евро.

Най-често биват фалшифицирани банкноти от 50 евро, казва Мартин Вечер, експерт от германската Бундесбанк: "Тези банкноти не остават дълго време в обръщение. Най-често те биват забелязвани, когато стигнат до някоя от специализираните фирми, които се занимават с транспорт на ценни вещи. Ако там не направят впечатление на никого от експертите, то фалшивите банкноти попадат в някои от банковите филиали."

Най-застрашени от това да се сдобият с фалшиви пари са търговците на пазара. Затова и продавачите настояват разплащането да става обикновено с банкноти с по-малка стойност. Останалите почти не биват приемани, казва един търговец. А друг обяснява, че работи само с банкноти до 100 евро.

Съвсем различна е картината на касите на големите супермаркети. Те са оборудвани със специални уреди за анализ на банкнотите. Ако там не бъдат забелязани фалшификатите, това става малко по-късно, когато те попаднат в машина за броене на пари.

Повечето фалшиви банкноти биват изработвани с помощта на цветни принтери и копирни апарати. Преди появата на тази техника изработването на една фалшива банкнота си е било истинско изкуство. Навремето фалшификаторите е трябвало да изрисуват парите. Днешната съвременна техника улеснява разкриванането на фалшификатите.

За последната година в Германия са били разкрити 500 производители на фалшиви пари. БГНЕС