Финансовите измами днес вече са изключително разнообразни и се разпростират от кражбата на данни от кредитни карти до злоупотреба с фондовите пазари и се стигне до мними търгове в интернет. Това съобщи Георги Димитров от Фондация "Право и интернет" на кръгла маса "Превенция и борба с измамите при паричните транзакции". Димитров посочи огромен кръг действия в най-различни сфери, от злонамерени действия на организирани престъпни групи до недобронамерени поскъпки на конкурентни компании.

Освен познатите вече кражби на данни при кредитните карти чрез скимиращи устройства, все по-често по света се срещат т.нар. нигерийски измами, при които мними банкери или служители уж желаят да прехвърлят значителни суми по сметка с условието да им бъдат предоставени сметки или други данни на човека, който е набелязан за измама.

Търговските измами пък по думите на Георги Димитров са безброй. Сред „новостите” били изпращане на мейли до определени потребители да продават или купуват ценни книжа на определени компании на фондовите пазари, като така лицето пращащо съобщенията се възползвало от промяната в цените на акциите. Клик-измамите пък се практикували при интернет рекламата с банери. При този вид недобронамерено действие от конкурентна фирма на рекламиращата умишлено натискали рекламните банери /включително члез ботове/ с цел да повишат разходите на рекламиращата.

Румънският експерт по финансови измами Каталин Григораш от своя страна съобщи, че организираните групи са много добре свързани за разлика от комуникацията, която понякога имат експертите. Цената за злоупотреба с банкови карти вече е паднала до 50 и дори до 20 евро за изработването на скимиращо устройство, съобщи Григораш и допълни, че една от новите цели на организираните престъпни групи е копирането на картите за хотелски стаи с цел грабеж.

Григораш обаче бе категоричен, че за момента няма данни за фалшифициране на новия тип карти с чип, по-известни като смарт-карти. Бъдещето според него е на безконтактните карти, които освен информацията на традиционните карти ще съдържат и биометрични данни за потребителя.