Гърция ще фалира по дълга си и вероятно ще напусне еврозоната. Това заяви по време на пресконференция в Москва нобеловият лауреат Пол Кругмън, цитира го Bloomberg. Според икономиста, гръцката ситуация е невъзможна.
Те ще фалират по дълга си, на практика те вече са фалирали. Въпросът е дали те също така ще напуснат еврозоната, което според мен в този момент е по-вероятното, отколкото да останат – заяви Кругман.
Коментарът на финансовата медия гласи: в момента Гърция се бори да получи следващия пакет международна помощ от 130 млрд. евро – но дори да успее, това просто ще отвори нова глава в битката й да остане в еврозоната.
В следващите дни може да бъде финализирано споразумението между международните кредитори и гръцкото правителство, което предвижда доброволна обезценка на над 70% от вземанията за частните кредитори. Решението ще засегне облигации с номинална стойност 200 млрд. евро. Известно е, че шефът на най-голямата германска банка Deutsche Bank Йозеф Акерман в следващите дни ще пристигне в Атина, за да се включи в преговорите.
Но според икономиста Холгер Шмидинг от лондонската Berenberg Bank, дори суаповата сделка по дълга няма да спре кръвотечението на Гърция. Според него е „много отворен въпрос“ дали Гърция ще остане в еврозоната. Шмидинг се присъединява към мнението, че в политиката си по Гърция МВФ и европейските кредитори трябва да се насочат не толкова към жестоките икономии, а към подобряване на бизнес средата.
Според Шмидинг, Гърция сега се нуждае от плосък данък, намаляване на бюрокрацията и повече дерегулация. Но дали и това ще й помогне? В момента страната е оседлана с твърде много дълг, твърде малко растеж и твърде голям бюджетен дефицит. Нещата няма да се оправят дори с все по-неохотно отпусканите пари от другите страни на еврозоната начело с Германия.
“Гърция е изпаднала в голям проблем“ - пише лондонският банкер в писмо до инвеститорите. Програмата за реформи се проваля заради прекомерна строгост, административна некомпетентност и политически игри. Гръцката икономика е изпаднала в „смъртоносна спирала“ и още от същото лекарство няма да помогне.
Не можем да наливаме пари в бездънна яма – каза вчера фианнсовият министър на ФРГ Волфганг Шойбле. „Гърция се нуждае от нова програма, това не се поставя под въпрос, но Гърция трябва да създаде условията за това“.
Гърция от над две години е в интензивното отделение – припомня Bloomberg. Миналия ноември канцлерът на Германия Ангела Меркел и президентът на Франция Никола Саркози за пръв път намекнаха, че има възможност Гърция да бъде извадена от еврозоната.
Другите страни в Европейския съюз губят търпение заради патовата ситуация в Гърция, като именно гръцките неволи наложиха на Ирландия и Португалия също да търсят спасителни програми. Италия и Испания трябваше да плащат опасно високи лихви за своя дълг. Европейската централна банка се въвлече в противоречиви операции. Франция загуби своя ААА кредитен рейтинг.
Запознати говорят, че новите гръцки облигации ще са с 30 годишен матуритет и среден купон за периода от 3.6%. целта е до 2020 г. товарът на дълга на Гърция да бъде сведен до 130% от БВП. Според думите на Акерман, който заедно с Чарлз Далара е съпредседател на Института за международни финанси, сделка по гръцкия дълг ще има в индите седмици, а може и дни. В Института със седалище във Вашингтон членуват над 450 финансови фирми, той в момента представлява интересите на гръцките кредитори.
Гърция не успя да постигне бюджетните цели, заложени при получаването на първия пакет на стойност 110 млрд. евро през май 2010 г. Това бяха пари на европейските данъкоплатци. Безполезното им харчене накара Германия да натисне собствениците на гръцки ДЦК да приемат част от цената за нормализиране на ситуацията. Рецесията в Гърция върлува за пета година, бюджетният дефицит е около 10% от БВП, а безработицата е около 18%.
На 20 март Гърция трябва да плати 14.5 млрд. евро по свои облигации. През април ще има всеобщи избори. Служебният премиер Лукс Пападимос има все по-малко време да приложи своите мерки за строги икономии, които да се харесат на МВФ и на еврозоната, за да бъдат отпуснати новите пари. Настояванията на тройката са за по-ниски разходи за труд в Гърция и дерегулация на трудовия пазар.
Според главния икономист на Алфа Банк Михаил Мазуракис, опрощаването на гръцкия дълг трябва да бъде придружено от мерки, които стимулират растежа. Според него, има признаци за подобрение в предлагането и Гърция постепенно се връща към икономически растеж.
Causa Perduta - обречена работа, безсмислена кауза