Частният сектор трябва да се занимава с финансовата грамотност, защото държавата ще пропагандира своите идеи и целият процес ще се политизира.

Това обясни бащата на Валутния борд у нас проф. Стийв Ханке на конференция за финансовото образование.

По думите му финансовата неграмотност е огромен проблем в България. Образованието в сектора трябва да е частна инициатива, защото според икономиста 95 % от това, което държавата казва за финансите и икономиката е или грешно, или не е по темата.

Той обясни, че да си финансово необразован е като да не може да четеш и да пишеш, а така не можеш да направиш информиран избор.

Професорът сравни финансово образование с меню за вечеря. По думите му е необходимо първо да има информация и данни, за да са ясни възможностите и да има избор.

На второ място трябват инструкции, за да се разберат условията във финансите, тоест да знаеш какво точно има в менюто. Третата необходимост е да си наясно какво от менюто е за теб.

Ханке представи данни от проучване на Световната банка, според което 60 на сто от българите са финансово неграмотни, 65% не знаят как да си отворят сметка в банка, почти толкова са и тези, които нямат представа как да си направят застраховка, а 80 на сто не са запознати с взаимните инвестиционни фондове.