Климатичните промени и спекулациите на пазарите са сред основните фактори, които излагат на риск хранителната сигурност в ЕС и извън него, заявяват депутатите в резолюция, одобрена на 17 февруари. Членовете на ЕП призовават за спешни мерки за борба със спекулациите на цените на хранителните продукти и в подкрепа на производството на храни в ЕС.

 

Сушите, наводненията, пожарите и бурите, които са се увеличили в сравнение с миналото, водят до намаляване на капацитета на земеделската продукция в целия свят, отбелязват депутатите. Трябва да бъде обърнато внимание на управлението на почвите и водните ресурси, смятат членовете на ЕП и призовават Комисията да следи за прилагането на националните мерки по отношение на климатичните промени.

 

Борба със спекулациите

 

Депутатите критикуват злоупотребите и спекулациите в търговията с храни, земеделската продукция и енергийните пазари, които излагат на риск хранителната сигурност. Резолюцията призовава Г-20 да гарантира сближаването на регулирането на секторите на хранителните и селскостопанските стоки, като включи страните, които не участват в Г-20.

 

В частност, членовете на ЕП настояват Комисията да обмисли възможността за предоставяне на нови правомощия на Европейския орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП) и по този начин да бъдат предотвратявани злоупотреби на пазарите. Взаимодействието с хранителните пазари трябва да бъде ограничено до тези инвеститори, които наистина са свързани със земеделските пазари, смятат депутатите.

 

Помощ за фермерите в ЕС

 

За да се гарантира хранителната сигурност в ЕС, е необходима силна обща селскостопанска политика, се казва в приетия текст. Трябва да се обърне спешно внимание на намаляването на доходите на фермерите, което се дължи на увеличаващите се разходи за изпълнение на стандартите на здравеопазването, околната среда и грижата за животните, подчертават депутатите. В рамките на бъдещата обща селскостопанска политика трябва да се предостави ключова роля на инструментите за пазарна интервенция, се казва в текста на резолюцията.

 

Подкрепа за фермерите в развиващите се страни

 

Тъй като селското стопанство е ключов икономически сектор в развиващите се страни, ЕП настоява за увеличаване на финансовата помощ за този сектор в подкрепа на въвеждането по-ефективни и по-устойчиви земеделски практики. В допълнение, собствеността на земя трябва да бъде насърчавана с цел намаляване на бедността и засилване на хранителната сигурност, допълват депутатите.