Вестник Банкер

"И Николай Василев оглежда БАКБ"

За една година откакто БАКБ е на тезгяха, към нея са проявили интерес най-малко четирима инвеститори. Единият е базираната в Австрия Европейска приватизационна и инвестиционна компания EPIC, която до 2007 година бе стратегически инвеститор в Първа инвестиционна банка. Според банкери представители на компанията са направили проверка на финансовото и правното състояние на БАКБ, но са се отказали, когато се е стигнало до въпроса за цената.

Банкери твърдят, че от покупката на дела на мажоритарния пакет акции в БАКБ се е интересувала и компанията за бързи кредити БНП Париба Лични Финанси ЕАД. Логично е БНП Париба да се изкушава да разшири бизнеса си, като придобие БАКБ, защото тя има немалък и интересен портфейл от жилищни кредити. До сериозни преговори със собствениците на БАКБ обаче не се е стигнало.

Според финансисти още двама кандидати се интересуват от БАКБ. Единият е ЦКБ Груп ЕАД - холдингът, който чрез дъщерните си структури притежава Централна кооперативна банка. Според информацията на Банкер обаче този кандидат не е склонен да наддава с други инвеститори, които проявяват интерес.

Последният известен засега кандидат за БАКБ е финансовият холдинг Експат Груп. Той се контролира от бившия вицепремиер от правителството на Симеон Сакскобургготски Николай Василев. В едно от свързаните с него дружества Експакт Капитал А управляващи партньори са Никола Янков, Николай Василев и Хари Самуел Тилев, които представляват тримата големи акционери във фирмата - съответно Декстра Недвижимости АД, Експакт Груп ЕООД и Дар Финанс ЕООД. Компанията Дар Финанс се контролира от лихтенщайското ружество Дару на небезизвестния бизнесмен Атанас Тилев. Същият този Тилев, който през 1994-95 година придоби Добруджанска банка и Банка за земеделски кредит, които впоследствие фалираха. По ирония на съдбата активите на въпросните две банки бяха по-късно приватизирани от ЦКБ.

Заради близостта на хората около Експакт Груп с царя и с НДСВ и проявявания от тях интерес към БАКБ, във финансовите среди се носят какви ли не слухове. Най-пикантният от тях е свързан с политиката и бъдещите президентски избори. Говори се, че Николай Василев и сие разполагат с усилия да изградят силна финансова група, която задължително да включва и банка, с цел да осигурят солиден бизнес гръб на НДСВ за предстоящите избори. 

Вестник Труд

"Износът на ток за Турция тръгва през март"

Износът на електроенергия от България за Турция се очаква да започне през март. Това заяви вчера Зеки Байрам, председател на Турско-българската търговско-индустриална камара. Електроенергийните системи на двете страни са свързани и вече не съществуват технически проблеми пред търговията с ток, допълни той. Според Байрам сега се очаква единствено политическо решение за пазара.

Справка в системата на българския държавен “Електроенергиен системен оператор” показва, че страната ни е започнала да извършва физически пренос на електроенергия към Турция още на 7 октомври 2010 г. Доставките продължават и сега, като обемите са значителни - между 200 и 520 мегавата на час. Но търговия още нямало.

Вестник Капитал

"Грип за 100 милиона лева"

Личните разходи само за лекарства срещу грип за последния един месец са 28 млн. лв. по данни на анализаторската компания за фармацевтичния пазар IMS Health.

Все още не са известни точният брой боледували в болница и причината за колко от диагнозите е точно грипен вирус. Разходите по клинична пътека за остри вирусни инфекции включват още 12 проблема, като например шарка, и са на стойност около 151 хил. лв. Отделно от това през януари по данни на НОИ са издадени 136 хил. болнични листа, за които само държавата е платила 26.5 млн. лв., а голяма част от тях се дължат на грипната епидемия. Първите три дни обезщетение се плащат от работодателите.

Така излиза, че цената на един месец боледували е около 100 млн. лв. разходи за лечение и далеч повече като отражение върху производителността. Тази сума би могла да бъде далеч по-малка, ако се създаде по-добра организация за профилактика на грипа и най-вече за имунизация срещу актуалните щамове на вируса.

"Корпоративна търговска корабостроителница"

На 18 февруари "Корабостроителница Русе" излезе с кратко прессъобщение. Компанията информира, че четири дни по-рано се е извършила покупко-продажба на 99% от акциите Русе индъстри, собственик на Корабостроителница Русе, от група от 5 фирми. Въпреки голямата тайнственост кой стои зад петте компании купувачи, спряганото име е само едно - това на собственика на Корпоративна търговска банка Цветан Василев.

Вестник 24 часа

"Рокадите в пътищата заради нова компания, дама я оглавява"

Противоречия около бъдещата компания за стратегически проекти довели до поредните рокади в пътната агенция, стана ясно при представянето на новия й шеф Сергей Михалев. Той поема поста от подалия оставка Божидар Йотов. "Мотивите ми са лични. Не мога да се съглася с решението за нова компания", обясни той. Тя вече породила напрежение заради обещаните високи заплати. Строителният министър Росен Плевнелиев обяви през декември идеята за компанията.