Вестник Капитал Daily
Кой взе държавните земи срещу бонове. Дружества около собствениците на "Галакси пропърти груп" и "Винпром Пещера" са спечелили 80% от площите в миналогодишния търг. Дружества, които са директно или непряко свързани със собствениците на "Галакси пропърти груп" и "Винпром Пещера" - Антон Щерев и Атанас Петров, са спечелили 80% от земеделската земя, продадена на скандалния търг срещу бонове (ПКБ) от 2012 г. на Министерството на земеделието. Това става ясно от запитване на "Капитал" до ведомството с искане за информация с кого министерството финално е сключило договори за продажба на земите (виж таблицата). От министерството не уточниха дали се готви нов търг за земя скоро. Търгът се проведе през есента на 2012 г., като преди това групата около "Галакси" се бе сдобила предварително с по-голяма част от наличните на пазара поименни компенсационни бонове, за да участва с тях в него. След публичното обявяване на търга за около 100 хил. декара компанията продаде част от боновете на новорегистрирани или почти без дейност дружества със звучни имена, които след това активно се включиха в търговете и спечелиха огромна част от земите, пише "Капитал Daily".
БСП бламира ДПС за джамиите. Социалистите внесоха промени в Закона за вероизповеданията, ДПС обмислят "колективна позиция".Модата на национализма завладя и БСП. Трима депутати от социалистическата партия внесоха законопроект, чрез който са на път да влошат отношенията с партньорите си в управлението - ДПС. Причината не е само във факта, че противно на духа на семинара в Боровец преди две седмици, проектът не е съгласуван с движението, но и в самото му съдържание. Пламен Славов, Димитър Дъбов и Татяна Буруджиева (всички избрани от райони със смесено население: съответно Пловдив област, Шумен и Разград) предлагат Закона за вероизповеданията да се измени така, че мюфтийството да няма претенции за собственост върху сгради, бивши джамии, а сега паметници на културата. Става дума за тези от тях, които са притежание на общини или държавата. Според данни на депутати от ДПС, висящите дела са около 50 за около 80 имота в цялата страната. Четири от тях са минали на първа инстанция - за джамии и други вакъфски имоти в Добрич, Враца, Ямбол и Карлово. Само в Карлово съдът е признал претенциите на мюфтийството, но процесът продължава на втора инстанция, а в града се надигна протест.
Свързано с КТБ дружество взе контрола в "Петрол". Наскоро учреденото "Алфа кепитъл" е купувачът на 47.5% от акциите на дистрибутора, притежавани преди това от "Петрол ходлинг". Един от най-големите дистрибутори на горива в България - "Петрол", вече е с нов собственик и това е дружество, свързано с основния му кредитор - Корпоративна търговска банка (КТБ). Това става ясно от излезлия в понеделник бюлетин на Централния депозитар, където са посочени продавачът и купувачът на малко над 47% от капитала на "Петрол" при сключената на фондовата борса сделка за 103 млн. лв. седмица по-рано. Така едва няколко седмици след като лагерът на Денис Ершов взе надмощие над този на бившия му партньор Митко Събев и овладя контрола в компанията майка "Петрол холдинг", той се разделя принудително с основния му актив.
Вестник Сега
Агенцията за подслушване се превръща в мастодонт на властта. Правителството прехвърли на ДАТО близо 100 имота, собственост на МВР. Правителството упорито се е заело да превърне новосъздадената агенция за подслушване в мегаструктура, подобна на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС). Предизборното обещание на БСП бе, че няма да допусне свръхупотреба на специални разузнавателни средства (СРС) както по времето на ГЕРБ. Вместо това, след като увеличи почти двойно парите за слушане и следене за следващата година, кабинетът без много шум е прехвърлил за ползване близо 100 имота на Държавна агенция "Технически операции" (ДАТО). Решението е било взето на закрито заседание миналата сряда. Всички имоти са собственост на МВР и се предоставят безвъзмездно. От публикувана таблица на правителствения сайт става ясно, че ДАТО получава 76 имота, които са част от други сгради, както и изцяло още 20 имота. Списъкът обаче не е пълен, тъй като част от терените са секретни, което означава, че предоставеното недвижимо имущество може и да е доста повече.
БСП спеши закона за конфликт на интереси, за да промени състава на органа. Социалистите свалят драстично глобите за неподадени в определения срок декларации. СП внася спешни поправки в закона за конфликт на интереси, за да бъде направена цялостна подмяна в състава на органа. В момента два поста в 5-членното звено са вакантни - на председателя и на един от комисарите, тъй като Филип Златанов подаде оставка след скандала с неговото тефтерче, където бе записано кой да се удари, а Сабрие Сапунджиева стана зам.-министър на правосъдието. Вносители на промените са Мая Манолова и Кирил Добрев, който оглави временната комисия по случая. Мандатът на останалите трима изтича този месец. Манолова обясни, че ще избързат с текстовете, за да може изборът на нови членове да мине при "по-ясни и прозрачни" правила. Неофициално от БСП обявиха, че все още не е решено кого ще предложат за шеф и членове на органа. Трима, включително и председателят, се избират от НС, а правителството и президентът посочват по един.
Вестник Стандарт
Сменят всички членове в комисията на Филип Тефтерчето. Прибират палати и за конфликт на интереси. Ще глобяват политици с една заплата за закъснели декларации. Палати, коли и авоари, придобити в резултат на конфликт на интереси, ще бъдат отнети в ползи на държавата. Такава промяна в Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси предлагат депутати от БСП. Възнагражденията, получени от държавната хазна, също ще бъдат отнемани. Променят се и глобите при закъснение при подаване на декларация за конфликт на интереси. Тя ще е според работната заплата на лицето, заемащо публична длъжност. "Не може и министърът на икономиката и енергетиката, и директорът на училището в Годеч да плащат една и съща глоба", мотивира предложението председателят на парламентарната комисия за тефтерчето на Филип Златанов Кирил Добрев (БСП). Новите текстове предвиждат и възможността комисията да поиска от съда разкриването на банкова тайна. Имената на установените в конфликт на интереси пък ще бъдат публично достъпни на сайта на комисията.
Вестник Монитор
За да заделят средства за инвестиции. Парите от наеми и дивиденти остават в държавните болници. Нито едно лечебно заведение на печалба. Държавните и общински болници вече няма да отчисляват в полза на държавата част от наемите, които прибират. Печалбата на тези лечебни заведения също ще остава за тях, вместо да се внася в бюджета като дивидент, както се практикуваше досега в края на всяка финансова година. Това приеха депутатите при гласуването на второ четене на бюджета за 2014 г. По закон дружествата с над 50% държавно или общинско участие трябва да внасят в държавния или общинския бюджет 50 на сто от наема. Разпоредбите предвиждат още едноличните акционерни дружества с държавно участие в капитала да внасят в хазната дивидент в размер на 80% от печалбата след облагане с данъци.