Вестник Класа

"Величка Рангелова, макроикономист: Увеличаване на потреблението ще доведе и до очаквания ръст на икономиката"

Личното потребление вкарва най-много приходи в бюджета чрез ДДС, данък общ доход и социалните осигуровки, като на един лев увеличаване на личното потребление се получава 45 ст. увеличаване на данъчните приходи. Съществува силно корелационна връзка между износа и увеличението на данъчните приходи. На един лев износ в бюджета трябва да влизат 32 ст. данъци. Виждаме, че през 2010 г. въпреки увеличението на износа имаме намаление на данъчните проходи.

У нас най-лошото е, че има монополисти в определени браншове и те не са български фирми. Техните печалби се изнасят навън, но в същото време липсва необходимият контрол. Те рекетират цялото население и така намаляват покупателната способност на българите. Затова и сметките за вода, ток, телефони и т.н. са умопомрачаващи. Банките са изнесли стотици милиони печалби. Лихвите по кредити много превишават лихвите по депозити и това също е декапитализация. Към това се прибавя фактът, че вече няколко години не се компенсира инфлацията. Примерно във Франция при 2% инфлация веднага се компенсират най-ниските доходи тъкмо за да не се получи ефектът на декапитализация.

Всички пенсионни фондове, включително и Сребърният, трябва да бъдат на едно място, смята експертката.

Вестник Пари

"Нови негативни мнения от Сърбия за участието на страната в  АЕЦ Белене"

Според сръбският министър на околната среда Оливер Дулич, страната трябва да използва ресурсите си във ВЕИ. Първоначално западната ни съседка възнамеряваше да участва с 1-2%, в последствие се заговори за увеличаване на дела до 5%.

Преди време негативно мнение за участието на Сърбия изказа и вицепрезидентът на швейцарската енергийна компания EFT Group Светислав Булатович, който пресметна, че ако Сърбия участва в АЕЦ Белене и купува ток от него, цената му ще е много по-висока от тази на свободния пазар. Сметките на Булатович показваха, че мегаватчас електричество от АЕЦ Белене на българо-сръбската граница ще струва 60 евро с разходите за транспорта. 

Вестник 24 часа

"Кризата се мести - след строителството удря търговията"

Интервю с С Георги Стойчев, изпълнителен директор на Отворено общество - София. Според данните на организацията броят на хората, които заявяват, че са засегнати от кризата, спада от 24% през февруари до около 19% през октомври. Около 55% от анкетираните, които през февруари са заявили, че са били засегнати от кризата, през октомври вече заявяват, че не са. Около 1/3 от хората, които през февруари са били безработни и са си търсили работа, през септември вече са си намерили.

Освен това кризата мигрира от едни сектори на икономиката към други. Ако през февруари най-силно засегнатият сектор е бил строителството, то през септември най-потърпевши са заетите в търговията. Наблюдаваме обаче подобрения в такива сектори като транспорта и преработващата индустрия.

Вестник Дневник

"Прогнози на брокери: През 2011 г. пазарът на жилища може да опре дъното"

Цените на жилищата през 2011 г. ще се запазят на исторически ниски нива, като очакваме те да се стабилизират в големите областни градове, а спадът в страната като цяло да се забави.

През 2010 г. средните цени на жилищата са се върнали на нивата отпреди три години, показват данните на националната статистика. През третото тримесечие на годината средната цена е 960 лв./кв.м при 988 лв. през първото тримесечие на 2007 г. Именно оттогава заради членството на България в ЕС цените на жилищата тръгнаха рязко нагоре.

Възходът им продължи до третото тримесечие на 2008 г. - 1418 лв./кв.м, след което вече повече от две години вървят надолу. През 2010 г. жилищата са поевтинели средно с още 10% на база реално сключени сделки. Увеличаването на обема на сключените сделки е първият положителен фактор, но все още не може да се каже, че има убедителни сигнали за излизане на имотния пазар от кризата, смятат експерти.

"Банка ще се разплати с чистачите Титан вместо София"

Около 4 млн. лв. за събирането на боклука в девет района на София ще бъдат прехвърлени чрез цесия към банката, която ще ги изплати на частните дружества.

Така те ще получат веднага средствата, а общината ще отложи връщането им на банката до април догодина. Това става ясно от документите за цесията, публикувани в търговския регистър.