Дневник

„Бюджетният дефицит лъсна и официално”

В България вече и официално има бюджетен дефицит. Това става ясно от данните на Министерството на финансите, според които държавните финанси само за юли са на минус 556 млн. лв. Така са похарчени и последните 183 млн. лв. от оперативния резерв на правителството (натрупан най-вече заради януарския излишък от 906 млн. лв.). Сметката показва, че консолидираният бюджет от началото на годината е с недостиг от 372 млн. лв. Заради сериозното превишаване на разходите над приходите (нещо, за което анализатори неведнъж предупредиха, че носи сериозни икономически рискове), в последните си дни кабинетът "Станишев" е използвал пари и от фискалния резерв. Данните сочат, че след като в края на юни размерът му беше 8.26 млрд. лв., към 31 юли той е 7.7 млрд. лв.

„Цените падат за трети пореден месец в България”

Цените на стоките и услугите в България са се понижили за трети пореден път на месечна база през юли, показват данните на националната статистика. Освен това темпът, с който става това, се увеличава. На годишна база все още се запазва инфлация, която обаче пада до 1.6%. Дефлацията през юли на месечна база (спрямо юни) е 0.6%, докато през юни беше 0.4%, а през май 0.3%. Основната причина за понижението в цените идва от хранителните стоки и облеклата. При първите поевтиняването се свързва и със сезонни фактори през този период на годината. Справка с резултатите от минали години също показва, че дефлацията е нормална за юни, докато през юли индексът на потребителските цени е спадал само в 3 от последните 10 години. За разлика от тогава обаче този път за дефлацията спомагат и свитото вътрешно търсене, ниската инвестиционна активност и склонността на домакинствата да спестяват по-голяма част от доходите си, смятат анализаторите.

„Предварителен вот за оздравителния план на Кремиковци”

Планът за оздравяване на "Кремиковци" предстои да бъде гласуван от облигационерите утре, съобщи един от притежателите на дългови книжа, пожелал анонимност. От този предварителен вот зависи и как ще гласува попечителят на емисията "Лоу дибенчър" през октомври, когато всички кредитори се съберат да решат съдбата на комбината. Облигационерите, подкрепящи плана, ще трябва да съберат квалифицирано мнозинство, ако желаят той да бъде подкрепен с целия размер на емисията. В противен случай всеки облигационер ще може да гласува на събранието до размера на притежавания от него дял в емисията. В понеделник представители на облигационерите се срещнаха с премиера Бойко Борисов и главния архитект на София Петър Диков. Предмет на разговорите бе как да се намери взаимно приемливо решение за бъдещето на банкрутиралия комбинат.

„Лихвите по депозитите се задържат”

Задържане на лихвите по депозитите до достигнатите нива и продължаване срока на съществуващи вече промоции без увеличение на лихвите. Това се наблюдава на пазара през изминалия месец. От единайсет банки, по-активни в депозитната надпревара през юли, само една е предоставила по-високи лихви, става ясно от месечния обзор на финансовия портал "Моите пари". Особено интензивни са били банките в началото и края на юли, когато са изтичали обявените промоции, като нито една не е прекратила започнала вече промоционална кампания, посочват от портала. Новите оферти са били малко на брой. Най-активните банки през миналия месец, които са продължили свои съществуващи оферти, са били ОББ, ПИБ, СИБанк, Българо-американска кредитна банка, Банка ДСК, Банка Пиреос, Пощенска банка, Уникредит Булбанк, Райфайзенбанк, Societe Generale Експресбанк, Токуда банк. Запазва се и обособилата се от два-три месеца посока на преориентиране от краткосрочните тримесечни депозити към шест- и дванайсетмесечни в предложенията на банките. При едногодишните депозити нивата са между 9% и 12% по левовите, а по евродепозитите лихвите са с около един-два пункта по-ниски. При тези за шест месеца лихвите варират между 7 и 8% на годишна база.

Пари

„Вицепремиерът Дянков: Сваляме осигуровките”

Работодателските организации искат осигуровките да бъдат намалени с 5% и аз подкрепих тази стъпка, но смятам, че това трябва да стане стъпаловидно – през 2010 г. с 2%, а следващите две години с по 1%. Министърът на финансите очаква през 2010 г. България да има 2% спад на БВП. На въпрос каква е визията му за развитието на БФБ и ще има ли смяна на ръководството й Дянков отговаря: За смяна на ръководството на борсата не съм мислил, а дали държавата трябва да се оттегли като акционер – смятам, че е разумно. Това обаче ще бъде отложено във времето, защото не е подходящо по време  на криза да продаваме държавния дял от БФБ от гледна точка на цената. Два са ключовите фактори за приватизацията на БФБ – финансовата оферта и възможността на нашия капиталов пазар да бъде един от регионалните играчи. Продажбата на държавния дял от борсата ни няма да се случи през следващите 9 месеца.

Монитор

„Хазната празна, Бойко вика Станишев„

Дупка от 550 млн. лева е зейнала в държавната хазна през юли, съобщи премиерът Бойко Борисов след заседанието на правителството вчера. Заради рекордния дефицит той покани предшественика си Сергей Станишев да броят заедно парите в главната сметка на България за 2009 г. "Още днес в Министерството на финансите да се изясни кой е крив и кой е прав", заяви Бойко Борисов. Той разпореди финансовият министър Симеон Дянков да повика и Пламен Орешарски. Поканата към бившите държавници дойде след твърдения, че кабинетът "Станишев" е оставил "добро финансово наследство". "Тъй като се появиха спекулации, нека в присъствието на медиите хората, които са работили за Орешарски, да покажат дефицита, който сме заварили. В присъствието на всички да видим цифрите и резултатите", поиска премиерът. По адрес на Станишев той допълни: "След това приказките пред Брюксел: "Моля, другарко, Бойко ме бие" няма да важат". Сергей Станишев обаче отказа да отиде на срещата. Пресаташето му Жанет Пашалиева заяви, че е достатъчно присъствието на Орешарски. "Поканите не се отправят чрез медиите, това е несериозно", отсече пиарката. Пресцентърът бил поставен в ситуация да обяснява на двамата поканени защо всъщност ги викат в Министерството на финансите. Няколко часа по-късно от ведомството съобщиха, че бившият министър Пламен Орешарски ще обсъди цифрите в бюджета с наследника си Симеон Дянков в 14 часа днес.

„Статистиката отчита дефлация трети месец поред”

За трети поред месец Националният статистически институт (НСИ) отчита, че животът у нас поевтинява. Според официалните данни юлската дефлация е в размер на 0,6 на сто. Спрямо отчетения за предходните два месеца спад на потребителските цени се забелязва дори задълбочаване на явлението. През юни беше регистрирана месечна дефлация от 0,4%, а през май - от 0,3 на сто. Статистическите данни показват още, че трите месеца дефлация, които са пряко следствие от икономическата криза, са успели да занулят скока на цените, отбелязан от януари до април. В резултат на това за първи път през последните 20 г. е отчетена нулева инфлация за периода януари-юли. На годишна база обаче за юли се отчита увеличаване на потребителските цени с 1,6 на сто. Средногодишната инфлация пък за периода януари-юли 2009 г. спрямо същия период на 2008 г. е 4,5 на сто.

„Туризмът иска по-ниско ДДС”

От туристическия бранш предлагат да се намалят ДДС ставките за туризма. Това е поредната антикризисна мярка, която новото правителство ще трябва да разгледа. Подобни искания бяха поставяни от туристически организации през последните две години, като се цитираха примери от други европейски държави. Още през зимата Швейцария намали ДДС за ресторантьорите на 3%, което пряко се отразява на цените на пакетите all inclusive. През настоящето лято гърците свалиха ДДС за туризма по островите си на 5%.

Стандарт

„Махат уловките от търговете за пътища”

Кандидатите за магистрала "Тракия" ще трябва задължително да имат опит в изграждането на аутобани. Това е една от промените в тръжните условия за строителство на шосета, които подготвя новото пътно ръководство. Измененията ще премахнат и уловките, които досега даваха възможност близки на управляващите фирми да печелят конкурсите. А цената на изграждането и ремонтът на шосета да се вдига многократно. Последните правила, които бяха изготвени от надзорния съвет на Национална агенция "Пътна инфраструктура", крият капани и не дават равен старт на всички играчи. Условие, което е дискриминационно и трябва да отпадне, е изискването пътните фирми да строят, без да вземат авансово пари от възложителя. Това обяви изпълнителният директор на НАПИ Димитър Иванов.

„Безвластието издълба 556 млн. от бюджета”

Безвластието през юли издълба дупка от 556 млн. лв. в държавния бюджет. Изборите се проведоха на 5 юли и тогава вече се знаеше, че старата власт си отива. А новият кабинет се закле чак на 27 юли. Дотогава разходите са разписвани от старите министри и техните заместници. В резултат само за месец държавата е похарчила с 556 млн. лв. повече, отколкото са приходите в хазната. Така наличният бюджетен излишък от 183,8 млн. лв. в края на юни изцяло е стопен и в края на юли държавният бюджет вече е на червено с 372,3 млн. лв. Напоследък се появиха спекулации за дефицита в бюджета и затова каним в Министерството на финансите бившия финансов министър Пламен Орешарски и бившия премиер Сергей Станишев да покажат какъв дефицит са оставили, каза премиерът Бойко Борисов. Няколко часа по-късно стана ясно, че Орешарски е приел поканата и днес ще се срещне с настоящия министър и вицепремиер Симеон Дянков. Има ведомости, според които заплатите на министрите от предишния кабинет не са били намалени с 15% въпреки решението за това на Министерския съвет, каза още премиерът Борисов.

24 часа

„Само от краставиците сме на плюс в износа”

Масова контрабанда на зеленчуци има у нас, става ясно от доклад на Българската стопанска камара. Той прави огледална статистика с данни на държавите, от които внасяме, и това, което е обявено на нашата митница. За периода 2004-2008 г. в България средногодишно се внасяли 105 млн. тона зеленчуци на стойност повече от 30 млн. долара, показва анализът на камарата. Само при краставиците обаче имаме положителен външнотърговски баланс за 2008 г. За всички други зеленчуци той упорито остава отрицателен между износа и вноса. Например за миналата година гръцкият износ на краставици за България е с 42% (в тонове) повече от внесените според нашите данни. За Испания разликата е 77%. Това означавало, че съответните проценти от стоките са влезли у нас като контрабанда. Пак тогава сме внесли повече от 13 хиляди тона картофи от Германия, Гърция, Румъния, Холандия и Полша.

„Проверяват търговци на горива за ДДС”

МВР, НАП и митниците от два дни са започнали проверки на 16 фирми, които внасят и продават горива у нас. Това съобщи вчера вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов. Резултатите трябва да са ясни днес. Проверките са по сигнали до МВР и НАП, които стоят от много време, но ще станат практика, обясни министърът. Те били свързани с точене на ДДС от бюджета или с чиста контрабанда на горива и неплащане на акцизи. Данни, че една от фирмите, в които са влезли полицаи, данъчни и митничари поне втора година източва ДДС, трябва да докажат проверките. Според Цветанов фирмата, чието име не назова, е прибрала през миналата година 12 млн. лв. от възстановяване на ДДС, без да има право на това. За тази година всеки месец й се връщали по 400 000 лв., разказа вътрешният министър. Проверки ще има и за вносителите на зеленчуци, дрехи и всякакви акцизни стоки, обеща той.

Труд

„Осигуровките щели да паднат догодина”

Нямаме никакво намерение да се откажем от идеята си за намаляване на осигуровките. Но пък не съм обещавал това да стане още в началото на мандата ни. Нито пък съм поемал ангажимент редуцирането да е наведнъж с 5%, каза вчера финансовият министър Симеон Дянков. Вноските ще паднат и начинът, по който ще се случи това, ще бъде разписан в бюджет 2010 г. Процедурата по изработването му вече е зададена, обясни министърът. Той обаче не пожела да каже каква ще е схемата, кои вноски ще бъдат намалени - само за бизнеса или и за работещите. Само тези, които са за държавна пенсия или пък другите - за втора задължителна пенсия в универсален фонд. Ръководителите на пенсионните компании обаче се възпротивиха на идеята на бизнеса 5-процентната вноска за втора пенсия да падне на 2 или 3%.

„Предизборно харчене издънило бюджета”

Само за юли на годишна база дефицитът в бюджета е над 550 млн. лв. (Сумата е равна на едно месечно плащане на пенсиите - бел. авт.)Това обяви вчера финансовият министър Симеон Дянков след заседанието на правителството. Дупката се отворила на 17 юли, когато годишният бюджет е излязъл на минус с 202,100 млн. лв., а към края на юли натрупаният ефект вече бил 372,400 млн. лв. Заслуга за това имало и голямото предизборно харчене на предишната власт през май, юни и юли. Преди да сдаде поста, тогавашният финансов министър Пламен Орешарски твърдеше, че оставя добро финансово наследство и към 30 юни т.г. излишъкът е 173 млн. лева.