"Дневник"

БНБ увеличава ликвидността на банките

Българската народна банка (БНБ) намали минималните задължителни резерви (МЗР) на банките от 12% на 10%, съобщиха от централната банка. Това ще доведе до освобождаване на около 1.1 млрд. лв. паричен ресурс за кредитните институции при сегашното ниво на привлечените средства. За декември сумата ще бъде различна, тъй като нивото на депозитната база ще бъде различно.
Решението, взето от управителния съвет на БНБ, влиза в сила от 1 декември 2008 г. Намалението важи са всички привлечени средства от банките. Като следваща стъпка е решено от 1 януари 2009 г. да се намалят задължителните резерви върху привлечените от банките средства от чужбина от 10 на 5%. От същата дата няма да се начисляват МЗР върху привлечените средства от държавния и местните бюджети.

Това е много добре за икономиката, защото ще даде възможност на банките да подпомагат с финансиране бизнеса в страната. А, ако той е добре, всички ще бъдем добре, коментира за "Дневник" Виолина Маринова, главен изпълнителен директор на Банка ДСК и председател на управителния съвет на Асоциацията на банките в България.

 

"Монитор"

Бизнес климатът продължава да се влошава

Общият показател на бизнес климата през ноември е намалял с още 5,7 пункта, съобщиха вчера от Националния статистически институт. Той вече е само със 7,1 пункта над дългосрочната средна стойност за последните 10 години. Спадът е резултат от ниските оценки на мениджърите от всички наблюдавани отрасли - промишленост, строителство, търговия на дребно и услуги.
Започналото през октомври влошаване на стопанската конюнктура в страната се запазва и през настоящия месец, сочат данните от бизнес анкетите на НСИ.

Промишлеността е от браншовете с най-силна негативна промяна в конюнктурата, показват резултати от анкетата. През ноември съставният показател "бизнес климат в промишлеността" намалява с 8,2 пункта под равнището на октомври.

 

"Стандарт"

Вадят от калта “Кремиковци”

За 5 г. е подготвила оздравителна програма за "Кремиковци" руската "Смарт груп". Експертите на компанията на Вадим Новинский вече са подготвили офертата си и се очаква тя да бъде внесена във вторник за разглеждане, съобщиха за "Стандарт" запознати с нея. Предвижда се през този период да се направят необходимите инвестиции за екология, като първоначално ще бъдат дадени 30 млн. евро. Според оздравителния план бъдещият инвеститор ще плаща разсрочено задълженията на комбината към държавата и облигационерите, които са най-големите кредитори. Засега обаче руснаците не са имали разговори с представители на бондхолдърите, за да обсъдят предложението. Планът предвижда още след първата година комбинатът ни да заработи с капацитет 250 хил. тона производство на месец, което прави над 2,5 млн. тона за година. Преди седмица лично президентът на "Смарт" Вадим Новинский дойде за среща с премиера, където бе договорено работа група от холдинга му да подготви своя оферта след анализа си.

 

"Труд"

Чака ни глоба за боклука на София

Брюксел предупреждава България с писмо от вчера, че не спазва правилата в два случая от директивата за опазване на околната среда, съобщи пресслужбата на Еврокомисията.

България не е създала адекватна система за управление на битовите отпадъци в София и не спазва директивата за дивите патици, като допуска изграждането на вятърни турбини в района на Калиакра.
ЕК смята, че ситуацията със столичния боклук е незадоволителна и подготвя последно предупредително писмо до екоминистър Джевдет Чакъров за неспазване на рамковата директива за отпадъците. Тя насърчава страните да рециклират и обработват боклука за повторна употреба и забранява изхвърлянето или безконтролното му обезвреждане. Първото предупреждение на Брюксел е от октомври 2007 г. Но и досега в ЕК няма яснота как българското правителство ще осигурява устойчиво управление на битовите отпадъци на Софийската община, след като няма конкретен срок за договаряне на цялостна система.

 

"Сега"

Шок с данък сгради и такса смет догодина

Докато другите държави се чудят как да помогнат на гражданите си по-леко да преживеят кризата, нашите управници гласуваха драстично по-високи данъци и такси за имотите догодина. Данъчните оценки за апартаменти, къщи, вили, магазини, ателиета, гаражи и т.н. скачат с 50% от 1 януари 2009 г., реши вчера Народното събрание.
Това е лоша новина за всички собственици, продавачи и купувачи на недвижими имоти, защото ще оскъпи сделките, а и почти сигурно ще доведе до скок на такса смет и данък сгради.

С колко точно ще се увеличат имотните разходи зависи от местната власт. Всяка година общинският съвет определя размерите на общинските данъци и такси като определен промил (едно на хиляда) върху данъчната оценка на имота.

 

"Новинар"

Сурвакат ни с нови цени по Нова година

Цената на парното и топлата вода ще може да се променя от следващата година при всяко поскъпване на природния газ. Това предвиждат промените в Наредба за регулиране на цените на топлоенергията, които правителството одобри вчера. В момента горивото поскъпва на всеки три месеца, а парното само един път в годината. С промените в наредбата обаче се разрешава и цената на топлоснабдяването да се увеличава всяко тримесечие. Промяната в документа беше поискана от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.

Експертите от комисията аргументираха искането си с рекордното поскъпване на природния газ с 24 процента през октомври. Според предварителни изчисления от началото на следващата година ще има ново рязко повишение на цената на суровината.

 

"Труд"

Винетките - на стари цени

Няма да бъдат променяни цените на винетките за 2009 г., съобщи вчера пресслужбата на Национална агенция “Пътна инфраструктура”. Това означава, че годишният стикер за лека кола ще струва отново 67 лeва, а този за автобуси и камиони до 12 тона ще е 550 лева. Най-скъпи остават винетките за тирове - годишната ще струва 1050 лева. Продажбите на стикерите за 2009 г. ще стартират от 1 декември т.г. в офисите на пътната агенция, клоновете на ДЗИ, пощите и по граничните пунктове. Те ще са валидни от 1 януари до 31 декември 2009 г.