Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) официално обяви новите регулирани цени на електрическата и топлинната енергия, които влизат в сила от днес за едногодишния ценови период до 30 юни 2026 г. Решенията бяха представени на брифинг от председателя на комисията Пламен Младеновски след закритото заседание на регулатора.

Промени в цените на електроенергията:

КЕВР утвърди средно увеличение от 2,58% в цената на електроенергията за битовите потребители.

Вижте новите цени на парното и тока

По електроразпределителни дружества промените са както следва:

EVN – увеличение с 3,60%;
ЕНЕРГО-ПРО – увеличение с 2,52%;
ЕЛЕКТРОХОЛД – увеличение с 1,82%;
ЕСП Златни пясъципонижение с 1,94%.

В утвърдените цени са включени и мрежовите тарифи за високо и ниско напрежение.

istock
istock

Председателят на КЕВР подчерта, че първоначално предложеният ръст от 4,62% е бил намален почти двойно, като в основата на това решение стоят три ключови фактора:

► редуциране на надценката за крайните снабдители до нивата от миналата година;
► използване на актуализирани отчетни данни от месеците март, април и май, което е довело до лек спад на мрежовите тарифи;
► отчетени по-ниски цени от търговете на Българската независима енергийна борса за годишния продукт, закупуван от крайните снабдители.

Променят срока за проверка на електромерите

Според данните на електроразпределителните дружества, средната месечна сметка за ток в момента е около 60 лева, като новите цени ще доведат до:

► увеличение с 1,08 лв. за клиентите на ЕЛЕКТРОХОЛД;
► увеличение с 2,16 лв. за клиентите на EVN;
► увеличение с 1,50 лв. за клиентите на ЕНЕРГО-ПРО.

Младеновски заяви, че това увеличение е съизмеримо с инфлацията и се компенсира от повишението на доходите, като подчерта целта за плавен преход към либерализиран пазар, без сътресения за домакинствата.

Членът на КЕВР Таско Ерменков акцентира, че Комисията е търсила баланс между потребители, снабдители и производители. Колегата му Благой Голубарев добави, че пазарът се променя, става по-децентрализиран и навлизат нови технологии като батерии, което засилва ролята на КЕВР в регулирането.

"Топлофикация София" с мобилни приемни за клиенти

Относно евентуални бъдещи промени, Младеновски увери, че към момента няма индикации за ново увеличение на тока от 1 януари, като подчерта, че извънредни решения се взимат само при налични факти и доказателства.

istock
istock


Цени на топлоенергията:

Регулаторът прие и средно увеличение от 4,54% на цената на топлинната енергия. Конкретните стойности за отделните дружества са:

► „Топлофикация София“ – 5,96%;
► „ЕВН България Топлофикация“ – 5,18%;
► „Топлофикация Плевен“ – 4%;
► „Топлофикация Бургас“ – 4,99%;
► „Веолия Енерджи Варна“ – 1%;
► „Топлофикация Враца“ – 4,90%;
► „Топлофикация Велико Търново“ – 5%;
► „Топлофикация Разград“ – 5,37%;
► „Юлико-Евротрейд“ – 3%;
► „Топлофикация Русе“ – 5,03%;
► „Топлофикация Перник“ – 4,99%;
► „Топлофикация Сливен“ – 5,11%.

Според Младеновски, въпреки увеличението от около 5%, разходите за отопление ще останат по-ниски спрямо 2022 и 2023 г.. Той заяви, че цените за парното сега са с около 5% по-ниски от онези години, благодарение на регулаторни намеси, с които са били овладени значителни ценови претенции от страна на топлофикационните дружества.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase