Труд
"Германци плащат по 29.80 евро на час, наши - по 2.50"
Немски фирми плащат по 29,80 евро на час, в България почасовата надница е 2,50 евро - най-ниската за ЕС. Това съобщи вчера Родерих Егелер, президент на Федералната статистическа служба (ФСС).Средната заработка за м.г. в страните от ЕС е била 23,10 евро на час. Най-високо платени са били заетите в Дания - по 36,50 евро. Германия и Австрия са седми по този показател след Дания, Люксембург, Белгия, Швеция, Франция и Холандия. В дъното на таблицата е България с най-мизерно заплащане на труда на заетите в частния сектор.
Докато обаче работещите в Западна Германия са получили за м.г. средно годишно брутно възнаграждение от 43 310 евро (3609 евро месечно), заетите в новите провинции - бившата ГДР - са заработили 30 151 евро (2512 на месец).Най-добре платени са били специалистите в успешни фирми. Те са прибрали средно за ФРГ по 81 хил. евро или брутна месечна заплата от 6750 евро. Необразовани и неквалифицирани кадри са получили средно по 23 400 евро (1950 евро на месец бруто).
Почти половината от заработеното в Германия обаче отива за данъци и осигуровки. За здраве осигуреният плаща по 15 на сто от брутното си възнаграждение, още толкова внася работодателят. Наред с това 85 на сто от населението нямат собствено жилище и плащат наем. Той е 5-10 евро на квадратен метър. Така за апартамент от 80 кв. м в престижен берлински квартал наемът е 800 евро. Отделно се плаща за отопление, смет, ток, вода и др.
Стандарт
"Глоба от Европа заради БТК"
България може да отнесе солена глоба от Европейската комисия заради БТК. Брюксел вече откри процедура за нарушение срещу страната. Провинението ни е, че сме забавили въвеждането на преносимост на фиксираните телефони, което ще позволява на абонатите да сменят оператора, но да запазят номера си. БТК и останалите оператори обаче не могат да се споразумеят за условията за пренос на номерата. Затова се наложи Комисията за регулиране на съобщенията да задължи всички телекоми да подпишат единна процедура. Ако откажат, ще търпят санкции. Крайният срок за събиране на всички 21 подписа под процедурата изтече на 14 май. По данни от комисията вчера следобед са били събрани 19 подписа. Но дори един оператор да откаже да подпише процедурата, тя не може да стартира. Телекомите са недоволни от високите цени, които се изискват за пренос на номера и прекалено дългия срок за прехвърляне. Процедурата предвижда всеки абонат на БТК, който иска да смени оператора, но да запази номера си, да плаща по 25 лв. Срокът за пренос на номера е 25 дни. Тези условия обслужват напълно интересите на монополиста БТК и са в ущърб на хората, твърдят останалите оператори.
Сега
"ГЕРБ вече иска от кабинета седмичен отчет на бюджета"
Кабинетът прие вчера без никакви забележки отчета за изпълнението на бюджета за първото тримесечие, от който личи, че приходите в хазната вече падат, а излишъкът се е стопил. Както "Сега" написа вчера за първите три месеца на годината в хазната са събрани с 5% по-малко пари спрямо същия период на м.г. а излишъкът от 1.664 млрд. лв. през първите 3 месеца на 2008 г. вече е само 514 млн. лв.
Лошите данни накараха вчера лидера на ГЕРБ Цветан Цветанов и икономическия екип на партията на Бойко Борисов да поискат до изборите кабинетът "Станишев" да отчита ежеседмично как харчи бюджета. "Предизборно и без никаква прозрачност се харчат парите на данъкоплатците и съществува реален риск средствата да отиват и за кампаниите на управляващите", алармира Цветан Цветанов.
Монитор
"Доходите ни скочили с 9 на сто за месец"
Общият доход средно на лице от домакинство възлиза на 287,37 лв. през март, което е ръст от 9,2% спрямо същия месец на 2008 г. Това сочат данните на Националния статистически институт. Основната част от парите, които влизат в семействата, се формира от получаваната работна заплата и пенсии. Техният относителен дял в цялата сума за месеца е 81,7 на сто. Общото за тях е, че в абсолютна стойност продължава тенденцията на увеличение, наблюдавана и през предходните два месеца на тази година. Съществува изменение в структурата на общия доход. На първо място е работната заплата като основен източник. Тя се повишава до 157,51 лв. средно на човек, което е с 9,3% повече спрямо същия месец на миналата година. Същевременно заплатата запазва своя дял в общите доходи и представлява 54,8% от неговата структура.
Дневник
"Световната туристическа организация: Над 40 държави вземат мерки за спасение на сектора"
Мерките на България за борба с кризата в туристическия сектор включват разширение на летище Пловдив, съобщава в свой предварителен доклад Световната туристическа организация към ООН. Документът, който цели да даде мерките за стимулиране на бранша, пострадал от рецесията, включва данните за 43 държави. Информацията е събирана от отговорните институции за туризма. В доклада за България е записано, че страната модернизира пловдивското летище, за да "стимулира туризма". За целта ще бъде построен нов терминал с 40 млн. лв. от бюджета. Освен това е отбелязано, че секторът в България се стимулира с маркетинг и има създадени публично-частни партньорства.
От документа става ясно, че повечето правителства и хотелиери са изготвили екшън планове за борба с кризата. Така например Хърватия е увеличила драстично националната си реклама с държавни и частни средства и е намалила цените на нощувките. От своя страна пък Кипър е обявил, че ще подпомогне туризма и свързаните с него сектори с 300 млн. евро.
Коментари
0