Вестник Дневник
"Петрол готви за дивидент рекордните в историята си 100 млн. лв."
Въпреки кризата и замразяването на дивидентите в корпоративния сектор в глобален мащаб българският дистрибутор на горива "Петрол" планира да разпредели рекордно висока сума сред акционерите си. Това стана ясно от дневния ред на предстоящото на 24 юни общо събрание на дружеството. Ръководството на дистрибутора предлага акционерите да си разпределят дивиденти за 100 млн. лв., което е близо половината от печалбата за 2008 г. Ако проекторешението бъде одобрено, всеки акционер ще получи по 0.92 лв. дивидент на акция - най-големият, раздаван някога в компанията.
"Кризата удари и факторинга"
Намаление темпа на растеж при факторинга, увеличаване срока на отложено плащане, нарастване цената на услугата паралелно с покачването на лихвите по банкови кредити и лизинг са основните тенденции, които се наблюдават в този сегмент на финансовия сектор. Това очерта като развитие в момента при факторинга Филип Генов, изпълнителен директор на "Уникредит факторинг". При отложеното плащане дадена фирма може да си осигури оборотни средства, ползвайки услугите на факторинга, като продава своите неплатени фактури на факторинг компанията. Тя изплаща авансово до 90% от стойността на тези фактури и така фирмата получава ресурс за дейността си, без да е необходимо да чака нейният търговски контрагент да й плати.
"Световната банка и ЕБВР предлагат антикризисни мерки за горите"
Без бюджетна подкрепа в условията на криза държавните горски предприятия са изправени пред фалит, а България е заплашена от екологична криза. Затова реформата в сектора трябва да продължи с активната подкрепа на държавата, като през следващите пет години бюджетът трябва да отпуска поне по 79 млн. лв. Тези препоръки са направени в докладите на Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие, изработени по поръка на агенцията по горите, които бяха представени на работна среща в Белоградчик в края на миналата седмица. Според вицепремиера Меглена Плугчиева агенцията по горите спешно трябва да изработи мотивирано становище на Министерството на финансите преди изработването на бюджета за 2010 г.
Вестник Пари
"Индустриалците се съюзиха предизборно"
Над 150 компании и браншови обединения застанаха зад идеята на бизнесмена Христо Ковачки да се създаде нова бизнес организация в България - Българска индустриална камара (БИК). На учредяването й в петък присъстваха над 1000 предприемачи. Българските политици не предприемат адекватни мерки срещу кризата и затова решихме да създадем тази организация, каза новоизбраният председател на камарата Ковачки.
При учредяването на сдружението бе представен документ, в който са отбелязани мерки за излизане от кризата и растеж на икономиката на България. Те са в 13 раздела, като включват препоръки по отношение на държавния бюджет, развитието на бизнес средата у нас, финансовата и данъчната система, отрасли като енергетика, селско стопанство и туризъм и др. Най-важното, за което трябва да се борим, е социализирането на бизнеса и запазването на работните места, каза Ковачки. Не машините, а хората са най-важни, коментира бизнесменът.
Вестник 24 часа
"Отлагат облекчения заради кризата"
Планирани в различни закони облекчения могат да се отложат за неопределен период от време заради кризата и свитите приходи в бюджета, прогнозираха експерти вчера. Според тях например предвиденото в закона за облагане на доходите облекчение за млади семейства, които плащат вноски по ипотечни кредити, може и да не се случи.
Поправката бе приета по идея на НДСВ в края на миналата година. От 2010 г. държавата трябва да признава за разход лихвите по ипотечен кредит на млади семейства с деца. Условието е двойката да има граждански брак, а лихвените плащания да са върху първите 100 000 лв. от ипотеката.
Вестник Сега
"Водата отново ще поскъпне това лято"
След последното си поскъпване от август м.г. това лято цената на водата пак ще се вдигне. Дузина ВиК дружества от страната са поискали от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) преразглеждане на цените, съобщиха оттам.
Още утре в комисията ще се състои обществено обсъждане на новите цени в Пловдив, които местното ВиК иска да увеличи със 17%. "Софийска вода" иска повишение с 15%. На опашката са и други големи градове като Варна, Бургас, Добрич, Шумен и др., чиито доклади все още се разглеждат. С малки изключения основанията са едни и същи - дружествата не издържат на увеличените цени на тока миналото лято, а и нямат средства за поддържане на мрежите. Почти всички искат увеличение на цените от 10% нагоре.
Коментари
0