Сега
Лято '09 връща туризма ни с 20 години назад
С навлизането в летния сезон туристическият ни бизнес става все по-черноглед. Заради слабите записвания морските ни курорти си припомнят най-лошите години на прехода, когато плажовете и хотелите оставаха полупразни. "Очертава се най-слабият сезон от 20 години насам", коментира Красимир Станев, изпълнителен директор на "Албена", пред econ.bg. Курортът очаква 10-20 млн. лв. спад на приходите. Според Станев въпреки намаленията на цените прогнозите за записванията в пиковите месеци юли и август също не са оптимистични. "Няма дестинация в Европа, която да не е засегната; който има само спад от 15%, ще е щастлив", коментира той. Най-лошото е, че не се вижда краят на кризата. "Очаква се 2010 г. да бъде не по-малко лоша от тази", категоричен е Станев. Такива прогнози са тревожни за българската икономика като цяло, защото туризмът години наред формираше близо 14% от БВП на страната. Представителите на бранша твърдят, че са направили всичко възможно, за да противостоят на отлива. Шефът на "Албена" твърди, че неговата компания е смъкнала цените с около 15%, а като цяло българските хотели предлагат нощувки и пакети с 5 до 25% по-евтино в сравнение с миналата година.
Стандарт
Искат 8 лева за бира на плажа
Цените в кръчмите на брега на морето остават високи въпреки липсата на клиенти. В дървена тента край плажа в някои от големите курорти искат по 8 лв. за бира и по 24 лв. за пържола, при това без гарнитура. В същото време хотелите предлагат предплатени пакети all inclusive на изключително изгодни цени. В сумата от 40-60 лв. на човек туристите може да получат нощувка, храна през целия ден, чай, кафе и питиета. Така обядът между две плувания може да ви излезе на цената на целодневния ви престой. Затова и повечето туристи предпочитат да хапват и пийват в хотелските заведения, за които и бездруго са предплатили.
Новинар
Прогнозират пик на безработицата през 2011 г.
Най-голямата безработица вследствие на световната икономическата криза ни чака през 2011 година. Това заяви директорът на Международния валутен фонд (МВФ) Доминик Строс-Кан след двудневна среща на осемте най-развити индустриални държави (Г8) в италианския град Лече. Според него растежът на световната икономика ще е факт в началото на следващата година, което означава, че пикът на безработицата ще е в началото на 2011 година. Това се дължи на интервала от една година между икономическото съживяване и неговото отражение върху пазара на труда, обясни Строс-Кан.
Стандарт
Семейни войни за кредити
Борчове към банките запалиха семейни войни в цялата страна. Много хора не смогват да погасяват кредитите си заради кризата. Затова трезорите си търсят парите от поръчителите. Те обикновено са най-близките хора - роднини, приятели или съседи. Споровете много често се решават в съда, където дори съпруг и съпруга се изправят един срещу друг, твърдят магистрати. 40-годишен военен от Сливен вече втора година плаща по 360 лева всеки месец по заема на свой колега. Офицерът изчезнал в чужбина и спрял да обслужва дълга си.
В Добрич пък съседи, които всяка вечер си пиели заедно ракията, сега са смъртни врагове. Банките засега рядко прибягват до съдия-изпълнители, но наесен ще започнат масово да конфискуват имущество.
Сега
Разпродажбата на ипотекирани къщи вече минава през интернет
Евтините имоти, които съдебните изпълнители разпродават заради дългове на собствениците им, вече могат да бъдат открити в интернет. От няколко дни Камарата на частните съдебни изпълнители публикува търгове в цялата страна. Новият сайт за първи път дава възможност всеки заинтересован да проверява от компютъра вкъщи или в офиса си какви апартаменти, къщи, коли, терени и др. имоти и вещи, отнети от осъдени длъжници, са обявени за продан. В момента актуални са 164 обяви за разпродажба на различни имоти - жилища, цели къщи, складове, парцели земеделска земя и др. Базата данни непрекъснато се допълва и актуализира. Най-много са обявленията от Софийския градски съд. Сред тях има и доста атрактивни предложения за апартаменти със стартови цени от порядъка на 50-60 000 лв.
24 часа
Плащаме щети от хиляди катастрофи на наши в Гърция
Бум на катастрофи с наши автомобили в чужбина очакват застрахователите през лятото. Тогава броят на пътуващите коли зад граница се увеличава, а с това и причинените от тях катастрофи. От началото на 2007 г., когато се присъединихме към ЕС и отпадна "Зелена карта", все повече българи излизат с колите си, най-често в съседна Гърция, обясниха от дружествата. Ето защо и претенциите към наши шофьори, виновни за произшествия там, растат лавинообразно особено през лятото или около празници. През шестте почивни дни по Гергьовден тази година са станали над 200 катастрофи в Гърция със застраховани само при нас, за които ще трябва да плащаме по "Гражданска отговорност", признаха от едно от водещите дружества у нас. Такъв рекорден ръст спрямо предходните години отчели и другите компании. Въможно било броят на катастрофите да е още по-сериозен, но за част от тях се разбирало по-късно. Така провинилите се наши водачи можело да стигнат хиляди. Увеличение на претенциите към наши водачи и техните застрахователи в последните 2-3 години има и от Германия, Италия и Испания. Причината е, че там живеят много българи, каращи автомобили с български номера.
Труд
Бизнесът се жалва от свития пазар
Ниското потребление създава най-много трудности на фирмите в разгара на финансовата и икономическата криза. Това показва експресно проучване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) сред част от нейните членове, проведено от агенция “Маркетор”. 42 от запитаните са се оплакали от свития пазар, 32,6 на сто са посочили като негативен фактор за бизнеса си рестриктивната кредитна политика на банките и липсата на свежи пари, а 13,8 на сто - високата междуфирмена задлъжнялост, несъбираемите вземания и липсата на оперативен капитал. 7,2 на сто от анкетираните се жалват на първо място от оттеглянето на чуждите инвеститори. Най-малко - едва 4,3 на сто - са тези, които определят като негативен фактор номер 1 липсата на стабилна бизнес среда. За да произвеждаш, трябва да продаваш, и когато нямаш купувач, то цялата дейност се блокира, коментира резултатите заместник-шефът на палатата Красимир Дачев. Основните изводи от допитването са, че кризата е обхванала всички сфери на бизнеса. Тя е уникална по рода си, защото не е секторна. Единствено банките са добре - те трупат средства, но от това реалната икономика няма полза, смята Дачев. Според него кризата се задълбочава с всеки изминал ден, като най-засегнати са производството и строителството. Повечето от запитаните виждат светлина в тунела не по-рано от края на годината. 7 на сто от анкетираните обаче се страхуват от фалит.
Дневник
Жан-Клод Трише охлади желанието за по-бързо влизане в еврозоната
Не трябва да се правят изключения за приемане на нови държави в еврозоната, без те да са покрили изискванията за това. Това заяви председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Жан-Клод Трише в София в петък и по този начин охлади дори и малките надежди за по-бързо влизане на страните като България в еврозоната. Той беше на двудневно посещение по повод 130-ата годишнина на БНБ. Тази позиция на ЕЦБ се споделя и от всички правителства на страните от ЕС, включително и от правителствата на страните от Централна и Източна Европа. Трише посочи още, че не трябва да се правят изключения при спазването на критериите от Маастрихт за приемане на нови страни в еврозоната и да се дава възможност на държава, която не е покрила тези изисквания, да се присъедини към еврозоната. Критериите от Маастрихт се състоят от четири условия - размер на държавния дълг, ценовата стабилност, стабилността на валутния курс и конвергенция на дългосрочните лихвени проценти. На среща в събота с Трише премиерът Сергей Станишев е заявил, че България ще поиска разглеждане на въпроса за присъединяване към преходния валутен механизъм ERM II (т. нар. чакалня за еврозоната), ако тенденцията за съкращаване на дисбалансите в икономиката продължи. Ще влезем в еврозоната, когато сме достатъчно подготвени, а дотогава страната ни ще запази валутния борд при същия фиксиран курс, е казал още Станишев.
Коментари
0