24 часа

Съдят сайта Zamunda

Бившият собственик на най-популярния български торент сайт Zamunda и негов служител ще бъдат съдени за интелектуално пиратство.

Обвинителният акт срещу управителя Мартин Павлов и системния администратор Димитър Цанков бе внесен преди десетина дни в Софийския районен съд от прокурор Детелина Йотова.

Домейнът www.zamunda.net е създаден от Мартин Павлов като управител на фирма "Линкос" ООД на 17 декември 2006 г. и е платен до 7 декември 2007 г.

Разследването на Zamunda почва след сигнал до ГДБОП от управителя на фирма "Амотера БГ" ООД Андриян Ценов. Дружеството, регистрирано на Сейшелските острови, имало сключен договор с представител на филмови студия и притежавало правата да излъчва филми по кодираните системи pay per view и video on demand.

В сигнала се твърди, че на Zamunda са били качени филми без съгласието на "Амотера БГ", което държи правата за разпространение в България.

Стандарт

Метро рекет

"Метро" капан дебне родните производители. Вместо с немска точност веригата посреща фирмите с рекет. Концернът отказва на винпромите правото им по договор да актуализират доставните си цени. "Поискахме промяна заради по-скъпия ток, но вместо това ни свалят от рафтовете", алармира шефът на един от най-големите производители. В същото време избрани доставчици без проблем са договорили по-високи цени. С двойните стандарти "Метро" създава нелоялна конкуренция и лишава клиентите от възможност за избор. На гърба на определени фирми германската компания иска да наложи нереално ниски цени, а производителите са принудени да работят на загуба.  "Метро" вече са наказвани от Комисията за защита на конкуренцията за натиск върху производителите с глоба от 80 000 лв.

Кметове вдигнаха мерника на богатите

Лъскавите къщи в тузарските квартали ще плащат по-висок данък сгради. Това предвижда проектозаконът за местните данъци и такси, който ще влезе за обсъждане в парламента през есента. Идеята е данък "лукс" да се включи в налога за сградите, а да не се начислява отделно. Така както беше замислен първоначално, дори столичната кметица Йорданка Фандъкова няма да събере съществена сума от този данък, коментира за "Стандарт" шефката на Националното сдружение на общините Дора Янкова. Изпълнителният директор на НСОРБ Гинка Чавдарова пък обясни, че изчисляването на данъчната оценка на имотите трябва да се опрости и да се свърже с пазарната цена. Оценката ще се определя от единна скала, която за скъпите имоти ще е утежнена, каза още Чавдарова.
Със сигурност новият закон ще е основната тема на годишната среща на НСОРБ, която ще се състои от 13 до 15 октомври, коментира за БТА Чавдарова. Според нея при добро желание законопроектът може да се вкара в бюджета за 2011 г., а някои от новите правила, които изискват по-дълъг срок за прилагане, да влязат от 2012 г.

Хазната ни взима 170 лeва отгоре

По 170 лв. повече ще трябва да даде на хазната всеки българин през 2011 г. Ръст на приходите в бюджета с 1,3 млрд. лв. до 25,83 млрд. лв. е предвиден за следващата година. Така средно от всеки българин държавата ще събере по 3415 лв., предвижда приетата от правителството рамка на бюджета за 2011 г. Повишаването на приходите се очаква да дойде главно от ДДС и от корпоративните данъци. Приходите от акцизи обаче не само че не се очаква да се повишат, а напротив - дори да паднат със 100 млн. лв. Тази прогноза се прави при положение, че догодина се очаква да има леко повишаване на акцизите за горивата до 710 лв. за 1000 л безоловен бензин. Явно се очаква хората да започнат да харчат повече, за да напълнят хазната и да се увеличат инвестициите. Но повишаване на бюджетните заплати и на пенсиите не се предвижда. Разходите за издръжка на държавната администрация обаче скачат с повече от 300 млн. лв. до 4,63 млрд. лв.

Фирмите пестят милиони от бумаги

Огромните опашки пред Агенцията по вписванията за подаване на годишни финансови отчети от фирмите ще бъдат премахнати. Управляващите са поели ангажимент към бизнеса, че от следващата година финансовите отчети на компаниите ще се подават само на едно място - или в Националната агенция за приходите или в Националния статистически институт, по избор на фирмите. Това каза за "Стандарт" председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. Така ще отпадне кошмарното редене на опашки пред Агенцията по вписванията, където тази година се предаваха документите, въпреки че преди това вече са подадени в НАП или НСИ. А освен че чакаха с дни да подадат документите, фирмите плащаха и такса от 50 лв. С промяната тази такса ще отпадне и всички фирми в страната ще спестят няколко десетки милиона лева и много часове чакане на опашката.

Свалят номерата на незаконни таксита

Предните номера на незаконните таксита, камиони и автобуси ще бъдат сваляни от екипи на ДАИ от края на септември, научи "Стандарт". Така автомобилите, с които се извършват незаконни превози, ще бъдат принудени да престоят 6 месеца на посочен от автомобилната инспекция паркинг.
Ако втори път бъде хванат да вози незаконно, автомобилът ще бъде спиран от движение за 12 месеца. Отделно е глобата от 3000 лв. Тези промени в Закона за автомобилните превози вече са внесени в парламента. Използват се обаче всякакви прийоми, за да се стопира или поне отложи реформата, каза за "Стандарт" Симеон Арнаудов, изпълнителен директор на ИА "Автомобилна администрация". В момента водачът на таксито менте плаща глобата и на другия ден отново е на пътя.

Труд

Фермери искат 66 ст. за литър краве мляко

Защитна цена от 0,66 лв. за литър краве мляко и 1,50 лв. за литър биволско поискаха вчера животновъдите от цялата страна на пресконференция в София. Те обявиха, че у нас суровината е дефицитна, но в същото време се продава под себестойността й.

Преди две години литър краве мляко струвал 70 ст., сега е 50 ст. при разходи от 60 ст. за производството му. Как да развиваме фермите си и да инвестираме, запитаха стопаните.

Те поискаха спешна среща с премиера Бойко Борисов, на която да поставят проблемите си.

“Подготвили сме революционна идея, която ще кажем само на него”, заяви Атанас Къцов, шеф на пловдивската млечна асоциация. Според него браншът е в критично състояние.

Сега

Държавата пак отложи връщането на 120 млн. лева надвзет акциз

Държавата все още не е въвела ред за връщането на незаконно събирания от нея акциз върху старите мощни автомобили между 2007 и 2009 г. Това става ясно от отговор на финансовото министерство до "Сега". На 3 август се навършват два месеца, откакто Съдът на ЕС (СЕС) излезе със заключение, от което следва, че митниците трябва да възстановят незабавно надвзетия данък на хиляди граждани и фирми.

Всеки, който между 2007 и 2009 г. е внесъл от ЕС мощен автомобил "втора ръка", може да поиска от държавата да му възстанови част от платената сума. На 3 юни съдът в Люксембург постанови, че България е нарушила Договора за функциониране на ЕС, като е събирала акциз за стари коли, без да държи сметка за степента на изхабяването им. Така държавата е създала дискриминация в облагането на стоки в зависимост от това дали са купени на родна територия или от друга държава членка.

Властта обмисля антикризисно да слива общини

ГЕРБ отново подхваща идеята за прекрояване на административната карта на България. "Близо 30% от общините у нас може да се съкратят чрез сливане и вливане", смята председателят на регионалната комисия в парламента Любен Татарски (ГЕРБ). Така държавата щяла да направи бюджетни икономии, а местните власти да повишат възможностите си за управление на еврофондовете.

Още в началото на мандата си управляващите лансираха идеята, но преминаха в отстъпление заради недоволство от страна на по-малките общини.

Ако идеята на Любен Татарски се реализира, общините у нас ще намалеят със 79, а в момента те са 264. Миналата година депутати от ГЕРБ изтъкнаха, че 53 общини у нас имат население под 6000 души. Стефан Дедев акцентира конкретно върху общините "Родопи" и "Марица", които са с под 1000 души население.

Единният фиш по границите се премахва

Системата за контрол на трафика по границите "единен фиш" се отменя, съобщиха от Агенция "Митници". Причината е, че до дни ще заработи единната автоматизирана информационна система, която ще направи излишно разнасянето на флашки от шофьорите между различните гишета на ГКПП.

В момента на границата шофьорите на камиони получават флашка, в която служителите на всеки от постовете регистрират дължимите такси. Шофьорът представя устройството в банката, където прави разплащането. Сега вместо флашка задълженията ще се регистрират на квитанция, която ще се представя в трезора. Паралелно данните за дължимото плащане автоматично ще се прехвърлят от компютрите на митничарите в системата на банката.

Ранното връщане на заем струва скъпо

Банките у нас събират солени такси за предсрочно връщане на жилищни заеми, което затруднява конкуренцията. Така клиентите не могат да се прехвърлят лесно от един трезор в друг, например при извънредно повишаване на лихвата по кредита, става ясно от изследване на финансовия портал "Моите пари".

Таксата за предсрочно погасяване е средно между 3 и 5% върху остатъка от главницата. При 50 000 лв. остатък това прави такса между 1500 и 2500 лв.

Монитор

Румънци местят бизнеса си в Русе

От два до три пъти нарасна регистрацията на румънски фирми в Русе през последните няколко месеца. Облекченото ни данъчно законодателство и по-добрите условия привличат северните ни съседи и те търсят спасение на бизнеса си у нас.

Това съобщи пред „Монитор”/„Телеграф” адвокат Малина Караджова, която е възпитаник на правния факултет в Букурещ и чиято кантора в Русе е най-търсена от румънци по различни правни въпроси. Юристката вече е предложила консултантските си услуги и на големия румънски гигант Interagro, чийто собственик Йоан Неколае преди дни обяви намеренията си да пререгистрира бизнеса си в България.

Според наблюденията на адвокат Караджова куражлиите да регистрират фирмата си в Русе са дребни и средни предприемачи, занимаващи се най-вече с търговия.

„След като се регистрира в България, цялата дейност на фирмата става подчинена на нашия данъчен режим – тук се плаща ДДС и въобще всички данъци. Освен това съседите ни са привлечени и от по-бързото възстановяване на ДДС и по-ниския размер на плоския данък. В България той е 10 процента, докато в Румъния е 16 на сто”, казва Караджова.

Вече набират работници за „Тракия”

Борса за работници, които да да работят на автомагистрала "Тракия", ще бъде създадена в Сливен. Това съобщи вчера  областният управител Марин Кавръков.

За отсечката от Стара Загора до Нова Загора сливенската борса  вече осигури над 200 работници, главно шофьори на различни товарни машини. Този път очакваме над 600 души от региона да се включат в дейностите, каза Марин Кавръков. Борсата ще бъде отворена във Военния клуб. Миналия път през пролетта докарах представители на фирма "Трейс", която изпълнява отсечката от Стара Загора до Нова Загора. Сега, за новата отсечка от Нова Загора до Ямбол ще осигуря представители на гръцката фирма изпълнител, каза Марин Кавръков.

Класа

Общините искат данък „работеща икономика“

От Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) предлагат местен данък работеща икономика, съобщи пред „Класа“ изпълнителният директор на НСОРБ Гинка Чавдарова.
„Ние нямаме местен данък, който да позволява, ако икономиката на една община работи, нещо от нея да влиза като данък в местния бюджет. В морските общини и в Севлиево например икономиката се развива, а властите там нямат собствени приходи. Ако имаш местен икономически данък, това дава механизъм на общините да стимулират бизнеса в съответния район, като получат правото да намаляват налога или да го разсрочват и ние ще работим в тази посока“, каза Чавдарова.
Тя уточни, че НСОРБ не настоява за нови данъци, а за пазарен принцип и за децентрализация на местната данъчна система.