Вестник Дневник

"Бившият ректор на Стопанската академия в Свищов предложен за зам.шеф на КФН"

Парламентарната група на Коалиция за България предлага две кандидатури за Комисията за финансов надзор /КФН/. Това съобщи пред журналисти председателят на групата Ангел Найденов.За заместник-председател на КФН левицата предлага проф. Нено Ненов, който е бивш ректор на Стопанската академия "Димитър Ценов" в Свищов. За член на комисията от Коалиция за България  предлагат Борислав Богоев, директор на дирекция "Инвестиционни посредници" в КФН.

"Виенски институт: Чуждите инвестиции в България и региона ще намаляват"

България е една от четирите страни в Централна и Източна Европа, за които се предвижда най-голям спад на преки чуждестранни инвестиции за 2008 г., прогнозира Виенския институт за международни икономически проучвания. Според анализа, за който са използвани данни от националните банки в региона, след продължилия четири години стабилен икономически растеж във всички централни и югоизточни страни в Европа ще има намаляване на постъпленията от преки чуждестранни инвестиции. Причините за това са очакваният по-слаб икономически растеж в Европа и нестабилността на световните кредитни пазари.За последните две години България привлече над 12 млрд. евро - 5.961 млрд. евро за 2006 г и 6.108 млрд. евро за 2007 г., което е повишение от 2.48% за миналата година. За следващата обаче от Виенския институт предвиждат спад, без да се ангажират с конкретна прогноза за размера му.Общият спад за региона се предвижда да бъде 10%, а за югоизточните страни - 17%.
      
"Премиите по общо застраховане гонят 480 млн. лв."

Пазарът на общо застраховане и на животозастраховане продължава да нараства и към края на април събраните премии от общо застраховане са близо до 480 млн. лв., показват данните от Комисията за финансов надзор. В животозастраховането те се приближават до 90 млн. лв., като най-голям дял има смесена полица "Живот", която представлява около 62% от пазара.При общото застраховане отново най-голям дял имат полиците за моторни превозни средства, които са над 70 на сто от всички премийни приходи. Значително по-назад, с 15%, е делът на застраховките на имущество от пожар и природни бедствия, а делът на всяка от останалите видове полици е под 4 на сто от пазара. Първата си позиция по пазарен дял от събрани премии запазва "Булстрад", който държи почти една пета от пазара. След него се нарежда бившият държавен монополист ДЗИ, а "Алианц България" е малко след него, като и двете компании имат над 13% дял. Всички останали застрахователи имат под 10% от събраните премии.

Вестник Пари

"Политици акционери"

Първичните публични предлагания са привлекли вниманието на държавните мъже като начин за инвестиране на свободните пари.
Това става ясно от декларациите пред Сметната палата. Девин, Корпоративна търговска банка, Първа инвестиционна банка и Трес груп холд са фаворитите при избора им. След IPO властта е привлечена най-много по инфраструктурните компании. Може да възникнат съмнения дали става въпрос за конфликт на интереси, или използване на вътрешна информация, коментират анализатори присъствието на инфраструктурни компании в портфейлите на политици. Това са компании, които работят изключително с държавни поръчки. Влаганет она пари означава доверие в българския бизнес. Като най-запален борсов играч се очертава финансовият зам.-министър Димитър Ивановски. Той успява да се класира в IPO на Енемона,Корпоративна търговска банка, Девин, ПИБ, а освен тях Ивановски е заложил част от финансите си в Шератон и Еврохолд.

Вестник Сега

"Фьост Алпине" купува земи в Румъния за завода си"

Австрийската компания "Фьост Алпине", която оглежда България, Румъния и Украйна за нов свой металургичен завод, вече сключва предварителни договори със собствениците на земи в Румъния. Избраното от нея място е южно от Констанца, съобщи вчера вестник "Адевърул". Там компанията сключва със собствениците договори, според които те няма да променят цените на парцелите, а компанията ще им плати обезщетение, ако случайно не избере Румъния за инвестицията си. По този начин се избягва рискът от спекулации със земите.Стойността на проекта ще е 7 милиарда евро. През юни се появи информация, че "Фьост Алпине" е изключила България от списъка на разглежданите държави заради намалените квоти вредни емисии. Тогава от компанията опровергаха това.

Вестник Стандарт

"Продават “Булгартабак” по нови правила"

"Булгартабак" отново ще бъде обявен за продан, този път с нови правила. Стратегията за приватизацията му ще бъде готова до две седмици. Подробностите около нея ще станат ясни, след като бъде одобрена от Министерския съвет, а след това и от Народното събрание. Това съобщи икономическият зам.-министър Анна Янева на международна конференция "Възможности и перспективи за развитието на публично-частното партньорство". Министерството на икономиката е подготвило своето становище и по отношение на консултанта по продажбата на "Топлофикация София" - Международната финансова корпорация към Световната банка, и го е предложило на столичния кмет и на общинския съвет, информира Янева. Столична община да вземе решение във връзка с избора на консултант. Предвижда се държавата и Столична община да поемат 20 на сто от разходите по консултантския процес. Останалите 80% ще се финансират от консултанта, като средствата след това трябва да се възстановяват от избрания купувач, каза Янева. Тя допълни, че ако няма успешна сделка, тези разходи ще останат за сметка на консултанта.

"Родни фирми се борят за дял от 2 млрд. евро"

Български фирми могат да са подизпълнители или да участват в търгове на ЕС на стойност 2.145 млрд. евро. Европейската комисия обяви първия конкурс за възлагане на обществени поръчки по програмата "Галилео". Това е европейският отговор на американската сателитна система за глобално позициониране GPS. Обществената поръчка е за инженерна поддръжка на системата на "Галилео", наземната инфраструктура и контрол, изграждане на спътниците, построяване на ракетите носители и експлоатация на системата. Поне 40% от стойностна на всички дейности трябва да бъдат възложени на поддоставчици.