Дневник 

„Имоти '09: Отложени проекти и незавършени обекти”

Пазарът на бизнес имоти вече е непредвидим, защото изграждането им закъснява или пък е отложено за по-добри времена. Много от проектите ще останат само архитектурни скици през 2009 г. Други се преработват към изискващи по-малко инвестиции. Прогнозираното преди година пренасищане на пазара на търговски площи и офиси няма да се случи. Основната причина е в липсата на кредитен ресурс и искането от страна на банките за предоговаряне на условията. Това показват годишните анализи за пазара на две големи международни компании - "Колиърс" и "Фортън", представител на "Кушман и Уейкфилд" у нас. Най-силно от спряното кредитиране е засегнат сегментът на търговските площи. Все по-строгите банкови условия ще оставят и много жилищни проекти недовършени. 

Дневник

„Банките приключват годината със свиване на пазарни дялове и намалени ръстове” 

Със свиване на пазарни дялове, размествания в топ десет на кредитните институции и свити ръстове приключва годината банковият сектор у нас. Това показват данните от балансите на банките към края на декември 2008 г., публикувани на сайта на БНБ. През последното тримесечие на миналата годината, когато започна по-осезаемото усещане на ефектите от глобалната финансова криза и върху българския пазар, половината кредитни институции (петнайсет банки от всичко трийсет, работещи в сектора) отчитат свиване на активите си спрямо предходното тримесечие. Отчетеният спад при различните банки е между 0.18% и 4.1%. Това води съответно и до намаляване на пазарните им дялове. Другата половина отчитат ръст в активите си. Наблюдават се и размествания в топ 10 по размер на активите - Банка Пиреос България от шесто се нарежда на седмо място, а СИБанк - от девето на десето. Намалени ръстове и размествания се наблюдават и при кредитирането на корпоративния сектор. Там две банки отбелязват свиване на портфейла си - Райфайзенбанк от 3.299 млрд. лв. към края на септември до 3.270 млрд. лв. към края на декември и Алфа банк - клон София, от 1.315 млрд. лв. на 1.262 млрд. лв. На общия фон е значителен ръстът, който отбелязва Корпоративна търговска банка (КТБ) за последното тримесечие - 9.9%. С увеличението от 3.8% на заемите за фирми Банка Пиреос изпреварва в този сегмент Първа инвестиционна банка, Societe Generale Експресбанк също има ръст от 4.1% и се нарежда преди Алфа банк - клон София. Като цяло пазарните дялове в корпоративното кредитиране се запазват или леко се свиват.

Труд 

„Три желания в нашите преговори с “Газпром”

“Булгаргаз” започва днес преговори с “Газпром” за сключване на нови договори за доставка при по-добри условия. Това съобщи вчера изп. директор на компанията Димитър Гогов. Той, както и изп. директор на държавния “Български енергиен холдинг” Галина Тошева участват в делегацията от бизнесмени, които придружават президента Георги Първанов при посещението му в Москва от днес до 6 февруари. “Булгаргаз” ще настоява за три промени в договорите. Едната е за преки доставки само от един партньор и това да бъде “Газпром експорт” - външнотърговската кантора на “Газпром”. Сега вносителите са трима - “Овергаз”, “Винтерсхал” и “Газпром експорт”, като количествата от последния са най-малки. Второто искане е новият срок на газовите договори да бъде най-малко 10-годишен. “Ще държим също така, както ние даваме банкови гаранции за нашите плащания, да има гаранции и от руска страна за добро изпълнение на договорите”, обясни още Гогов. В отговор вероятно “Газпром” ще настоява за по-голяма равномерност в доставките за България. Ще се обсъжда и идеята за включване на “Булгаргаз” в газоразпределението у нас като съдружник на “Овергаз”.  

Стандарт

„Слагат лимит на евтиния ток” 

Евтиният ток за битовите потребители и малките фирми може да бъде отрязан. Това стана ясно от думите на изпълнителния директор на "Български енергиен холдинг" и бивш зам.-министър на икономиката и енергетиката Галина Тошева. Според нея квотата за ток на преференциални цени за малките потребители е прекалено голяма и количествата вероятно ще бъдат редуцирани. Повод за коментара е предупредителното писмо от Европейската комисия, което дойде преди дни. Според Брюксел режимът у нас, който задължава производителите на ток да продават на НЕК определени количества на фиксирани цени, противоречи на пазарните принципи и пречи на конкуренцията. Според шефа на БЕХ обаче нашият пазар се различава от европейския. Основните консуматори в България са хората и малкият бизнес, а не както в повечето страни - крупните предприятия.

Новинар 

„Затварят магазини, ако не са разделили сирената”

Глоба от 1000 до 3000 лв. ще плащат търговците, които не изпълнят изискването да поставят на различни щандове истинските сирена от тези с добавки от растителни мазнини. При повторно нарушение магазинът ще бъде затварян. Това съобщиха вчера от ветеринарномедицинската служба. Според шефа на ведомството Йордан Войнов най-новата тенденция при производството на сирене да се добавя растителна мазнина за повишаване на маслеността е от Европа. В ЕС се произвежда кондензирано мляко, което е с ниско съдържание на масленост – 0,01 процент. За да се ползва при направата на сирене, към това мляко се добавя мазнина и така се повишава маслеността.В момента у нас има около 46 предприятия, които добавят растителни мазнини в продуктите си.

Сега

„ЕС и Канада обвиняват САЩ в протекционизъм”

Пакетът от мерки на стойност над 800 млрд. долара, предложен от администрацията на американския президент Барак Обама за възстановяване на икономиката, съдържа клаузи, които могат да доведат до протекционизъм, и това предизвика остра реакция от страна на ЕС и Канада, съобщи Би Би Си. В плана фигурира т. нар. клауза "Купувайте американското", която дава предимства на произведените в страната стомана, желязо и други материали, използвани широко в строителството. Според нея компаниите, които използват подобни материали, произведени в САЩ при реализирането на свои проекти, ще могат да получат финансова помощ от предложените за одобрението в Сената мерки. Посланиците на ЕС и Канада във Вашингтон заявиха, че ако бъде приет планът в този вид, той създава условия за прилагане на протекционизъм и ще доведе до предприемането на законови мерки срещу този вид политика на САЩ. ЕС ще подаде оплакване в Световната търговска организация (СТО), ако "Купувайте американското" не бъде премахната от пакета мерки. Представителят на Брюксел във Вашингтон Джон Брутън заяви, че клаузата ще подкопае основите на глобалната свободна търговия.

Монитор

„Citigroup налива 36,5 млрд. долара в кредитния пазар на САЩ”

Американският финансов гигант Citigroup планира да налее 36,5 млрд. долара от получените от правителството спасителни средства в кредитния пазар на САЩ. Целта на мярката е да се стимулира даването на заеми в страната, съобщиха международните агенции. Наша отговорност е да накараме отпуснатите ни средства да работят бързо, благоразумно и, разбира се, прозрачно, за да се повиши кредитирането и ликвидността във финансовата система на страната, коментира главният изпълнителен директор на банката Викрам Пандит. От отпуснатите от Citigroup средства 25,7 млрд. долара ще бъдат предназначени за подпомагането на пазара за ипотечни заеми. 5,8 млрд. долара ще бъдат налети в бизнеса с кредитни карти, 2,5 млрд. долара ще са предназначени за лични и бизнес заеми, 1,5 млрд. долара за корпоративни кредити и 1 млрд. долара ще бъдат използвани за студентски заеми.