Дневник

„Водещите икономики посивяват заради кризата”

Заради растяща сива икономика още 200 млрд. долара няма да влязат в бюджетите на 30-те най-развити икономики в света през тази година в момент, когато правителствата болезнено се нуждаят от средства. Това изчислява австрийският професор Фридрих Шнайдер, според когото неформалният сектор в страните - членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), ще наближи 14% от официалния БВП или равностойност от поне 5.6 трилиона долара. В държави с бързо растяща безработица като Испания, Гърция и Португалия този дял в най-добрият случай ще е 19%, а има прогнози и за 26-29%, съобщава агенция "Блумбърг". Изключващото престъпния сектор производство на стоки и услуги, което е законно, но е без осигуровки и не се декларира, вероятно ще се увеличи през 2009 г. като дял от общата продукция най-много от началото на века насам. В обширен анализ в."Уолстрийт джърнъл" посочи, че специалистите са започнали да гледат на сивата икономика и неформалната търговия не като на проблеми, а като на последната спасителна мрежа и социален буфер за милиони хора по света - от уличните търговци през строителите до нелегалните таксита.

Труд

„Край! Спират газа на “Кремиковци”

От днес “Булгаргаз” трябва да врътне кранчето на “Кремиковци” заради дългове. “Дойде забрана от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, според която подаването на газ трябва да бъде спряно незабавно, съобщи вчера икономическият министър Петър Димитров. “Днес е важен ден за “Кремиковци”. Пътят му оттук нататък ще бъде като на всяко предприятие, което минава по схемата на несъстоятелността”, каза той. Регулаторен одит на комисията е показал, че предприятия трупат дългове на гърба на “Булгаргаз”. Тази практика трябва да бъде прекратена или като се съберат задълженията, или чрез спиране на газа, заяви шефът на комисията Константин Шушулов. По думите му обаче “Булгаргаз” трупал загуби по друга причина - заради наем на луксозен хотел в центъра на София. Синдикатите посрещнаха новината с намерението да излязат на протести. Същевременно се взимат мерки за безаварийно спиране на инсталациите. На място ще бъде изпратена автоматична станция за следене на качеството на атмосферния въздух. Ще има и инспектори от РИОСВ-София, каза зам.-министърът на околната среда Чавдар Георгиев. Според него проблеми няма да има, тъй като от месеци заводът работи на минимум.

24 часа

„Ставаме германци в Слънчев бряг”

Заради кризата от това лято ще има пакети от 500 лв. за 10 дни “ол инклузив” (всичко в цената) за българи дори през юли и август. Новината дойде от зам.-председателя на Съюза на собствениците в Слънчев бряг Веселин Налбантов. Близо толкова плащат германци и англичани, при това с резервации от месеци напред, но за май и юни. Засега офертата ще се предлага от десетина хотела над 3 звезди и ще важи, ако българинът се запише седмица по-рано. Сред тях са “Колизеум” и “Кавказ”, които са на 100 метра от морето. Промоционалните цени ще бъдат обявени тези дни във връзка с подготовката за честванията на 50-годишнината на Слънчев бряг. "Българинът е най-добрият турист, искаме да го върнем и да го научим на предварително записване", твърди Налбантов. Досега на нашенци морските курорти излизаха два пъти по-скъпо от на чужденците, защото резервираха в последния момент. Чуждите туристи ще бъдат изчаквани до май за резервации с отстъпки. Според туроператори се очертава 15% спад при записванията на немските туристи, които са най-много по нашето море. "Ако се задържи до тази цифра, ще го считаме за конюнктурно понижение, а не за криза", коментира представителят на немския гигант ITS за Бургаско Начко Козарев. По-голям бил отливът при скандинавците, където се очертава близо 30% спад.

Сега

„Кризата срива пазара на ниви”

За първи път от 5 години насам цената на нивите ще тръгне надолу тази година. Това се казва в годишния анализ на системата за агропазарна информация, представена от земеделския зам.-министър Светла Бъчварова вчера. "През 2008 г. не би следвало да се очаква повишение в цените на земята, а по-скоро спад. Това важи особено за районите, които и в момента са с високи цени. Очакваме сделките да се сключват на средни цени между 280-300 лв. за земеделска земя", прогнозира Бъчварова. През последните години цената на нивите скочи от 141 до 312 лв. за декар. Само за последната година повишението бе средно с 32.8%. Сега брокери очакват спад в цената с около 10%. "Цени над 350 лв. в условията на криза ще са нерентабилни за земеделските производители. Това е дългосрочна инвестиция, която се възвръща бавно, и затова средната цена на сделките едва ли ще е над този праг", смята зам.-министърът.

Новинар

„Строят нова сграда за данъчните”

Финансовото министерство ще открие нова процедура за строителството на сграда на Националната агенция за приходите (НАП), съобщи вчера главният секретар на ведомството Росен Асенов. Недовършената постройка на бул. "Цариградско шосе" ще бъде съборена и на нейно място ще бъде построена изцяло нова сграда. Изграждането й ще стане чрез съвместно акционерно дружество между държавата и ИПК "Родина". Собственик на комбината е "Нова българска медийна група холдинг" АД с управител Ирена Кръстева. Печатарското дружество е избрано за инвеститор, защото е съсобственик на терена заедно с държавата. Схемата предвижда в бъдещата компания с равно участие да са държавата и полиграфическия комбинат. Държавата ще участва с апортна вноска от четири имота – Централно управление на НАП на "Дондуков" 52, сградата на ул. „Шести септември”, на ул. „Аксаков” и теренът на "Цариградско шосе", а ИПК „Родина” със собствеността си на терена и ще доплаща равното участие с пари в кеш.

Монитор

„България е дестинация №1 за инвестиции”

България е на първо място по привлекателност на инвестиционната среда. Страната ни получи оценка от 2,48 (по системата от 01 - отлично, до 5 - недостатъчно), като по този начин изпревари Германия, Чехия и Словакия. Това съобщи вчера главният управител на Германо-българската индустриално-търговска камара Митко Василев, като се позова на годишната анкета сред германските инвеститори относно бизнес средата в България. За сравнение северната ни съседка Румъния се нареди на 7-ма позиция с оценка от 2,90.
Според резултатите от анкетата 78% от германските компании са доволни от дейността си в България. Като цяло обаче те не са особено оптимистично настроени за настоящата година. 72% от участвалите в анкетата компании се опасяват, че икономическата ситуация в страната ще се влоши. Едва 22% от тях оценяват и собственото си положение като положително. За сравнение година по-рано те са били 64%. 70 на сто от запитаните германски инвеститори подкрепят идеята за скорошно въвеждане на еврото, като 32% от тях смятат, че това ще стане още през 2011 г. За момента валутният борд представлява шанс за България и премахването му преди въвеждането на единната валута няма смисъл, коментира Василев.