Данните са с тревожни констатации за ръст на хората в ЕС, за които ваканцията е лукс въпреки труда им.
Анализът сочи, че през 2023 г. броят на българите, които не ходят на почивка, се е увеличил с над 34 хил. или 3,8 на сто спрямо предходната 2022 година.
Като цяло за целия Европейски съюз хората, които не могат да си позволят едноседмична ваканция, въпреки че работят, са се увеличили с над един милион за година, което показва, че ЕС е в извънредна ситуация с качеството на работните места и трябва да възстанови социалния си договор чрез колективно договаряне, алармират от ЕКП.
Анализът на последните данни на Евростат, които не са публично достъпни, направен от Европейския синдикален институт (ETUI), показва още, че лятната почивка е била извън възможностите на 41,5 милиона души през 2023 г. – в сравнение с 40,5 милиона през 2022 г. Най-много са в Румъния – близо 4 млн., следват Унгария, Португалия и Гърция, България е на четвърто място с 945 717 работещи.
Близо 1,8 милиона българи живеят в енергийна бедност
Това е третото поредно годишно увеличение на бедността по отношение на възможностите за почивка и означава, че 15% от всички работещи хора в Европа пропускат време, което да изкарат със семействата си – докато главните изпълнителни директори, които сега печелят повече от 100 пъти повече от средния работник, се излагат на слънце в луксозни курорти, се посочва в анализа.

istock
Европейската конфедерация на профсъюзите призовава националните правителства да приложат изцяло Директивата за минимални работни заплати и Европейската комисия да гарантира, че Пакетът за качествени работни места, който се очаква да бъде представен тази година, включва законодателство за възстановяване на баланса на икономиката, се отбелязва в анализа.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase