Вестник Дневник
"Търговията с ток на АЕЦ Козлодуй и ТЕЦ Марица-изток 2 става прозрачна"
АЕЦ Козлодуй и ТЕЦ Марица-изток 2 ще провеждат търгове за продажба на електроенергия на свободния пазар, съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. До момента атомната централа продава енергията си на всички търговци, които са заявили желание да купуват. Основен проблем на досегашното управление на АЕЦ Козлодуй е липсата на прозрачни тръжни процедури. Не е имало причини такива да не се провеждат. Цените са определяни по неясен начин, коментира Трайков.
Бившият изпълнителен директор на централата Иван Генов обясни, че цената е една и съща за всички купувачи и централата я определя, "опипвайки". По тази цена тя продава на компаниите шест месеца, какъвто е срокът на квотата за свободния пазар, определена от регулаторната комисия. Търговци на енергия обясниха, че в някои случаи цената надвишава с 50% тази на електроенергията на регулирания пазар. В момента АЕЦ Козлодуй продава по 40.74 лв. за мВт. Централата има договори с 13 търговци на енергия и на тях пласира около 40% от производството си. До десет дни министерството ще изчисли загубата на централата от този тип сделки.
"Лошите кредити надхвърлиха 5% в края на юли"
Лошите кредити в портфейлите на българските банки достигнаха 5.1% в края на юли 2009 г., показва статистиката на БНБ. Общият им обем възлиза на 2.49 млрд. лв., като на месечна база (юли спрямо юни) те са се увеличили със 195.2 млн. лв., или 8.5%.
По този начин делът на лошите и преструктурирани (с просрочия или класифицирани като загуба) заеми в системата надхвърли смятания за санитарен таван от 5%. Според централната банка обаче засега това не е повод за притеснение относно стабилността на сектора. Последните публикувани резултати от провежданите от БНБ тестове за устойчивост на банковата система показват, че при прогнозирания от МВФ спад на БВП от 7% за 2009 г. делът на лошите кредити ще достигне 16.5%, но въпреки това системата ще остане стабилна.
Вестник 24 часа
"Погват нелегални месо и мляко"
В сряда (б.а. - днес) ще предложа на вицепремиера Симеон Дянков да наблюдаваме не само вноса на зеленчуци, но и на меса и млечни изделия. Това съобщи вчера в Добрич земеделският министър Мирослав Найденов, който откри в града международно селскостопанско изложение.
Другата седмица ще получим доклад от новия изпълнителен директор на фонд "Земеделие" за проверката там, съобщи министърът. Той имал вече информация, че разглеждането на проектите ставало по реда на телефонно обаждане "от горе".
Найденов каза още, че била порочна практиката държавният резерв да се намесва на пазара по повод желанията на земеделците да продадат директно зърно на резерва. Истинският механизъм е да се създаде интервенционна агенция.
"Ще има още обвинения за заменките. Особено по отношение на разпоредителните мерки със земи", разкри Найденов.
Той наредил и проверка на дейността на всички областни и общински земеделски служби в страната. "По време на предизборната кампания Доган посочи бившия шеф на фонд "Земеделие" като един от инструментите за разпределяне на държавната баница. Сега проверяваме как точно е използван този инструмент и на кого е дадено от баницата", заяви аграният шеф.
Вестник Труд
"Рекорд - 10 333 евро за квадрат земя до Операта"
Страховитите 3 255 000 евро са платени за миниатюрен терен на топмясто в София - срещу Националната опера. Площта му е 315 кв. м, приблизително колкото на два 4-стайни апартамента. Имотът е с триъгълна форма и е разположен на ъгъла на бул. “Дондуков” и малката улица “Стара планина”.
Цената от 10 333 евро на кв. м земя чупи рекорда за най-скъп терен в София. Досега първото място се държеше от парцел на бул. “Тодор Александров” срещу централата на “ЛУКойл-България”, купен за 8355 евро/кв. м от гръцка компания. Трети в класацията бе терен на бул. “Мария Луиза”, спазарен от гръцки бизнесмен за 6356 евро/кв. м.
Златният терен до Операта бе на пазара преди време с цена между 4 и 6 млн. евро при различни посредници. При площ от 315 кв. м офертата изглеждаше нечувано висока - между 12 700 и 19 000 евро на кв. метър. Подобни сделки са рядкост дори в световни центрове като Лондон и Париж.
Вестник Сега
"Парното няма да поскъпва от октомври"
Няма основание и условия да променяме цената на топлинната енергия от 1 октомври, заяви вчера председателят на ДКЕВР Константин Шушулов. Той обясни, че при определянето на цените на парното от 1 юли регулаторната комисия е дала на топлофикациите аванс. Това означава, че дори от 1 октомври природният газ да поскъпне с планираните 4%, това няма да доведе до повишаване на цената на парното. Искането на Булгаргаз за нови цени на синьото гориво ще се разглежда от ДКЕВР на 10 септември. В същия ден изтича и мандатът на Шушулов като шеф на комисията. Вчера енергийният министър Трайчо Трайков заяви, че ще съобщи предложението си за негов наследник до 2 седмици.
Коментари
0