Общо 25% от купувачите, търсещи жилищен имот в момента, се интересуват единствено от ново строителство. Още 50% от хората го предпочитат, макар да са готови и на сделка за апартамент в стара сграда, ако условията са изгодни. Това сочат резултатите от Националното проучване за нагласите към пазара на недвижими имоти, проведено от компаниите от Realto Group, които генерират най-голям обем сделки с жилища в България.

„Редица прогнози за спад – както на цените, така и на активността, се оказаха не просто неверни. Напротив, свидетели сме на пазар, който бележи абсолютен пик, броят на сделките е рекорден и няма индикации за промяна на този тренд. В същото време новото строителство е основният двигател, особено в големите градове. Това ни накара да проучим в дълбочина мотивите, нуждите и профила на клиентите. Инициирахме Националното проучване, за да отговорим на очакванията и да бъдем максимално полезни на нашите партньори, да помогнем на клиенти и инвеститори да гледат в една посока и по този начин да допринесем за устойчив и предвидим пазар”, коментира Йордан Ангелов, изпълнтелен директор на Realto Group. И допълва: „Планираме проучването на да бъде годишна инициатива, за да следим промените в потребителското поведение в краткосрочен и дългосрочен план.”

Според данните, София очаквано е основният притегателен център на клиентите – 64% от респондентите се интересуват от покупка на имот в столицата. Следват я Варна, Пловдив и Бургас, като едва 10% от участниците в проучването се интересуват от покупка извън четирите големи града на страната. В същото време желащите да се сдобият с имот в столицата вече живеят тук, а миграцията към града е движена основно от живеещите в по-малките областни и общински центрове.

Новото строителство като инвестиция
 
Малко над 70% от участвалите в проучването търсят жилище за собствено ползване, с инвестиционни намерения са останалите близо 30% от клиентите.

„Новото строителство поражда у клиентите силни инвестиционни очаквания. Половината от участниците в проучването търсят имот с цел отдаване под наем, а 33% планират да го препродадат със спекулативна цел. Само 18% от хората се стремят да спасят парите си от инфлация. Това ясно показва, че новото строителство се възприема като реален източник на доходност, а не просто като алтернатива на банковия депозит”, коментира Весела Илиева, заместник-председател на Съвета на директорите на Realto Group и управляващ партньор на Unique Estates I Christie’s International Real Estate, New Estates и SAVOIR I Unique Estates.

Клиентите имат доверие в инвеститорите в нови проекти, сочи още проучването. Над 60% от тях готови да сключат сделка преди разрешението за ползване – 34% посочват готовност да подпишат договор в процеса на строителството, а други 28% - още преди старта на изграждането на проекта.

istock
istock

Защо ново строителство?

Притежание на жилище в модерна сграда е основният мотив на 29% от респондентите в проучването на Realto Group. Те споделят, че аморитизацията и липсата на ефективна поддръжка прави старото строителство непривлекателно за тях. Съвременните строителни технологии и новите инсталации в сградата са причината за общо други 30% от отговорилите да предпочетат нова сграда. Да бъдат първи обитатели на жилището е приоритет за 14% от участвалите в проуването. Около 9% от хората са заявили, че ще открият по-добра социална среда в новите сгради, а очаквано по-изгодните цени са мотив за 10% от клиентите.

По-голямата част от клиентите на ново строителство търсят апартамент – 86%. Само 6% от запитаните търсят къща в близост до града, а 5% - къща в рамките на града. Едва 3% се интересуват от покупка на ваканционен имот.

Възрастта на клиентите определя желаната сграда

Типът многофамилна сграда обаче чертае ясна разделителна линия между купувачите. Малка самостоятелна бутикова сграда е предпочитанието на 61% от клиентите, докато останалите 39% биха сключили сделка за жилище, намиращо се в комплекс, предлагащ допълнителни услуги и екстри. Големите комплекси са най-предпочитани от купувачите във възрастовата група 25-35 г. – 53% от тях се интересуват точно от такива.

Независимо от типа сграда обаче, за 79% от хората е важно наличието на гараж или паркомясто като допълнителна екстра. Поддържаният озеленен двор е следващото най-желано за участниците в проучването – 52%. Сигурността и видеонаблюдението, както и наличието на детска площадка са ключови за около 30% от клиентите на ново строителство. Наличието на смарт системи е от основно значение за 13% от запитаните, като много по-висок е делът на това комфортно решение сред купувачите от 25 до 35 г. СПА или фитнес в сградата са важни за 11%, а басейнът и рецепцията не са от значение за клиентите – едва 4% от тях ги посочват за приоритетна екстра към имота.

По-малка площ, повече стаи

Площ до 80 кв. м  - от тази големина на апартамента се интересуват 45% от купувачите, а други 42% - от жилище от 80 до 120 кв. м. В същото време обаче 53% от хората търсят 3-стайно жилище, а 29% - 2-стайно.

„Статистиката сочи, че се търси квадратура, отговаряща както на 2-стайни, така и на 3-стайни жилища. В същото време обаче, купувачите видимо предпочитат 2 спални. Това означава, че ще има засилен интерес към относително маломерни 3-стайни апартаменти и тук доброто и функционално разпределение в новите проекти ще бъде от ключово значение”, казва Гергана Тенекеджиева, изпълнителен директор на АДРЕС Недвижими имоти, част от Realto Group.

istock
istock


Профил на желания дом

По отношение на задължителните характеристики на самото жилище, превес в предпочитанията на участниците в проучването взема красивата гледка – 55%. Голямата спалня – над 15 кв. м, е ключова за 48% от запитаните, а дневна над 30 кв. м е сред основополагащите характеристики на имота за 43% от хората. На повече от една баня държат 40% от респондентите, а на склад – 33%. Около 24% от хората държат на големи или френски прозорци, а 18% - на високи тавани. Дрешникът е важен елемент от интериора за 20% от запитаните. На луксозни общи части държат 18% от участниците в проучването на Realto Group.

Жилищният пазар през 2025 г.: Бум, евро и скрити пари – какво да очакваме

Локацията е най-важният критерий при избора на имот ново строителство, сочи още статистиката. Общо 38% от респондентите посочват квартала като най-определящ покупката им. Едва на второ място е цената на жилището, която е ключов фактор за 32% от запитаните. Третият по важност критерий се очертава качеството на строителството, което е определящо за 11% от хората. Репутацията на инвеститора заема четвъртото място в подредбата на основните критерии на клиентите. Следват наличието на инфраструктура, площта на имота, близостта до паркове и училища. Устойчивите екологични практики не се очертават като устойчиви критерии на клиентите.

istock
istock

Локация, локация, локация

Най-желано е новото строителство в центъра на София – 12% от респондентите го слагат в опциите си за избор. Вторият по популярност район е Младост, представляващ интерес за 11% от клиентите. Манастирски ливади, в който и предлагането на нови проекти е по-голямо, е сред изборите на 10% от запитаните. Нараства интересът към Овча купел, попадащ в списъка с желани квартали на 9% от хората. Популярността на квартала расте, тъй като през последните няколко години там се появиха немалко качествени проекти, а в същото време кварталът разполага с вече изградена инфраструктура и достъп до метро. По 7% от участниците в проучването проявяват интерес към Кръстова вада и Хладилника, а Бояна е най-желаният квартал в полите на Витоша, следван от Бистрица.

Ниските лихви продължават да бъдат благоприятни за пазара – около 74% от покупките се планират да бъдат с кредит. С налични средства се очаква да се случат 26% от сделките – дял, идентичен с този на инвестиционно настроените купувачи, сочи проучването на Realto Group.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase