Дневник
„Индустрията потъва”
Минималният икономически растеж в България се превръща в оптимистичен вариант, рецесията е все по-реална заплаха. В студените дни на спрени доставки от руски природен газ за Европа и в частност за България, световната финансова криза отново напомни за себе с нова порция страховити макроикономически новини. Данни, които анализатори прогнозираха като "катастрофални, гибелни и ужасяващи", излязоха за почти всички големи европейски икономики, за САЩ, както и за България. Индустриалното производство в Европа се е понижило рекордно през ноември. В България същият показател отчита свиване с 5% за месеца и 8.8% спрямо ноември 2007 г. Така минималният икономически растеж у нас вече се превръща в оптимистичния вариант, тъй като най-засегнати са основните ни търговски партньори, посочиха експерти. Повечето от тях очакват ръст на БВП през тази година до 2%. Цитираната от "Блумбърг" прогноза на Ивайло Веселинов от инвестиционната банка Dresdner Kleinwort е за ръст едва 0.8 на сто, като според анализатора сценарият за рецесия в България става все по-вероятен. Тенденцията към забавяне в страната започна още през октомври. Тогава индустриалното производство (което е макропоказателят за развитието на кризата в следващите месеци) вече беше отбелязало намаление на годишна база. За ноември статистиката отчита двуцифрен спад във всички основни сектори - химически, строителство и машиностроене. При преработващата промишленост той е по-нисък - 8.8%.
„Компаниите вече освобождават работници заради кризата”
След като вече четири дни не работят в нормален режим, предприятията започнаха да освобождават временно част от персонала си. Неизпълнените поръчки от началото на годината пък заплашват някой от тях да изгубят пазарни позиции. Вчера за пореден път се разминаха оценките на натрупаните загуби, измервани от правителството и бизнеса. Икономическият министър Петър Димитров изчисли заявените преки загуби от спрените доставки на 23.7 млн. лв. Загубите на предприятията от спирането на природния газ вече надминават 600 млн. лв., т.е. щетите се доближават до 1% от БВП, заяви изпълнителният директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Евгений Иванов. Данните са базирани на анкета до членовете на организацията, в която са участвали около 200 компании. Малките и средните предприятия съобщават за загуби около 150-200 хил. евро на ден. Според Иванов изнесените от министъра на икономиката данни за малко над 8 млн. лв. загуби в сряда не отговарят на истината и са умишлено занижени, за да се представи по-оптимистична картина. Директорът на КРИБ определи това като подигравка с българския бизнес.
Стандарт
„Банкери съветват: Свалете заплатите”
България да се върне към ниски заплати. Това е рецепта за спасение на икономиката, посочва Петер Брециншек, главен анализатор на Райфайзен Централбанк. За дългосрочното й развитие е необходимо България да се прости с екстремните увеличения на заплатите от над 20% и да се върне към едно много ниско ниво на възнаграждения, което съответства на производителността на икономиката. Едва тогава ще е възможно страната да се справи с голямото неравновесие във външната си търговия, значително да намали двуцифрения дефицит по текущата си сметка и да си върне доверието на чуждите инвеститори, коментира анализаторът пред българската секция на "Дойче веле". Според него неблагоприятните ефекти от кризата няма да подминат България. През 2009 г. страната ще изпита значителен спад в икономическия ръст. Нашата прогноза е за ръст от около 2.5 на сто, казва Брециншек.
„Промишлеността се срина с 8.8%”
Промишленото производство през ноември се сви с 8.8% спрямо същия месец на миналата година, обявиха от Националния статистически институт. В преработващата промишленост производството пада с 10.9%, а в добивната промишленост - с 6.7%, като най-значителен е спадът в добива на метални руди - с 33.1%. Сривът в приходите от продажби в промишлеността са още по-големи от намалението на производството. През ноември приходите от продажби са с 11,5% по-малко спрямо същия месец на 2007 г.
„Продажбите на коли паднаха с 9%”
Продажбите на автомобили са паднали с 8.5% през ноември спрямо същия месец на миналата година, обявиха от Националния статистически институт. Общото понижение на приходите от продажби е 5.7%. Това доказва отражението на финансовата криза върху желанието на хората да пазаруват. Първо се режат разходите, от които хората може да се лишат, като смяна на семейния автомобил например. Търговията със стоки за домакинството и битова техника бележи спад от 6.7%. В търговията на едро е регистриран спад от 6.6% в резултат на отрицателните темпове във всички отрасли. В търговията с машини намалението е 3.6%, а в търговията със стоки за домакинството достига 10%. Приходите от продажби през ноември 2008 г. падат и спрямо предходния месец с 6.8%.
Монитор
„24 млн. лв. загуби бизнесът за четири дни без газ”
Близо 24 млн. лв. е загубил бизнесът за четирите дни, в които България остана без доставки на руски газ. Това съобщи министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров вчера по време на извънредното заседание на енергийната, правната и външната комисия в парламента. То беше свикано извънредно заради газовата криза, в която изпадна страната ни на 6 януари. Министър Димитров съобщи, че подопечното му ведомство събира статистическа информация от 152 предприятия, които търпят загуби заради намалелите доставки на синьо гориво. Дневната им загуба се оценява на 8.3 млн. лв., но според Петър Димитров косвеният ефект върху тях е многократно по-висок и с отрицателен знак. Икономическият министър обясни, че тази информация се събира, защото според европейска директива от 2006 г. пострадалите от кризата имат право да бъдат компенсирани честно и справедливо. Така, единият начин за обезщетяване на българския бизнес ще бъде по линия на Европейския съюз. Всички останали фирми и граждани могат да търсят обезщетения чрез Булгаргаз от трите доставчика на синьо гориво - Овергаз инк., Винтерсхал и Газекспорт, добави министърът.
„Активите на БНБ намаляха с 916 милиона лева”
Активите на управление Емисионно на БНБ намаляват с 916 млн. лв. за първата седмица на 2009 г. до 23.95 млрд. лв., показват данни на институцията, ръководена от Иван Искров. С 268 млн. лв. до 7.02 млрд. лв. намалява депозитът на правителството и бюджетните организации в БНБ. С 390 млн. лв. до 8.79 млрд. лв. намаляват банкнотите и монетите в обращение. Депозитът на търговските банки в БНБ, който включва основно минималните задължителни резерви, намалява с 409 млн. лв. до 4.6 млрд. лв. за първите седем дни на 2009 г.
„Възстановиха производството на хлебна мая в Русе”
Въпреки газовата криза заводът Хлебна мая в Русе от вчера работи, след като е възстановен тръбопроводът за получаване на пара от ТЕЦ-Русе, съобщиха от фирмата. Предприятието е единственият производител на мая в България и ръководството му увери, че няма да остави страната без хляб. Сътресенията от газовата криза в Хлебна мая продължиха два дни.
Капитал
„Панаирът на Гергов”
Случи се. Срещу скромна сума пари бизнесменът Георги Гергов стана мажоритарен собственик на Международен панаир Пловдив - компанията организатор на едноименното изложение. Случи се без приватизация, без конкурс. И под мълчаливия поглед на държавата. В края на 2008 г. Гергов, който е изпълнителен директор на фирмата от две години, обяви, че е придобил над 1.5% от капитала. Пакетът е бил купен от бивши собственици на терени, които по-рано са придобили акции срещу реституционните си права. Така контролираният от Гергов дял се увеличи от 49% на 50.8%. Цялата частна собственост в панаира е на дружеството "Пълдин туринвест", в което Гергов притежава 75% (чрез две свои фирми), а община Пловдив има 25%. Новата акционерна структура обаче противоречи на приватизационния закон, според който панаирът е в забранителния списък за раздържавяване. Министерство на икономиката от години не иска да го продава. Ръководителите на ведомството твърдят, че панаирите по света са основно държавни и общински, затова и българският не трябва да се приватизира. Въпреки това Георги Гергов успя да постигне своята цел. Той придоби собственост в панаира при това без търг или конкурс.
Коментари
0