Капитал

"По-добре европейците да дойдат"


България не може да се управлява сама по стандартите на една европейска държава. Това на практика декларира пред Брюксел сто дни преди парламентарните избори премиерът Сергей Станишев, като предлага евроексперти и чужди посланици да се включат директно в управлението на страната. Искането за подобна пряка намеса отвън в ключови области на вътрешната политика е безпрецедентно - както в историята на ЕС, така и в историята на България след 1989 г.

След като замразените стотици милиони от европейските фондове заради корупция, конфликтите на интереси и политическа злоупотреба с парите на данъкоплатците станаха наша запазена марка в евросъюза, сега правителството прави опит да договори нови условия за членството. Капитал разполага с документа, който предлага "специални и подобрени" схеми за сътрудничество между правителството, Европейската комисия (ЕК) и страните от ЕС. Изготвен е на 26 февруари по поръчка на премиера и целта му е да вкара в управлението на България представители на комисията и останалите страни в съюза (чрез техните посланици в София и национални експерти). Механизмът е идея на съветничката на премиера по въпросите за ЕС - португалката Мария Маркеш-Пинту, назначена през януари. Станишев го е представил на президента на еврокомисията Жозе Мануел Барозу на срещата им в Брюксел на 5 март. Дни преди това го е обсъдил и с посланиците на няколко от страните от ЕС в София (по който повод невключени в обсъждането дипломати от други държави изразиха дискретно неодобрение и неразбиране защо поканата не е към всички).

Конфиденциалният все още документ настоява за "ново, прагматично партньорство в добре дефинирана институционална рамка", което да бъде формализирано до края на март чрез подписване на протокол между правителството, страните членки и еврокомисията. С други думи, Станишев предлага нов вариант на механизма за сътрудничество и проверка, с който комисията оценява България след присъединяването й. И тук е най-същественото - акцентът е върху сътрудничеството, защото проверката се зачерква напълно. Точно обратното на досегашната линия на Брюксел, че настоящият механизъм ще продължи, докато не бъдат изпълнени всичките му показатели.

Дневник

"Кризата сви значително външните дефицити на България"


Първият месец на годината извади на показ и някои от малкото положителни ефекти на кризата. Забавената икономическа активност понижи търговския дефицит (отрицателната разлика между износа и вноса) с 44.6% до 339 млн. евро. От данните на Българската народна банка, които бяха публикувани в петък, се вижда, че свиването на външната търговия е значително по-бързо при вноса, отколкото при износа. Освен това преките чужди инвестиции също се понижават, но значително по-бавно - с 37.4% до 206.2 млн. евро. Експертите оцениха положително резултатите от януари и посочиха, че вносът намалява в по-голяма степен заради по-ниските цени на суровините и енергийните ресурси и след това заради по-ниската инвестиционна активност.

Монитор

"Строят магистрала “Тракия” по нова схема"


Националната агенция "Пътна инфраструктура" (НАПИ)  започва строежа на магистрала "Тракия" с държавни пари, а после ще чака Брюксел да й ги възстанови, което било стандартна практика при изпълнение на проекти от общоевропейско значение. Това съобщиха от пресслужбата на агенцията вчера.

На 11 март  НАПИ обяви, че доизграждането на магистралата ще бъде включено в оперативната програма "Транспорт" (ОПТ) на мястото на две отсечки от магистрала "Струма", което означава европейско финансиране за проекта, но и пълен контрол от страна на Брюксел. След съобщението от сряда транспортният министър Петър Мутафчиев заяви, че не е обсъждал такъв вариант за "Тракия" с агенцията и настоява тя да изпълнява програмата по начина, по който е първоначално одобрена. С новата схема, предложена от НАПИ , се дава зелена светлина на правителството да разпредели 300 млн. лв. бюджетни пари за проекта.

Сега

"КРС прие по-драстично сваляне на мобилните тарифи"


След почти една година преговори с операторите и с Еврокомисията за цените на едро на разговорите с мобилни телефони вчера Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) прие възможно най-драстичния вариант за намаляването им. За разлика от уговорения м.г. с операторите график за постепенно намаляване на цените с до 45% през 2010 г. новият предвижда до 56% намаляване. Първата стъпка по новия график е от 1 април 2009 г. и за крайния клиент тя ще представлява 2 ст. по-ниска тарифа за минута разговор от БТК или друг фиксиран телефон в мрежата на мобилен оператор. Според КРС новият график отразява препоръките на ЕК.

"Никакви препоръки не са отразили", коментира пред "Сега" шефът на дирекция "Регулиране" в "Мобилтел" Николай Кичев. Според него решението на КРС противоречи на основни принципи като предвидимост, която е важна заради големите инвестиции, които се правят в мрежите.

Стандарт

"Гръмнаха сметките за ток на Енергото"


Без сметки за ток останаха хората в Югоизточна България. Вчера сутринта системата с базата данни на ЕВН се срина. Така клиентите на електроразпределителното дружество не можеха да си платят сметките, съобщиха от компанията. "Отивам да си платя сметката, че ще ме прекъснат, а касиерката ми казва, че не може. Какво да правя, да не вземат да ми спрат тока, че с бабата сме загинали", оплака се притеснен възрастен пловдивчанин в редакцията на "Стандарт".  От ЕВН съобщиха обаче, че прекратяват прекъсването на електрозахранването на абонатите, които не са си платили последната сметка. За тези пък, на които токът вече е бил спрян, е създадена специална организация за бързо включване.

Труд

„Махат 2000 души от “Кремиковци”


 Между 1500 и 2000 души ще трябва да бъдат съкратени в металургичния комбинат “Кремиковци”. Това предвиждат планове за преструктуриране на предприятието, които целят оздравяването му.  През ноември м.г. бяха спрени доменните пещи и коксохимическото производство. С минимален капацитет продължи да работи единствено цехът за горещо валцуване. В бойна готовност се поддържаха конверторите и електропещта.

В същото време бе запазена старата структура на управление. “Кремиковци” е огромна машина с десетки отдели, дирекции, съпътстващи производства, дъщерни фирми и армия от персонал, коментираха запознати. При сегашните обстоятелства обаче ще бъде все по-трудно да се плащат заплати на работниците, което означава, че ще трябва да бъдат извършени драстични съкращения.