Монитор
„Излизаме от кризата най-рано идната есен”
Икономическата криза у нас ще се задълбочи през следващите месеци и реално подобрение може да се очаква чак през второто полугодие на следващата година. Това показват анализите на Икономическия и социален съвет. Партньорите от съвета съобщиха, че очакват от новото правителство да изготви нова антикризисна програма, чрез която да се запази заетостта в тежко засегнатите предприятия и да се обърне специално внимание на българите, които се завръщат от чужбина. Експертите отчитат, че за първите пет месеца на годината спадът на чуждестранните инвестиции у нас е 54 на сто спрямо същия период на миналата година. Забавянето на икономическите процеси и спадът в брутния вътрешен продукт ще продължат и догодина, затова правителството трябва да реагира спешно, коментира Пламен Димитров - вицепрезидент на КНСБ. Той препоръча спешно да бъде приет национален антикризисен план.. Мерките, които предлагат социалните партньори, са ускорено изграждане на инфраструктурата, намаляване на лицензионните режими за бизнеса, както и да се насърчи комасацията на земеделска земя.
„Външният дълг намалява със 161 млн. евро”
Към края на май 2009 г. брутният външен дълг на страната ни е 36,568 млрд. евро, сочат данните на БНБ, управлявана от Иван Искров. Това представлява 107,9% от БВП при очакван от централната банка БВП за 2009 г. 33,883 млрд. евро спрямо 34,118 млрд. евро за 2008 г. В сравнение с края на миналата година брутният външен дълг на България е намалял със 161,5 млн. евро, като най-голям принос за това има намалението на задълженията на сектор "Банки". Те са паднали с 546,2 млн. евро, или 6%. Спрямо края на май 2008 г. обаче дългът нараства с 4,648 млрд. евро.
Стандарт
„Пуснаха чужденци да строят Тракия”
И чужди фирми ще могат да участват в търговете за магистрала "Тракия". Промените в документите за избор на изпълнител на строителството и на консултанти по надзора на проекти по Оперативна програма "Транспорт" са приети от Надзорния съвет на Национална агенция "Пътна инфраструктура" (НАПИ). Те бяха публикувани вчера на сайта на ведомството, след като вътре са отразени препоръките на Европейската комисия, на Агенцията за обществени поръчки, както и на браншовите организации в строителството.
Труд
„Гърция с проектозакон за нефтопровода от Бургас”
Законопроект за нефтопровода Бургас - Александруполис ще внесе в гръцкия парламент министерството на развитието на Гърция. Целта му е да се ускорят процедурите по изграждането на тръбата, съобщиха местни медии вчера. Според тях министърът на развитието Костис Хадзидакис е заявил, че Гърция ще изпълни поетите ангажименти по реализацията на петролопровода и ще спази екологичните изисквания. Само преди дни новият министър на регионалното развитие на България Росен Плевнелиев заяви, че досега експертите на ГЕРБ не са видели разумна икономическа обосновка за Бургас - Александруполис. Въпреки резервите той не каза категорично, че проектът няма да го бъде.
„1923 лева месечна издръжка за четиричленно домакинство”
Издръжката на човек от домакинство с двама възрастни и две деца в края на юни е 480,70 лв. На семейството са нужни 1923 лв. месечно, за да се храни и облича нормално и да плаща сметките си, съобщи Любен Томев, директор на Института за социални и синдикални изследвания (ИССИ) към КНСБ. През юни м.г. за същото са били необходими 1884 лв., т.е. оттогава животът е поскъпнал с малко над 2%. По данни на статистиката обаче средният месечен доход на човек от домакинство е 304,25 лв. (около 150 евро), което значи, че преживяваме с около 63,5% от необходимите средства, каза Томев. Освен че българинът потребява по-малко, той рязко е намалил и ползването на заеми и кредити, показва анализът на ИССИ. Ако през 2007 г. номиналният им ръст е бил 23,9%, през 2008 г. е паднал до 1,8%, а за първите пет месеца на т.г. е отрицателен - минус 57,2% (спад над 2,3 пъти спрямо същия период на м.г.). Кризата продължава да изхвърля хора на улицата и безработицата ще расте още, прогнозират от института.
„Българинът страдал по-малко от кризата”
Българите засега са най-малко пострадали от безработица, причинена от кризата в Европа, но се тревожат от бъдещите й ефекти, показва изследване на “Евробарометър”. В България заетото население е на средното ниво на ЕС - 42 на сто, сравнено с 27 на сто в Гърция, 36 на сто в Литва и 38 на сто в Италия. У нас 10 на сто от анкетираните са отговорили, че са загубили работата си в сравнение с 21 на сто вЛатвия, 17 на сто в Испания и 15 на сто в Унгария. Българите обаче са сред относително по-загрижените, че могат да останат без работа в бъдеще (35 на сто), като тази загриженост се увеличава, когато ги питат за партньорите или децата им - съответно 40 и 50 на сто. Рекордьори по тревожност са испанците, там 65 на сто живеят в паника от безработицата. 50% от българите смятат, че най-лошото от икономическата криза предстои, средно за ЕС такива очаквания имат 61 %.
24 часа
„Вдигат автозастраховка заради глоба за картел”
Глобите, които застрахователите трябва да платят по решението за картел по "Гражданска отговорност", ще се калкулират в цената й, каза Стефан Софиянски, член на УС на Асоциацията на българските застрахователи и шеф на "Лев инс". Те щели да я повишат, макар и с малко. Обяснението е, че всички разходи по един вид застраховка могат да се покриват само с приходи от нея, а не да се прехвърлят суми от други. Средствата за глобите трябвало да дойдат от по-високата й цена.
„Цените: кризисно едноцифрени”
Празните помещения по централните софийски улици се увеличават всеки ден и са най-очевидният индикатор за кризата. Другият показател са безумно ниските едноцифрени цени, които се срещат навсякъде. Два лева за тениски и три за чехли, на пъпа на София! Невероятно, но кризата го направи факт. Подобни цени не означават само, че се продава евтино. По-лошото е, че са знак за фактически фалит на магазина. Парите от бесните разпродажби стигат най-много за наема. За печалба дори не се и мисли.
„Хотелът до 50% по-евтин в последния момент”
Най-изгодно е да се резервира хотел едва седмица преди да заминете на морска почивка. Това показа проучване на "24 часа" на офертите, които предлагат туристическите агенции и хотелите за т.нар. записване в последния момент или "ласт минът". Цената на определени хотели може да падне дори наполовина, и то спрямо оферти, които са били валидни през пролетта за традиционно евтиното ранно записване. Самите хотелиери признават, че са притиснати от слабата заетост и заради това свалят цените за "ласт минът" записвания.
Капитал
„Между ръста и риска”
"Как да печелим от загубата на другите". Звучи като един от стотиците нароили се наръчници за справяне с кризата, но всъщност е доста трудно за постигане. Един от секторите, който може да се похвали с трицифрен ръст на приходите благодарение именно на кризата, е застраховането на кредити. Логиката е проста - компаниите са доста по-несигурни дали ще успеят да съберат вземанията от партньорите си, затова предпочитат да си платят малко, но да са сигурни, че ще си получат парите обратно, и то навреме. Медалът обаче си има и обратна страна и тя е, че приходите не значат автоматично печалба - пак именно заради кризата рискът, който застрахователите поемат по полицата, е по-висок от всякога. Според статистиката на Комисията за финансов надзор (КФН) към края на май 2009 г. реализираните премийни приходи по застраховка "Кредити" са със 155.6% повече в сравнение с година по-рано. Данните за април и март пък показват дори още по-голям ръст – съответно с 243.8% и 362.3%. "Това е единственият продукт, при който търсенето превишава предлагането, и според мен има огромен потенциал", коментира изпълнителният директор на "Лев инс" Стефан Софиянски. Ръководената от него компания е лидер по предлагането на полицата с пазарен дял от 65.8% към края на май 2009 г.
Коментари
0