Вестник Дневник
„Икономическият растеж изненадващо стигна 7%”
Брутният вътрешен продукт (БВП) през първото тримесечие на тази година е нараснал със 7% спрямо съответния период на миналата година. Това съобщиха от Националния статистически институт в понеделник. Според предварителните данни БВП възлиза на 13 483.5 млн. лв. по текущи цени, или 1760 лв. на човек от населението. Другият важен показател - брутна добавена стойност (БДП), също запазва висок темп на нарастване - 7.6%. Относителният дял на услугите в нея е нараснал с 2.5 процентни пункта, като индустриалният сектор е загубил толкова от своя дял и той вече е 32.1%. Анализаторите бяха по-скоро изненадани от отчетения растеж, а ден по-рано агенция "Блумбърг" съобщи, че най-вероятно статистиката ще отчете забавяне на ръста, като прогнозата беше направена на базата на очакванията на икономисти и представители на бизнеса, анкетирани от агенцията. "Много е вероятно големият ръст в германската икономика да е стимулирал изпреварващото нарастване на износа над вноса, както и БВП като цяло", каза Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията. Той обясни, че не се знае доколко растежът е реален и доколко е следствие от преминаване на сиви до момента дейности в прозрачна среда.
„Застрахователи: По-висок контрол ще увеличи обхвата на гражданската”
Нивото на автомобилите с валидни полици е под 90%. От началото на годината процентът им е спаднал до около 82% по данни на Комисията за финансов надзор. По-висок контрол от страна на КАТ е начинът за справяне с проблема с недостатъчния обхват на застраховката "Гражданска отговорност" у нас, е мнението, което преобладава сред застрахователите. Логично е и да се увеличи цената на полицата, е другото мнение в бранша. Вариантът за премахване на възможността разсрочено да се плаща гражданската не се приема еднозначно.
Вестник Пари
„Биреният пазар – под очакванията”
По данни на браншовата асоциация ръстът на бирения пазар през първите пет месеца е под 1%л Продадени са около 1.984 млн. хектолитра пиво. Задържането на продажбите в сравнение с миналата година може да се сметне и за успех, защото заради топлата зима на 2007 година в периода януари – май бе отчетено 18% увеличение на продажбите. За цялата 2007 година пък ръстът бе 9%. Ръст от 2-3% е нормален, защото пазарът е силон конкурентен и доста наситен. Въпреки това компаниите увеличават капацитетите си. Загорка АД е заложила 14 млн. евро инвестиция, Карсберг България ще увеличи близо 3 пъти капацитета на производство на наливна бира, Каменица АД предвижда 15 млн. евро само в производство, а Болярка инвестира вече в хладилно отделение и допълнителни ферментационни съдове. Пивоварите вече направиха малки увеличения в цените на бирата заради нарасналите производствени разходи, така че до края на годината не се очаква ново поскъпване.
Вестник 24 часа
„Цепят „Кремиковци”, продават само активите”
Активите на комбината да се прехвърлят в нова компания, която след това да бъде продадена на търг. Тази идея бе обявена от управителния съвет на „Кремиковци”. От интерес на комбината е да мине през процедура на несъстоятелност, каза изпълнителният директор Гунтупали Джаганадам. Според него бъдещият инвеститор щял да поеме ангажимент да погаси задълженията към държавните дружества. Схемата на изваждане и продажба само на активите съвпада и с идеята на икономическия министър Петър Димитров, който преди време каза, че никой не иска да вземе завода с дълговете му. Вестникът припомня схемата, по която това се случи с друго предприятие „Стомана”. То бе обявено в несъстоятелност през 1999 година, а през 2001 година основните й мощности бяха продадени. Оздравителният план бе изпълнен, а когато през 2005 година съдът одобри осребряване на активите , 90% от тях бяха вече продадени.
Вестник Сега
„България, Унгария и Белгия равни по инфлация през май”
България остава извън челната тройка на ЕС по инфлация през май, става ясно от данните на Евростат, огласени вчера. Цените на дребно у нас, в Белгия и Унгария са се вдигнали с 0.9% спрямо априлските нива. Този път №1 в Евросъюза е Словения, която отбелязва 1.2% месечно поскъпване. Латвия и Люксембург също ни изпреварват с инфлация от точно 1 процент. Най-слабо ударени от шоковите цени на петрола и храните се оказват Холандия, Чехия, Дания и Словакия, които отчитат само 0.4 поскъпване на живота през май. Данните на Евростат сочат, че Латвия и България обаче си остават ненадминати в ЕС по инфлация, измерена на годишна база.
Вестник Новинар
„Природният газ поскъпва с 20 на сто”
"Булгаргаз" поиска вчера природният газ за третото тримесечие на годината да поскъпне с близо 20 процента спрямо сега действащата цена, поискаха вчера от “Булгаргаз”. Газовата компания представя на всеки три месеца разчети с възможното увеличение на суровината в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Поскъпването е с 81,20 лв. повече на хиляда кубични метра спрямо утвърдената от енергийния регулатор цена за второто тримесечие на годината. Според “Булгаргаз” увеличението се налага заради шоковия ръст на цените на петрола на международните пазари.
Вестник Стандарт
Тройно повече пари са влагали българите в акции през 2007 г. в сравнение с предходната година. С над 186% са се увеличили активите на взаимните фондове през 2007 г., като достигат 904.02 млн. лв. в края на декември. Това сочат обявените вчера данни на Комисията за финансов надзор. Активите на колективните инвестиционни схеми са се формирали от 60 договорни фонда и 11 инвестиционни дружества. През 2007 г. пазарната капитализация на борсата нараства с 89.28%. Секторът "Финансово посредничество" е с най-голям дял в капитализацията на борсата (30.10%) и с най-висок процент на свободно търгуемите дялове от капитала (38.04%). През 2007 г. са изтъргувани книжа за 9.96 млрд. лв. Дружествата, включени в индекса SOFIX, формират 31.37% от пазарната капитализация на борсата. Тези от BG40 имат 47.76% дял в капитализацията. От 3 септември 2007 г. борсата въведе два нови индекса. Това са BGREIT, който включва акции на дружества със специална инвестиционна цел, и BGTR30, отчитащ общата доходност на акциите, включени в индекса. Дружествата в първия индекс формират 2.38 на сто от пазарната капитализация на БФБ в София към 31 декември 2007 г.