Дневник
„Сагата Булгартабак продължава - започва нов опит за продажба”
Още в първия работен ден от годината Агенцията за приватизация (АП) обяви конкурс за изработване на правен анализ и приватизационна оценка на държавния дял в Булгартабак холдинг. Решението е взето на 29 декември 2008 г., ден след като парламентът отмени стратегията за раздържавяване на цигарения холдинг, а правителството го извади от списъка на значимите за националната сигурност държавни предприятия, включен в Закона за приватизацията и следприватизационен контрол. Това на практика е четвъртият официален опит за продажба на холдинга от правителството на Иван Костов насам. С двете решения на практика се вдигат ограничителните условия за окончателната приватизация на остатъчните дялове от цигарения холдинг, който за последните десет години се прослави с най-големите политически скандали около раздържавяването си. С отмяната на стратегията и прехвърлянето на Булгартабак към Агенцията за приватизация се обезсмисля и работата на консултантите на холдинга, избрани от надзорния съвет на холдинга да предложат вариант за приватизация на двете печеливши дъщерни компании - Благоевград БТ и София БТ. Договорът с консорциума между Събев и съдружници, Евро финанс и Балканска консултантска компания беше подновен от министерството на икономиката в края на май 2008 г. в очакване в началото на тази година да бъде изработен проект за раздържавяването на холдинга през фондовата борса.
„Най-силният коз при криза – доверието”
"Вярвайте ми." Изглежда тези думи отдавна са забравени. Kолкото и странно да звучат обаче, те са основният девиз на финансовите пазари в момента. След краха на много финансови институции, замразяването на междубанковото финансиране и разклащането на системата не е чудно, че именно доверието се оказва най-ценният актив - финансов и реален. Липсата на доверие вече доказа своята сила, като изтри трилиони долари от финансовите пазари и доведе до колапса на много финансови компании. Това пък се пренесе върху цената на кредитирането, което удари по джоба почти всеки, който е теглил заем.
Стандарт
„Кандидат за Тракия подлял вода на търга”
Чужда компания - кандидат в търга за магистрала Тракия, е подала жалбата до Брюксел, с която бе спрян конкурсът за аутобана в последната минута. Най-прецакани от замразения конкурс са родните компании, които бяха с най-големи шансове да спечелят обявените за строителство отсечки. Става въпрос за пътя от Нова до Стара Загора и от Нова Загора до Ямбол. Фирмите от бранша се събират днес, за да решат как да реагират на поредното отлагане на изграждането на аутобана. Подозренията и на изрядните участници са, че от някои условия в конкурса са се жалвали чужди компании, които не са успели в срок да ги изпълнят. Сред изискванията бяха кандидатите да имат кариера и асфалтова база в близост до бъдещите трасета. Сред кандидатите за Тракия са сдружения, обединени около най-силните родни играчи в строителния бранш - Трейс Груп (Николай Михайлов), Холдинг Пътища (Васил Божков) и Главболгарстрой (Симеон Пешов). Чуждите компании, които ще премерят сили с тях, са турските Онур и Доуш, австрийските Алпине и Щрабаг, хърватската Конструктор инженеринг ДД и гръцката Актор.
„Двама в битка за Кремиковци”
Битката за Кремиковци продължава между двамата основни кандидат-инвеститори - бразилската CSN и руската Смарт груп. Преговорите и с двете компании продължават, обяви синдикът Цветан Банков. Фирмите имат дългосрочен интерес към комбината и планират да разработят план за оздравяване на дружеството, който да се предложи за одобрение от събранието на кредиторите. Двете компании не предлагат договори за оператори на дружеството, а за смяна на собствеността и за влизане в управлението на комбината по време на разговорите не е ставало дума, уточни Банков.
Монитор
"Активите на БНБ паднаха под 25 млрд. лв."
Активите на управление Емисионно на БНБ намаляват с 4,7 млрд. лв. до 24,85 млрд. лв. към 29 декември 2008 г. спрямо 29,6 млрд. лв. на 17 октомври 2008 г., когато е отчетена рекордната стойност. За периода от 2 месеца и 10 дни банкнотите и монетите в обращение се увеличават с 0,52 млрд. лв. до 9,22 млрд. лв. Между 17 октомври и 29 декември 2008 г. задълженията на БНБ към търговските банки са намалели с 1,8 млрд. лв. до 4,65 млрд. лв., основно поради промяна на наредбата за минималните задължителни резерви. Основна причина за намалението на активите на БНБ в края на 2008 г. е намалението на фискалния резерв в БНБ с 3,9 млрд. лв. до 7,6 млрд. лв., поради засилените държавни харчове в края на годината.
„4 компании на БФБ с повишение над 1000%”
Четири компании, търгувани на Българската фондова борса, ръководена от Бистра Илкова, отчитат повишения от над 1000% за 2008 г. Лидер е ЗСК-Лозово с поскъпване от 8709,5%. На 12 август по позицията бяха сключени 2 сделки за 208 акции на цена от 185 лв. за ценна книга. Предходните сделки са от ноември 2007 г., когато са изтъргувани 10 акции в 3 сделки. Втори в класацията е Елените с 4900,00% ръст. На трето и четвърто място са Месокомбинат-Бургас с ръст 3400,00% и Биоеко с 1053,85%.
Труд
"Продажбите на стари коли паднали наполовина"
Продажбите на коли втора употреба в 70-те автокъщи в Дупница са паднали наполовина в резултат на финансовата криза и намалялата покупателна способност на клиентите, отчитат от създаденото наскоро браншово сдружение Дупница ауто Автобизнесът с возила на старо, които се внасят в града предимно от Италия, процъфтявал в последните години-две, когато по местните автоборси се продавали по 1200-1300 леки коли годишно. Въпреки че цените на возилата са паднали в последните месеци средно с 10-15 на сто, покупките намалявали, очаквали се и фалити на автотърговци, прогнозира пред местно издание шефът на Дупница ауто и общински съветник Вергил Кацов.
„Пенсионен фонд отпусна по 100 лв. на свои клиенти„
По 100 лв. в личните си сметки ще получат всички пенсионери, които са клиенти на Доброволен пенсионен фонд ДСК-Родина, реши вчера управителния съвет на компанията. Авантата важи за тези, които получават пенсия или разсрочени плащания от дружеството. Мярката трябва да компенсира щетите от световната финансова криза.
24 часа
„В списъка сме на страни пред банкрут”
България, Румъния Естония и Литва са изправени пред банкрут. Това твърди анализ на естонски икономисти, които направиха прогноза за следващата година. Според тях след като Унгария едва бе спасена от фалит през 2008 г., подобна буря се задава и в Естония. Тя е най-вероятната следваща жертва на финансовата криза в света. По петите я следват България, Румъния и Литва. И четирите имат високи дългове и голям дефицит по текущия баланс. България е включена само в списъка с евентуални проблемни държави, но всички все още изчакват да видят как страната ще се справи с кризата. София пък вече въведе 10-процентния плосък данък, което може да се окаже сериозно лекарство за задавашите се проблеми.
Пари
„Газова заплаха”
Цели отрасли може да спрат заради намалените доставки на газ. Засега в средите на бизнеса цари умерен оптимизъм, защото икономиката ни работи с намалени мощности. Ако доставките на природен газ не може да задоволят нашите нужди, ще трябва да спрем производството си, казва Кирил Домусчиев, председател на надзорния съвет на Биовет. Отрасли като фармацевтичния не може да работи с друга суровина освен с природен газ. За Свилоза това не е проблем, каза Красимир Дачев, председател на съвета на директорите на Свилоза.
Коментари
0