Пари

„Убийствена задлъжнялост”

Фирмената задлъжнялост за 2007 г. достига 116.4 млрд. лв., което е рекордно ниво за последните пет години. Това показват изчисленията на Българската стопанска камара (БСК). В сравнение с края на 2006 г. увеличението е с 35.4 млрд. лв., което представлява 43.7% ръст на годишна база. Данните за последните пет години показват, че обемът и темпът на нарастване на БВП значително изостават от тези на задълженията на фирмите. Ако тази тенденция се запази, фирмената задлъжнялост може да достигне 165 млрд. лв. за 2008 г. и дори над 200 млрд. лв. за 2009 г., прогнозира председателят на БСК Божидар Данев. Според него тя и икономическата криза може да предизвикат верижни фалити, особено на малки и средни предприятия. По думите му кризата ще се усети най-силно през април - май. Ако не е сивият сектор, можем да очакваме срив в икономиката, коментира председателят на БСК. Той допълни, че задълженията на предприятията при очертаващ се нулев растеж може да се окажат ключов фактор за задълбочаване на икономическата криза.

24 часа 

„Председателят на фонда за гарантиране предупреди: Ако договаряте лично лихва, държавата не пази влога”

Депозитите с индивидуално договорена лихва не се изплащат при фалит на банка. Това каза шефът на Фонда за гарантиране на влоговете Бисер Манолов. Защитата важи само за депозитите, разплащателните и спестовните сметки със стандартни условия. Такива са и промоционалните оферти, чиито лихви са според общите условия на финансовите институции, уточни Манолов. Напоследък зачестили обажданията на граждани, които се интересували кой влог е защитен. Ще предложим във всички договори за депозит изрично да се запише дали той се гарантира по закон, или не, каза още шефът на фонда. Така по-добре щели да се защитят потребителите особено в сегашната ситуация, когато банките се надпреварват да привличат клиенти и да им предлагат все по-атрактивни условия.

Монитор 

„5 млн. квадрата апартаменти се строят в София”

Близо 5 млн. квадрата жилища са в строеж в момента в София, сочи анализ на компанията за недвижими имоти "Форос". Площта на недовършените жилищни имоти в Пловдив е около 5 пъти по-малка - 882,6 хил. кв. м. Във Варна все още се строят 754 650 кв. жилища, а в Бургас - малко над 201 000 кв. м.
По предварителни данни през миналата година в столицата са били завършени жилищни сгради с обща РЗП от 985,5 млн. кв. м, във Варна - 210 775 кв. м, в Пловдив - 115 898 кв. м. В София най-много жилища са били предадени за ползване в "Манастирски ливади" - 142 635 кв. м, "Люлин" - 87 158 кв. м и "Младост" - 50 210 кв. м. Във Варна лидери по нови жилища са кварталите "Левски" и "Възраждане", съответно с 40,5 хил. и 31,5 хил. квадрата. В Пловдив най-много нови жилища са изградени и готови за продажба в кв. "Христо Смирненски" - 52 143 кв. м.
В момента се наблюдава забавяне на инвестиционната активност в строителството и сделките с недвижими имоти, се казва в анализа на "Форос". В резултат от средата на миналата година са издадени по-малко разрешения за строеж на жилища. Очаква се през тази година завършените апартаменти да бъдат най-малко с една десета по-малко, отколкото през миналата. Според анализа на "Форос" намаленото търсене на жилища, довело до спада в сектора, ще има оздравително въздействие, защото няма да бъдат реализирани много от лошите проекти, разположени в райони без инфраструктура или в зони със силно презастрояване.

Стандарт 

„Банско и Сандански: Фалираме!”

Драмата на гръцката граница удари хотелиери, ресторантьори и стопани на бакалии в курорта Сандански. Този уикенд в града не е спрял нито един автобус с туристи от южната ни съседка. "Такова е положението от миналия вторник, когато гръцките фермери блокираха границата. Блокирани сме и ние. За пореден път се убеждавам, че нямаме държава. Тази блокада е срещу България най-вече, а правителството ни пасува. Защо ние не затворим границата? Защото гърците няма да го допуснат", твърди председателят на Сдружението на хотелиерите, ресторантьорите и туроператорите в Сандански Илия Пасков. Всички те търпят загуби, но няма кой да ги компенсира. "За това ли бе борбата? Да отворим границите, да сме в европейския съюз. Къде са политиците ни? Защо не реагират адекватно? С тази блокада спират част от икономиката ни. Няма кой да те напсува на гръцки в града ни", гневи се Пасков. Ако продължи още седмица тази блокада, ще се стигне до съкращаване на персонал в хотелите, заведенията и магазините в курорта. Защото всички излизат от обичайния си ритъм, не могат да разчитат на гръцките туристи.

Стандарт 

„Кризата направи реклама на “Набуко”

Газовата криза направи най-голямата реклама на проекта "Набуко". След като спорът между Русия и Украйна остави половин Европа без природен газ, интересът към изграждането на алтернативния газопровод, който трябва да намали зависимостта на Стария континент от руско гориво, нарасна неимоверно. Очаква се днешната среща в Будапеща, където е и премиерът Сергей Станишев, да приключи с решение за форсирането на проекта. В унгарската столица се събраха представители на всички държави, през които ще преминава тръбата с алтернативно гориво - България, Турция, Румъния, Унгария, Австрия и включилата се последно Германия. Там са и представители на участниците в консорциума "Nabucco Gas Pipeline International GmbH - "Булгаргаз", "Боташ", "Трансгаз", MOL, OMW и RWE. Проектът се оценява на близо 10 млрд. евро, а годишният му капацитет се очаква да бъде до 31 млрд. кубически метра газ, който трябва да достигне Югоизточна и Централна Европа. Тръбата трябва да е дълга 3300 км, от които около 400 км ще минават през България.

Сега 

"Кремиковци" се готви за протести след сряда”

Металурзите от "Кремиковци" ще чакат най-късно до утре избор на инвеститор за комбината или подновяват протестите си в центъра на София. В момента Министерството на икономиката умува върху офертите на украинската "Смарт груп" и бразилската CSN. "Ще изчакаме най-късно до 28 януари и ако и тогава няма решение, работниците отново ще дойдат пред икономическото ведомство", заяви Людмил Павлов от КТ "Подкрепа".

Дневник

„Тревожните сигнали от банковия сектор не спират” 

Уволнения, загуби за милиарди евро, смяна на ръководни кадри и сливане на бизнеси - това бяха основните новини от европейския банков сектор в началото на седмицата. Британската банкова група "Барклис" обяви, че заради кризата е изгубила още 8 млрд. паунда от стойността на активите си. Пред "Блумбърг" шефът на компанията Джон Варли увери акционерите, че дружеството няма нужда от държавна помощ. В понеделник акциите на британското дружество поскъпнаха с над 60% в Лондон. Това стана, след като Варли обяви, че компанията му очаква над 5.3 млрд. паунда печалба преди данъци. През изминалите две седмици пазарната капитализация на групата се стопи с 11 млрд. паунда и е под очакваната годишна печалба преди плащането на данъци. Според анализатори е тревожен фактът, че този срив не се дължи на играчите на късо, а на дългосрочните инвеститори, които масово излизат от банковия сектор на борсата.
Над 3 млрд. евро чиста загуба за последното тримесечие очаква холандската застрахователна група ING, съобщиха от компанията. За цялата финансова година очакваният резултат е 1 млрд. евро загуба. Компанията ще смени изпълнителния си директор Мишел Тилман със сегашния председател на надзорния съвет Ян Хомен.
Френската банкова група БНП "Париба" очаква 1.4 млрд. евро загуба за приключилото тримесечие. За цялата финансова година обаче компанията прогнозира чиста печалба за 3 млрд. евро, се казва в официалното съобщение на дружеството. БНП "Париба" ще свика извънредно общо събрание, за да поиска мнение от акционерите си за рекапитализация с помощта на държавата, като се очаква банката да увеличи капитала си с над 5 млрд. евро.
Френските концерни "Сосиете женерал" и "Креди Агрикол" решиха да обединят бизнеса си с управление на активи, което агенция "Блумбърг" определи като "адаптация към кризата". Новата компания ще оперира в 37 страни и ще бъде четвъртата по големина на континента в своята сфера на дейност, заявиха пред "Блумбърг" двете френски банки.