Вестник Дневник

"Текстилът влиза в новия сезон със силен спад на поръчките"

Напрегнати преговори, несигурност, намалени поръчки, малко алтернативи. Така представители на текстилния сектор описват договарянето на новия сезон (есен - зима), което е най-активно през март. Част от представителите на бранша все още се въздържат от прогнози, други очакват намаление между 15 и 50% на производството за различните подсектори.

"Очаквам спад в поръчките от 30 - 40% при производството на платове и около 15 - 25% при облеклата", коментира председателят на Българската асоциация по текстил и облекло Цонко Недялков. Според него в целият ЕС намалява търсенето, което неминуемо ще удари и българската индустрия. По данни на производители над 80% от българския износ е именно за европейски държави. Според председателя на браншовия съюз на трикотажната промишленост Стефко Колев след май поръчките ще са с минимум 30% по-малко.

"Кризата засегна и проектите за вятърни паркове"

В България могат да бъдат изградени 3000 мВт мощности за производство на енергия от вятъра, но за половината от тях няма да бъде намерено финансиране и няма да получат необходимите разрешителни. Това показва проучване на компанията "Ню Юръп корпорит адвайзъри", представено на конференция за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници (ВЕИ).

Възобновяемите енергийни източници се радват на голям интерес, но има тенденция на изтегляне на инвестиции от Централна и Източна Европа и тепърва ще бъде усетен ефектът от кризата, обясни Кенет Левковиц, съдружник в компанията. По думите му са необходими 20 хил. евро за разработка на проект за 1 мВт, а разходите за самото строителство са 1.5-1.8 млн. евро на мВт. Според Левковиц може да се очаква, че ще започне продажба на проекти, защото инвеститорите в тях са изчерпали възможностите си за търсене на финансиране, което се оказва сериозен проблем.

Вестник Пари

"70% от вятърните проекти са нереални"
    
България трябва много внимателно да определи микса от възобновяеми енергийни източници, за да не допусне прекалено поскъпване на електроенергията. Това предупреди Таско Ерменков, изпълнителен директор на Агенцията за енергийна ефективност на форум за енергийната ефективност в Югоизточна Европа.

До 2020 г. страната ни трябва до изпълни поставената от ЕС цел - 16% от електроенергията да идва от възобновяеми източници. Поне с 60% ще поскъпне токът у нас, ако 6% от общото потребление на енергия в страната е от слънчеви централи, посочи Ерменков. Постигането на целта за екоенергия само с ток, произведен от вятъра, пък ще го оскъпи с 4-5%. Най-евтино би било, ако използваме енергия от водноелектрически централи и биомаса, смята Ерменков. Според него само така може да се постигне социално поносима цена и едновременно да произвеждаме достатъчно зелена енергия.
 
Вестник Сега

"Лихвите по жилищните заеми в евро са между 8 и 13.5%"

Кандидатите за ново жилище трябва да са готови да плащат лихви по кредити в евро от 8 до 13.5%, предупредиха вчера кредитни консултанти. Топ офертите също са с лихви около 8%, а горната граница стига до 14%.

При потребителските кредити в левове лихвите тръгват от 13% и стигат до 20%, а заедно с таксите оскъпяването варира от 15% докъм 23% на година. Средният потребителски заем през март е бил в размер на 8100 лв. със срок 5 или 10 години.

Вестник Новинар

"България получава 2.8 млрд. евро за енергийна ефективност"

Европейският съюз (ЕС) отпуска на България 2.8 млрд. евро на България за повишаване на енергийната ефективност и за инвестиции в изграждане на инсталации за производство на енергия от алтернативни източници като слънце и вятър. Това стана ясно по време на Петия международен конгрес за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници, който беше открит вчера в НДК. Над 900 млн. евро ще бъдат отпуснати за изграждане на централи за производство на ток от вятър и слънце, за заводи за отпадъци и преработката им в биогорива средствата са 300 млн. евро.