България навлезе в годината на кризата по подобаващ начин – смразяващо. Да очакваме ли по-топло изпращане на 2009 или не?

Песимистичен сценарий

    За пръв път ставаме свидетели на привнесена отвън икономическа криза. Световната криза се усети още миналата година в България. 2009 обаче ще е годината, в която нещата ще загрубеят. Линията от новини, които ще чувате редовно, ще бъде намаляване на чуждестранните инвестиции – намаляване на производството – намаляване на износа и съответно на вноса – спад на цените на недвижими имоти – намалявана на разрешителните за строеж – фалити – увеличаване на безработицата. Никой обаче не може да предвиди точните параметри на кризата. Нито времеви, нито количествени. Може да се окаже, че българската икономика не ще пострада толкова значително и че още в края на годината ще видим първите признаци на възход. А може и да ни удари по-силно отколкото очакваме. Едно е почти сигурно. В България кризата няма да бъде като в САЩ и Европа, където се нагледахме на фалити на банки. Просто защото българските банки са много по-консервативни и не са инвестирали в сложни финансови инструменти. Това, разбира се, не значи, че трябва да изключвате опасността от фалит на някоя родна банка. Само казвам, че процесът няма да е така повсеместен, както беше в САЩ например.

    Тази година съществува опасност да ни връхлети и политическа криза. 2009 ще посетим три пъти стаите за гласуване. Първите избори са за европарламент, след това за български парламент и накрая частични местни за кметовете, които ще бъдат избрани за народни представители. Борбата в политическото пространство ще бъде по-ожесточена от всякога. Новите са готови на всичко за властта, а старите ще се борят като опълченците на Шипка да я задържат. Поне едно е хубавото на този епохален сблъсък- ще спестим от парите за кино. Вместо да изнасяме БВП към чуждестранните кинопродуценти, ще си седим спокойно пред телевизорите и ще се наслаждаваме на сагата „Политик бори криза с популистки средства.”

    От всичко това на Българската фондова борса (БФБ) ще ѝ се завие свят. Хората ще се интересуват повече от реалната икономика, отколкото от надстроечната такава. Акции, борса, инвестиции ще станат мръсни думи. Дори и хората от бранша ще бъдат изключително предпазливи като ги споменават. В резултат на икономическата криза можем да станем свидетели на фалити на публични компании, инвестиционни посредници и управляващи дружества. Това ще налее мазут в огъня и ще се разрази най-опасната криза, тази на доверието.

Оптимистичен сценарий


    Икономическата криза не засяга толкова чувствително България и още май-юни започваме да виждаме първите признаци на възход.

    Политическа криза няма. Новоизбраните политици формират солидно мнозинство и застават обединени начело на страната като едно.

    Към средата на годината акциите на БФБ излизат от безтегловното си състояние. Инвеститорите се радват на възход и основният измерител на фондовия ни пазар, СОФИКС, в края на годината прескача 500 пункта!

Възможни стратегии за всеки от двата сценария.

Песимистична

    Продавайте! Ако в България се разрази икономическа и политическа криза, е ясно, че каквото и да притежавате, е добре да го продадете сега. Цената на недвижимите имоти ще падне, на колите също, на акциите също. Просто при всички ще има повече продавачи, отколкото купувачи.

    Купувайте! Изберете правилния момент и вложете вашите свободни средства. Всяка една криза има край. По-мъдрите я преодоляват и в крайна сметка излизат печеливши от цялата ситуация. Правилният момент не винаги означава дъното...Тоест не се целете в дъното на кризата, а мислете дългосрочно.

Оптимистична

    Купувайте! Изчакайте правилния момент и инвестирайте вашите свободни средства!

Съвети за инвестиране

Бъдете целенасочени. Отмина времето, когато важеше лафът „каквото и да купиш, все ще расте.” Сега подходът на всеки инвеститор трябва да бъде конкретен и целенасочен. Избирайте акциите си внимателно. Недейте просто да пълните кошницата с каквото ви попадне или по-лошо с каквото сте дочули. Въобще цялото това дочуване е едно от най-опасните явления на борсата ни...Но това е друга тема. Не дочувайте, четете.

Внимавайте в кой сектор на икономиката ще си сложите парите. Някои по правило са потърпевши- експортно-ориентирани, тежка индустрия, строителство. Не винаги обаче правилата важат по време на криза. Тоест може да се окаже, че цял един сектор от икономиката го е закъсал, но една компания в него бележи рекордни ръстове. Пример: строителството се свива, обаче някое инфраструктурно дружество расте.

Не играйте със заемни средства. Тъй като никой не може да предвиди кога точно ще започне възстановяването на пазара, то би било неразумно да вземете парите на леля си с обещания за трицифрена доходност и след два месеца вече да сте ги преполовили.

Не се поддавайте на паниката. Може да се окаже, че когато пазарът е в мъртвата си точка и всички вече виждат края на света, точно това да е моментът, в който трябва да купите.

Запомнете, кризата няма да продължи вечно! Все някога трендът ще се обърне. Мислете в тази посока. Това не значи обаче да се опитвате да влезете на дъното. Да, би било хубаво, но не е задължително.
Мислете дългосрочно. Да играеш краткосрочно сега е много рисковано.

Изберете си една компания, чийто бизнес според вас ще расте и по време на криза. Изберете правилния момент и влезте в нея. Може цената на акциите ѝ да не се вдигне скорострелно, но в края на тримесечието или годината, когато изкарат отчета, всички ще се юрнат да я купуват.


Не/инвестирайте разумно!

Не е препоръка