България официално е поискала от Европейския съюз европейски експерти да й предоставят техническа помощ по конкретни въпроси, съобщиха от правителствения пресцентър. От там информират, че Сергей Станишев е изпратил писмо до председателя на Европейската комисия Жозе Барозу официалното предложение за засилване капацитета на държавната администрация в областта на управлението на европейските фондове.

Станишев и Барозу били говорили по въпроса още на 5 март, но сега писмото вече съдържало конкретни предложения. В документа България предлага експерти на Европейската комисия да й предоставят техническа помощ по конкретни въпроси, за специализирано и задължително обучение на български чиновници в областта на управлението на европейски средства и възможност за кратки стажове в администрацията на Европейската комисия. Предложението трябва да бъде разгледано в близките седмици, уточняват от пресцентъра на правителството. Пред журналисти португалската съветничка на Станишев Мария Пинто каза, че експертите щели да бъдат 15-20, но не уточни точно по каква процедура ще се назначават или пък какво заплащане ще получава всеки от тях.

Ще му направим най-добрата оферта в рамките на закона според неговата експертност. Много е важно той да иска да приеме това предизвикателство и да има интерес. Ако това не е така той няма да бъде полезен. Няма да го привличаме със заплата, каза Пинто. Тя отказа да коментира и писмо на Барозу до Станишев, за което пише вестник Дневник, и в което ЕК отказва да прати европейски експерти в български институции.

Междувременно световните агенции съобщиха, че председателят на Европейската комисия Жозе Мауел Дурау Барозу е отхвърлил искането на България за изпращане на екипи експерти от ЕС, които да помогнат на администрацията й да се бори по-успешно с корупцията, предаде АФП. Барозу призова България да положи усилия в тази насока.

Започва да се чувства известна умора от страна на европейските партньори на България по отношение на помощта да се постави в ред правната й система и да се подобри полицейската работа, пише Барозу в писмо до българския премиер Сергей Станишев.

С цел да се мотивират страните-членки да ангажират свои експерти и средства в тази насока, трябва да бъдат постигнати конкретни и осезаеми резултати и трябва да има “увереност, че направените заключения ще бъдат използвани” ефикасно, добавя той.

Барозу допълва в писмото си, че няма нужда да се изпращат експерти с подобна цел в България, тъй като това не би било “редно за страна-членка на ЕС” от 2007 година.