Индия планира да построи до 2017г. 19 ядрени блока с обща мощност 17 400 мегавата, осем от тях ще бъдат изградени при участието на други страни. Това заяви източник, близък до индийската Корпорация за ядрена енергетика.

"Развитието на ядрената енергетика в Индия включва не само реализирането на национални проекти, но и изграждане на АЕЦ в сътрудничество с чуждестранни партньори", каза той. "По-конкретно става дума за строителството с руска техническа помощ на трети и четвърти енергоблокове на АЕЦ "Куданкулам" в щата Тамилнад всеки с мощност по 1000 мегавата, с американско и японско участие – на АЕЦ "Митхи Вирди" в щата Гуджарат с два енергоблока по 1100 мегавата всеки и АЕЦ "Ковада" в щата Андхра-Прадеш с два енергоблока по 1500 мегавата; АЕЦ "Джайтапур" в щата Махаращра с два енергоблока по 1650 мегавата – по френски дизайн", отбеляза източникът, цитиран от ИТАР-ТАСС.

В момента съществуват фактори оказващи негативно влияние върху международното сътрудничество на Индия в сферата на мирния атом.

През 2010 г. беше приет Закон за гражданска отговорност при ядрени аварии, според който операторът на АЕЦ може да съди доставчика на оборудване в случай на инцидент.

Сумата на иска и срокът на давност не са записани в закона, което бави съгласуването на проектите с чуждестранни партньори.

За момента само Русия строи атомна станция в Индия. Първият блок на АЕЦ "Куданкулам" е готов за експлоатация, вторият е на практика завършен. През 2010 г. Делхи и Москва подписаха "пътна карта", която предвижда серийното строителство на 14-16 енергоблока с руски дизайн.