Данък върху лихвите от депозитите може да бъде въведен само за бъдещите влогове от началото на новата година, но лихвите на заварените стари договори не трябва да подлежат на облагане, тъй като това би нарушило конституционни права. Тезата е на бившия конституционен съдия Георги Марков. В ефира на Дарик Марков определи въвеждането на т.нар. данък „лихва" като „политическа грешка" от страна на ГЕРБ и допълни, че очаква от държавния глава да наложи вето, ако тази промяна стане факт.

Марков определи данък лихва като „директен удар върху спестяванията на хората" и „антисоциално действие". „Започвам да се питам тези хора насила ли искат да загубят изборите. Редно е това да се каже в предизборната платформа, слагаш под снимката си на билборда „Братя българи, ще ви наложа данък върху лихвите", коментира Марков. Той допълни, че ако ад хок е възникнала такава необходимост от въвеждането на този данък, може да стане от 1 януари, но само в рамките на Конституцията. „Никакви причини - финансови, икономически, социални не могат на противоречат на основния закон", каза още бившият конституционен съдия и посъветва министрите, когато заемат поста си, да четат Върховния закон.

"Не може хора, които през януари миналата година са сключили договор с дадени банки при действащото в страната банково законодателство, при предварително съгласно закона предоставени условия от банката, да сключи договор, да даде парите си на влог, при това придобива правото на лихва и то е упоменато в договора. Това право е възникнало вече, това е аргумент от член 57 ал. 1, то е неотменимо и ненакърнимо", каза Марков.

Той обясни, че може да се направи данък от 1 януари за бъдещите договори, но не и за заварените, защото те са направени според действащото в страната законодателство, налице са придобити права и не може със специален закон със задна дата заварени правоотношения да се задължава една от страните по договора да го нарушава. „Такова чудо не може да се допусне в една правова държава", категоричен е бившият конституционен съдия. Според Марков, ако се стигне до подобна норма, то Конституционният съд трябва да я отмени. Той допълни, че това би било голям тест за новия български президент.