Безплатни разговори навсякъде за две години. Тази вариация на мобилна услуга е мечта за всеки реален телеком потребител, а за служителите на министерството на транспорта тя вече е сбъдната.

Това става ясно, след като Комисията за защита на конкуренцията не уважи жалбата на "Мтел" за загубената от компанията обществена поръчка за предоставяне на телеком услуги, пише "Капитал Daily". 

В решението на антимонополния регулатор се виждат детайли за офертите на спечелилия търга БТК и втория участник - "Мтел", които внасят известна яснота за условията на държавните ведомства и предложенията на операторите в подобни търгове - цените за разговори и на двете компании са за нула стотинки на минута, а плащанията за всяка SIM карта са такси или за мобилен интернет, или за месечен абонамент.

Търгът за телеком услуги за транспортното министерство е обявен на 17 април 2015 г. с две позиции – една за предоставяне на мобилни и друга за фиксирани услуги. Общата прогнозна стойност е 200 хил. лева без ДДС за срок от две години. В поръчката са включени 200 мобилни и 500 фиксирани абоната, обединени в корпоративна мрежа.

Критерият за определяне на победител е "най-изгодна оферта", но по редица показатели. По първата позиция най-голяма тежест (75%) са цените за мобилни гласови услуги. С по 10% са тези за мобилни интернет услуги и за предоставени безплатни минути. С 5% са цените за SMS-и и MMS-и.

При втората позиция има само ценови показатели, които формират 80%, и такива за специфични условия, които съставляват останалите 20%.

В жалбата си до КЗК "Мтел" отбелязва, че победителят БТК е дал по всички показатели нулева цена, като единствено при позицията за мобилен интернет чрез data карта има стойност от 96 лв. месечна такса. Тезата на "Мтел" е, че бившият държавен монополист извършва кроссубсидиране – тоест предлага услуга под себестойност за сметка на приходи от друго действие, което според компанията се явява антиконкурентно поведение и ценова дискриминация.

В своя защита БТК публикува почти цялата документация по офертата, като посочва, че "Мтел" също е предложила нула лева за повечето ценови показатели. Разликата е, че мобилният оператор е дал месечна абонаментна такса за мобилни гласови услуги от 4.50 лв. и месечен достъп за мобилен интернет от 13.25 лв. Така излиза, че офертата на "Мтел" е значително по-евтина, но БТК са сложили цялата цена при мобилния интернет, което им дава предимство при изчисляване на коефициентите, и компанията печели поръчката.