Кризата е не само загуби, тя е и възможности. Това заяви министърът на финансите Пламен Орешарски, който участва в конференция за финансовата криза. По думите му кризата е органична фаза на всеки стопански цикъл. Като всяка криза и тази е резултат от дълбоки  диспропорции в световната икономика, посочи Орешарски.
   
Според финансовия министър можем да очакваме, че нискоефективните производства ще се преобразуват към сектори с по-висока добавена стойност.

По мнението на финансист номер едно сме сивдетели на това, че се увеличава взискателността към финансовите посредници за отсяване на високорентабилните проекти.

Друг позитив от кризата е очакваното повишаване на финансовата култура не само на фирмите, но и на домакинствата, смята Орешарски. Според него, за да се използват ефектите от кризата максимално, трябва да има обща национална цел.

Финансовата криза ще доведе до корекция на провалени икономически модели, посочи още Орешарски.

Той обаче се застрахова като каза, че кризата ще доведе до редица социални и икономически неудобства, които не бива да бъдат пренебрегвани. Напротив, те трябва да доведат до отсяване на неефективността в икономиката ни и допринасяне на ресурси към печелившите сектори.

Орешарски направи паралел с кризата във финансовата ни система през 90-те години и бе категоричен, че преодоляването й е довело до огромен икономически растеж за страната ни. Според него подобен положителен ефект ще бъде отбелязан и след тази криза. Важно е обаче да бъде запазена макроикономическата стабилност на България.

Орешарски отбеляза, че някои стари страни-членки на ЕС са предприели прибързани икономически инвазии. Именно сега те са сред 16-те, които ще влязат в свръхдефицит между 7 и 11 процента.