Окончателният вариант за промени в Кодекса за социално осигуряване одобри Комисията за финансов надзор. Предстои проектът за изменение на закона да бъде внесен в социалното министерство, а до края на годината и в Народното събрание. Това означава, че поправките могат да влязат в сила в началото на следващата година, заяви Бисер Петков, заместник председател на КФН.
 
Проектът за изменение е разработен в сътрудничество с Асоциацията на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване, като двете институции не са единодушни относно някои от предложенията за промени.

 

Разногласие предизвиква  текстът, който предвижда свободно прехвърляне на лицата между различни фондове за пенсионно осигуряване. Според надзора не следва да има 2-годишно ограничение от миграция между дружествата, а лицата трябва да заплащат фиксирана такса от 20 лв. за нов избор, като средствата няма да се теглят от индивидуалните им партиди.

 

Комисията предлага и плавно намаляване на таксите за управление, които до 2013 година трябва да стигнат 0.6% на годишна база. Към настоящия момент те са регламентирани на 1%, който е сред най-високите в региона, коментира Петков. Мотив на пенсионните дружества за запазване на висок този процент е приходът, който тази такса носи.Според надзора дружествата няма да претърпят негативи при по-нисък размер на таксата, тъй като предстои да се увеличава броят на осигурените лица.

 

Сред основните промени, които проектът предлага, е отпадането на задължението за пенсионните фондове да инвестират постъпилите при тях средства на петия работен ден. Ще се изисква обаче среднодневно да са инвестирани 95% от средствата, като нивото на кешовият капитал, с който дружеството ще могат да разполагат, е 5 на сто.

 

Ще се либерализират инвестиционните регулации, което ще даде възможност на фондовете да влагат до 25% от активите си в акции с плаваща доходност, а 40% в корпоративни облигации. 

 

Промените въвеждат и института на мултифондовете, като всяко пенсионно дружество ще е длъжно да структурира Балансиран портфейл, който е с 15 до 50% експозиция към акции. Другите два възможни портфейла са Консервативен, който инвестира до 15% в акции, и Агресивен, при който диапазона е 50- 80%.

 

Служебно разпределените по мултифондове лица ще бъдат насочвани към Балансиран, като няма да има възрастово ограничение за желаещите да насочат средствата си към някой от трите портфейла. Първоначалните две смени на избран вече портфейл няма да се заплащат, предвиждат още предложенията в проекта, но за всеки следващ избор лицата ще дължат такса. 

 

Фондовете ще бъдат задължени да уточняват във всичките си рекламни материали, свързани с инвестиционните портфейли на поверени им средства по индивидуални партиди, че не се гарантира положителна доходност и пълния размер на внесените средства. 

 

Затяга се и режимът по отношение на управителните органи и осигурителните посредници. Професионален опит не по-малко от 5 години и адекватна квалификация ще бъдат изисквани от кандидатите за управители  и контролни органи на пенсионни дружества. Повишават се и изискванията към учредителите на такива компании. Те трябва да са безспорно установени и финансово стабилни. 

 

Комисията въвежда и текст, по силата на който се добавят нови основания за отказ за издаване на лиценз по отношение на кандидатстващите за пенсионно дружество.