От началото на годината всяка аптека със собствена интернет страница има право да продава лекарствени продукти без рецепта онлайн. Това право беше дадено на фармацевтите, след като от началото на годината влязоха в сила промените в наредбата за дейността на аптеките.

За да получат разрешение за онлайн продажба, аптеките трябва да преминат през одобрението на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ). В седемдневен срок след подаването на заявлението до агенцията аптеката може да бъде одобрена или отхвърлена. Въпрос на време е ИАЛ да публикува на интернет страницата си регистър с лицензираните аптеки, които имат право за онлайн продажба.

Лицензираните аптеки трябва да имат и онлайн връзка с агенцията по лекарства и Българския фармацевтичен съюз. Само тогава електронната продажба на лекарства без рецепта ще бъде гарантирана, а злоупотребите силно ограничени.

От Българския фармацевтичен съюз коментираха за Investor.bg, че тази промяна не е провокирана от интереса на собствениците на аптеки или фармацевтичния бранш, а от решение на Европейския съд, което бе последвано и от редица промени в правната рамка на Европейския съюз.

Инвестициите

От фармацевтичния съюз разкриха стъпките, през които една аптека трябва да премине и инвестициите, които трябва да направи, за да стане лицензиран онлайн търговец на лекарства в България.

Оказва се, че инвестицията в изработването на интернет сайт не е достатъчна, а е съпроводена от редица други вложения. Собствениците на аптеките трябва да планират и инвестиции, свързани с правилното опаковане, транспортиране и доставяне на лекарствените продукти, за да бъдат запазени техните качества и ефикасност при електронната търговия.

Поддържането на интернет сайт за търговия с лекарства вероятно ще наложи и реорганизация на персонала на аптеката, необходими за обучението и допълнителните умения за осъществяването на онлайн продажбата, коментират представители на бранша.