НАПРЕД:
- Първи приоритет: чрез силата на интелекта и умението трябва да се привличат инвестиции. За целта е важна способността да се изработват програми и да се гледа далеч в бъдещето...
- Второ: Повишаване производителността на труда и използването на човешкия персонал. Да превърнем българите от консуматори в производители;
- Трети приоритет: Приходи от туризъм, транзитни пътища и енергийни ресурси. За целта е необходимо подобряване на инфраструктурата...
- Четвърти приоритет: Плодородната българска земя и качествените продукти. За целта е необходимо намаляване на вноса и увеличаване на експорта на земеделски продукти, изравняване на субсидиите със старите страни-членки, подобряване качеството на живот в страната, стимули за младите производители.
НДСВ:
- Конкурентните предимства на страната ни се базират на три приоритета – хората, геостратегическото положение и уникалната българска природа.
- Ключът към успеха е знанието и създаването на продукти с висока добавена стойност.
- Необходими условия са развитие на съвременна енергетика, добра инфраструктура и широколентов високоскоростен интернет.
ДСБ:
- Две групи фактори формират неоползотворените възможности: 1. Лошото управление, корупция, потискане на конкуренцията и пр.; 2. Непознаването и подценяването на ресурсите на България.
- Ще откроим 4 фактора: ефективно оползотворяване и опазване на водните ресурси, вкл. минералните води. За целта е: намаляване на концесионната такса, допълнителни проучвания и сондажи; поощряване промишленото използване на геотермалните води; единно и по-добро управление на водите – пестене, намаляване загубите, изграждане на съоръжения;
- Вторият ни приоритет е чистата природа, която да носи доходи чрез най-доброто й експониране. Имаме предложения за отдаване на концесии на защитени територии, мощна рекламна кампания за екотуризма и балнеологията, залесяване на страната;
- Третият приоритет е превръщане на селското стопанство в ефективен бизнес – стимулиране на биопроизводството, достъп на производителите до общинските пазари – освобождаване на пазарите от мутрите; независим контрол на качеството на храните;
- Четвъртият приоритет – проучване и използване на природните ресурси – единен орган за управление, концесиониране на подземните богатства;
СДС:
- Само по себе си географското положение не представлява нищо, ако не е налице благоприятна инфраструктура.
- През територията на България минават 4 трансевропейски коридора, а ние все още не правим нищо да използваме добре тази даденост.
- България търпи огромни загуби и пропуснати ползи от факта, че по трасето на коридор 10 няма адекватно изградена инфраструктура.
- Голямата част от търговските потоци в направление „север-юг” на Балканите минава встрани от България.
- Ускоряване концесионирането на инфраструктура (летищата, пристанища и пр.)
ГЕРБ:
- Три основни сектора: Туризъм, гори и селско стопанство
- Нямаме петрол, но имаме над 600 водоизточника на минерални води, които могат да се окажат и по-ценни от петрола;
- Културно-исторически забележителности;
- България да стане целогодишна дестинация;
- Необходима е адекватна стратегия за развитието на туризма, като се отчита общата икономическа криза;
- Една-трета от територията на България са гори. Уникалното биоразнообразие на фона на негативните климатични промени се явява с трансгранично предназначение.
- Предлагаме реформа в горския сектор, основана на децентрализация и по-висок държавен контрол.
- Земята: традиционна селскостопанска продукция. Има гарантирани над 5.2 млрд.евро по общата селскостопанска политика на ЕС.
БСП:
- Кризата разглеждаме като възможност и шанс за модернизиране на страната
- В частност, туризмът може да се превърне във водеща индустрия за противодействие на кризата, а това може да стане чрез инвестиции в инфраструктурата, енергетиката, екологията, развитието на селските райони.
ВТОРИ КРЪГ: РАЗМЯНА НА ВЪПРОСИ МЕЖДУ ПОЛИТИЦИТЕ
ВЪПРОС от НАПРЕД към НДСВ: Разбирам, че имате идея да въведете данък върху земеделската земя. Защо го правите в условията на криза
ОТГОВОР: По време на нашето управление, а и в партньорство с БСП, България постигна безпрецедентно намаление на данъчната тежест. Относно земеделието, трябва да се търси повишаване стабилността и в този сектор.
Реплика от НАПРЕД: Ще принудите българския народ да продава своята земя и да остане без собственост.
ВЪПРОС от НДСВ към СДС: След като бяхте на власт 4 години с най-голямото мнозинство в Парламента, защо не направихте така, че да подобрите икономиката?
ОТГОВОР: СДС наследи България в една икономическа катастрофа и тогава нямахме на практика нищо – нито банкова система, нито валутни резерви... През последните 8 години правителствата с участие на НДСВ успяха да намалят в някаква степен данъчната тежест, именно поради резервите, които ние оставихме.
Реплика от НДСВ: Абсолютно невярно твърдение – започнахте реформите и не ги довършихте, оставихте България с бюджетен дефицит, а не с излишък, икономическият растеж беше нестабилен - а средният за този период беше 2.7%, а безработицата беше 19%.
Реплика от СДС: Истината е, че НДСВ бере плодовете, които остави СДС.
ВЪПРОС от ДСБ към БСП: Две сфери в българската икономика бяха лошо управлявани – опазването на природните ресурси и управлението на водите. Катастрофа и в двете сфери, лошо финансиране... Какво възнамерявате да направите, за да отстраните поразиите, които допуснахте през последните години?
ОТГОВОР: Не знам дали е поразия или е финансова и икономическа стабилност, но... Опазването на околната среда е основен въпрос не само за нашата партия, а и за цялата страна. Затова усилията ни са насочени към инвестиции за опазване на околната среда по отношение изграждане на пречиствателни станции. Вече има спечелени проекти за водни съоръжения, по които се работи в момента. Процентът свършена работа е под 50, което не е каквото ни се иска.
Реплика от ДСБ: В момента усвоените средства са около 25%, по-страшното е, че няма ясни приоритети, парите се пръскат за преостойностени съоръжения и само ще натоварят населението да плаща сериозно високи такси. Катастрофата ще я почувстваме по-късно. По отношение на природата, най-големите поразии се направиха точно през тези години и туризмът търпи последствията.
ВЪПРОС от СДС към Биляна Раева (НДСВ): Каква работа свършихте за България през мандата си като евродепутат?
ОТГОВОР: Заедно с БСК и с индустрията, и с подкрепата на МОСВ успяхме да постигнем споразумение в енергийния и климатичен пакет на ЕС, така че българският бизнес през следващите 20 години да не страда във връзка с таксите, които трябва да се плащат за емисиите на СО2. Отложихме със 7 години сроковете за българската индустрия…
Реплика от СДС: доста работа е свършено за 7 години
Реплика от ДСБ: За квотите на СО2 нещата не са толкова оптимистични, колкото бяха представени.
ВЪПРОС от ГЕРБ към БСП: След като всички сме на мнение, че това, което се случва по нашите курорти, не е визията за туризъм, как партията ви разреши да продължат заменките на земи?
ОТГОВОР: Явно в Министерството на земеделието има хора, които имат някакви криминални интереси към тези земи и гори. Това не са представители на БСП. Спорно е дали заменките пречат или носят полза, защото според Агенцията по горите всички заменки са в полза на държавата
Реплика от ГЕРБ: Държавната агенция по горите е създадена и управлявана през този мандат от БСП. Явно вие сте единственият в тази зала, който смята, че заменките ще донесат нещо добро.
ВЪПРОС от БСП към СДС: Как виждате бъдещата данъчна политика?
ОТГОВОР: Данъчната и осигурителната политика трябва да се разглеждат комплексно. Истината е, че данъчните ни ставки са сред най-ниските в Европа. Може да се премахне данъкът върху дивидентите. Предвиждаме намаление на осигурителната тежест с поне 5 процентни пункта. От началото на тази година осигурителните прагове се увеличиха с 27%, което е сериозно бреме за работодателите в условията на криза, така че може да се помисли за временно намаляване на праговете. Трябва да бъде запазена единната ставка на ДДС, за да не се дават преференции на едни сектори за сметка на други.
Реплика от БСП: Частично съм удовлетворен, защото и сега нашата партия поддържа стабилна данъчна политика и ние не предвиждаме промяна в бъдеще.
Реплика от СДС: Истината е през октомври 2005 г. СДС внесе законопроекта за плоския данък. БСП тогава не приеха нашия законопроект, за да го внесат те две години по-късно.
Коментари
0