В дните на пазарна несигурност, инвеститорите търсят безопасния актив. Правителствата също искат да си осигурят здрав гръб, като трупат валутни резерви. И двата вида играчи се насочват към едно – златото. Handelsblatt е събрал данни за златните резерви на различните страни. На тази база могат да се направят поразителни съпоставки – например, Португалия има 50% повече злато от Испания, а САЩ държи десет пъти повече злато от Русия.
Страната, която няма златни резерви, е Норвегия. Макар че богатата на петрол Скандинавска държава притежава резервен фонд от близо 50 млрд. еквивалентни долара, всичко е вложено във валута. Норвегия е приела стратегия за активно управление на националното си богатство – което се вижда и от дейността на правителствения пенсионен фонд, който има под свое попечителство 450 млрд. долара.
На обратния полюс са големите западни сили. Франция има злато на стойност 108 млрд. долара, или 68% от общите й валутни резерви. В хазната на Италия стои още толкова и даже малко повече злато. Всеизвестният спестовник Германия има 150 млрд. долара златни резерви.
Тези трите са най-златните европейски страни. Великобритания сякаш не е толкова предвидлива, като резервите й са общо 76 млрд. долара, от тях 13.7 млрд. злато – по малко отколкото близо 16 млрд. долара в специални права на тираж, синтетичната валута на МВФ.
Поне по злато, САЩ са твърдо номер едно, притежавайки почти толкова, колкото Италия, Франция и Германия взети заедно – злато за почти 360 млрд. долара. Впечатляващ дял, предвид това, че общите държавни златни и валутни резерви на САЩ са 462 млрд. долара, тоест златото е 78% от резервните им ресурси. Но САЩ разбира се са съвсем отделен случай, предвид това, че де факто по свое усмотрение емитират настоящата световна резервна валута.
Надуването на американските златни резерви започна през 1920-те години с доминиране в световната търговия. С акт на президента Рузвелт през 1934 г. притежанието на злато от американските граждани и фирми става незаконно, собственик на всичкото злато на страната се явява Федералният резерв. Със системата Бретън УУдс, доларът става на практика злато - и така до 1971 г. Днес пазарни анализатори заявяват: ако САЩ действително още има 8 хил. тона злато, защо никой през последните 50 години не ги е виждал?
По данни на МВФ, към декември 2010 г. САЩ държи 8133 тона злато, докато всички страни от еврозоната 10792 тона. В МВФ се намират 2846 тона, а е ЕЦБ около 500 тона.
България има в резерва си около 39 900 килограма злато, което по цена от 1375 долара за тройунция се равнява на приблизително 1.75 млрд. долара. В това отношение страната ни е на 43-то място в света. Златото формира по-малко от 10% от международните валутни резерви на България.
Китай, страната с най-големи резерви в света от 2.9 трилиона долара, има злато за само 47 млрд. долара. Това може да се обясни исторически, тъй като през вековете среброто е било далеч по-често използваният паричен метал в Поднебесната империя. А и резервите на Китай, които са преимуществено деноминирани в долари, имат по-различно предназначение: да действат като аргумент в търговията със САЩ.
Другата регионална сила, Япония, притежава вторите в света валутни резерви в размер на 1.01 трилиона долара, от тях в злато са само за 33.83 млрд. долара.
Прави впечатление, че големите производители на злато в света не обременяват структурата на резервните си активи със злато, което не носи лихви. Австралия има злато за 3.5 млрд. долара, Бразилия за 1.5 млрд. долара, Южна Африка 5.5 млрд. долара, Канада 0.15 млрд. долара. Защо да се трупа, щом се произвежда и във всеки момент може да се продаде?
Русия прави известно изключение със злато за 35 млрд. долара, което количество обаче пак не съответства на политическите й претенции. Външните резерви на Русия все пак са по-големи от тези на САЩ, в размер на 507 млрд. долара.
Впрочем има една следа, която може би обяснява защо Бразилия има толкова малки златни резерви: Португалия притежава злато за почти 17 млрд. долара, което може да й бъде от голяма полза в потушаването на дълговата криза.