През последните няколко години конкуренцията на българския пазар доведе до силно понижение на цените на мобилните телефони или поне до много ниски месечни вноски при покупката на апарат.

Така все повече хора можеха не само да да си позволят мобилен телефон, но дори да бъдат в крак с модата на пазара, независимо от доходите им.

Но прекратяването на опцията за автоматично подновяване на договорите оказа натиск върху компаниите. Така за тях стана по-изгодно да използват по-дълги контракти, например за 36 месеца, при лизинг на мобилни телефони, които вече се наложиха масово в Западна Европа.

Новите европейски правила обаче слагат край и на тази опция. От 1 май компаниите, продаващи мобилни телефони на територията на Европейският съюз няма да могат да сключват договори за 36 месеца и ще трябва при всяка оферта да предлагат и възможността за 12-месечен договор.

Целта е да се позволи на потребителите по-голяма свобода на избора на мобилен оператор.

Като общо правило, колкото по-дълъг е договорът, толкова по-ниска е месечната такса, така новите европейски правила ще доведат до повишаване на цените.

 

Както обикновено българското законодателство изостава, но и тук готвят промени, според които срочните договори с телекомуникационните оператори ще могат да се сключват само за една година, а максималният срок не може да надвишава 24 месеца.

Освен това, се предвижда право на отказ и прекратяване на договора с оператор до 7 дни след сключването му, което със сигурност ще оскъпи предложенията на пазара, тъй като ще доведе до включването на рискова премия в цените.