Кредитните пазари, които дълго бяха неясна и трудно разбираема част от финансовата система за много инвеститори, започнаха да излизат често по първите страници на вестниците през 2008 г. - основно защото спряха да работят.

В началото на новата година те са далеч от нивото, което би могло да се нарече здравословно - банките не отпускат свободно кредити въпреки спасителния пакет на стойност от 700 млрд. долара, приет от правителството на САЩ. Доходността на краткосрочните държавни облигации все още е близко до нула, което показва колко обезпокоени са инвеститорите.

Все още чакам кредитните пазари да се отворят, заяви Скот Фулман, директор на отдела за стратегии за инвестиции в деривати към американската компания за инвестиционно посредничество WJB Capital Group, чиято централа се намира в Ню Йорк. Имаше известно подобрение, но не такова, каквото очакваха всички. Ситуацията на кредитните пазари се очаква да бъде един от основните проблеми през 2009 г.

Парализата, която обхвана кредитните пазари, след като кризата с ипотечните кредити доведе до фалита на инвестиционната банка Lehman Brothers Holdings Inc. през септември, бе основен фактор за продължилия два месеца срив на Уолстрийт. Освен това същата тенденция допринесе и за изострянето на рецесията в страната, която започна през декември 2007 г. Когато Lehman Brothers подаде молба за съдебна защита от кредитори, други финансови институции спряха да си отпускат кредити и бе нарушен нормалният поток на бизнеса в САЩ и в крайна сметка - и в други държави.

Източник БТА