По цял свят образованието и науката в средносрочна перспектива се разглеждат като фактор за подобряване на растежа и за развитието на всяка държава. За България обаче всичко това е особено важно от гледна точка на конвергенцията на България като член на ЕС с цел подобряване на стандарта на живот. Това констатираха представители на Световната банка.

Образованието, науката и информационното общество са темите, които бяха обсъдени по време на третата среща от инициативата 2020, създадена от Фондация Кредо Бонум, Федерация Капитал, Център за либерални стратегии, с подкрепата на Световната банка.

В момента приходите на глава от населението на България са около една трета от средните за ЕС, съобщиха представители на Световната банка. За да се увеличи този показател за България, е изключително важно увеличението на заетостта и на производителността на труда.

Преди 2 г. Световната банка представи доклад, който поставяше в центъра на вниманието именно въпроса за конвергенцията. По изчисление на банката се оказва, че при средно увеличение на производителността на труда от 5.5% годишно, България ще достигне нивото на около три четвърти от средното за ЕС до 2025 г. Такъв вид увеличение, с такива показатели е сравнително рядко в исторически план, с други думи то не е лесно постижимо, уточниха представителите на банката, които участваха в дискусията. През последните 2 г. България регистрира около 2% годишен ръст, което означава, че при запазване на тази тенденция конвергенцията просто няма да се случи и България ще остане в долните нива на производителността в сравнение с останалите европейски държави. Всичко това доказва, че образованието и изключителни важно с цел увеличаване на производителността.

Целите, които си поставя Лисабонската стратегия, са 70% заетост, което означава да се преодолее разликата между 25 и 64% заетост, като по този начин ще намалее безработицата. През последните години България се справя сравнително добре с увеличаване на заетостта. Посланието е, че от една страна трябва да доведе до максимум заетостта сред възрастното населението и увеличаване на производителността на глава от населението. При желанието на България за конвергенция и така очертаните демографски тенденции, реформата в образованието е изключително важна.

Според двамата представители на Световната банка кризата е възможност за промени не само в икономиката, но и в образователната система. Тя ни дава възможност да мислим за възстановяването, когато ще ни трябват нови умения за нови работни места. Освен това трябва да има координация между правителството, бизнеса и доставчиците на услуги, смятат участниците в дискусията.