75-годишната Цветана от село Благово и нейният съпруг вече са запалили печката в дома си в началото на октомври. За да изкарат зимните месеци, на възрастното семейство са им необходими между 10 и 12 кубика дърва.
"Това ни е вариантът да се отопляваме, защото ние сме възрастни хора", споделя Цветана. Тя припомня миналогодишната ситуация, когато токът е спрял за цяла седмица, и подчертава, че без печката на дърва е щяло да бъде невъзможно да се стоплят. Семейството само обработва дървата, като тази година са платили по 110 лева за кубик. За нея топлината от огъня си остава най-скъпата и уютна: "Топлината е съвсем друга. Както казват старите хора, огънят с медец".
Горивата поскъпват от 2027 г. заради нова евродиректива
В същото време, в дървопреработвателен склад в Монтана все още има заявки за дърва, макар и по-малко в сравнение с предишни години.
Според търговците търсенето намалява с около 30% всяка година. "За момента има търсене, заявките се забавят малко заради метеорологичните условия, заради дъжда", обяснява един от тях.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase