Близо милиард и половина лева са несъбраните вземания от приватизация, с които може да се запълни част от дупката в бюджета за тази година, това съобщи председателят на икономическата комисия в парламента Мартин Димитров на първото й заседание. Този извод Димитров направил от доклад за дейността на Агенцията за следприватизационен контрол.

300 млн. лева вече са присъдени от съда, за 800 млн. лева са заведени дела в различни фази, а за 400 млн. лева предстои завеждането на дела, уточни той. Възможността тези пари да влязат като приходи в бюджета още тази година ще бъде обсъдена на следващо заседание на комисията, на което ще бъдат поканени представители на агенцията и министрите на икономиката и финансите. Чуйте какво още каза Мартин Димитров пред журналисти.

Става въпрос за 300 млн. лв., които вече са присъдени, които трябва да бъдат събрани от съдебни изпълнители и за които самата агенция признава проблеми и липса на пълен капацитет, а тя трябва да ги събира и затова ми се иска да помогнем, каза Димитров.

Да, трябва да има промени в закона, струва ми се, че агенцията няма необходимия капацитет сама да събира тези пари. Нека да помислим по този въпрос, призова председателят на икономическата комисия в парламента.

Димитров цитира по памет, че става въпрос за 6000 случая общо, като заведените дела са само за около 30 процента от тях. Така че тук капацитетът е огромен, а проблемът е на държавата, че за всички тези години не си е събрала парите, каза още Димитров.

Според него сега, в условията на криза е най-удобният момент това да стане. Тук резервите и потенциалът е дори по-голям от съкращаването на разходи в бюджета, каза още председателят на парламентарната икономическа комисия и допълни, че „сега, ако това не бъде направено точно в тази ситуация, когато може да не стигнат парите, буквално бюджетът да бъде на минус, утре ще бъде късно”.