Предполага се, че ислямистката групировка Ислямска държава в Ирак и Леванта разполага с около 2 милиарда долара за своята "свещена война". Така тя може да си позволи да поддържа години наред платена армия от бойци. Откъде обаче идват парите ѝ?

При превземането на северния иракски град Мосул бойците на ИДИЛ (Ислямска държава в Ирак и Леванта) задигнали от тамошната Централна банка близо 500 милиарда иракски динара (над 420 милиона долара). Смята се, че в момента групировката разполага с близо два милиарда долара за своята "свещена война". Откъде обаче идват всичките тези средства, остава до голяма степен неясно.

Шиитското правителство на Ирак обвинява Саудитска Арабия, че оказва финансова и морална поддръжка на бойците от ИДИЛ. Изказване в този смисъл направи премиерът Малики във вторник /17.6.2014/. САЩ, които са съюзници на Саудитска Арабия, отхвърлят обвиненията на иракския премиер, наричайки ги "неточни" и "обидни".

"Няма нито едно налично доказателство за това, че правителството на някоя държава е участвала в създаването или финансирането на ИДИЛ", казва политологът от мозъчния тръст "Брукингс" в Катар Чарлс Листър. Затова пък Гюнтер Майер, ръководител на Центъра за изследване на арабския свят към университета в Майнц, не се съмнява откъде идват парите: "Основният източник на финансиране досега беше от държавите в Персийския залив и най-вече от Саудитска Арабия, но и от Катар, Кувейт и ОАЕ", твърди Майер. Според него подкрепата на тези сунитски държави за ИДИЛ се обяснява с желанието им да бъде свален режимът на Башар Асад в Сирия.

Три четвърти от сирийското население е сунитско, но страната се управлява от малцинството на алевитите, които са разклонение на шиитския ислям. Междувременно обаче правителството на Саудитска Арабия вече било осъзнало опасностите, произтичащи от ИДИЛ. "Саудитците вече представляват най-многочисления контингент сред чуждестранните бойци на ИДИЛ. Когато тези бойци се завърнат в родината си, съществува опасност те да се обърнат и срещу саудитския режим", пояснява Майер. Според него има основания да се смята, че финансовата подкрепа от Саудитска Арабия е вече не толкова от страна на саудитското правителство, колкото от джоба на богати саудитци.

Като втори по важност източник на финансиране за ИДИЛ Майер назовава петролните находища в Северна Сирия. "ИДИЛ веднага разбра колко е важно да овладее тези находища. С камиони те пренасят нефта през границата с Турция, и това е за тях важен източник на средства", казва той.

Според Чарлс Листър ИДИЛ е до голяма степен в състояние сам да си набавя средствата, от които се нуждае. "Джихадистите от ИДИЛ положиха големи усилия да създадат мрежа от свои разклонения в обществото, чрез която да си подсигурят траен приток на финансови средства", казва той и дава за пример систематичните акции за рекет на пари в междувременно завладяния град Мосул. "Засегнати са дребни търговци, но също и големи фирми, например строителни предприятия. Има дори слухове, че се изнудват и местни представители на управляващите кръгове", казва Листър. Според него има признаци за това, че в областите под контрола на ИДИЛ терористите дори събират данъци от населението - например в Рака, в Североизточна Сирия.

Най-значимият финансов "удар" на ИДИЛ досега несъмнено е разграбването на Централната банка в Мосул, което им донесе 429 млн. долара. Според експерта Майер, разграбени са били и други банки в града и останалите райони под контрола на джихадистите, а това са много пари. С тях ИДИЛ би могъл да заплаща на 60 000 бойци по 600 долара месечно в продължение на цяла година.

Предполага се, че ИДИЛ в момента разполага с около 10 000 бойци. Заега няма потвърдени сведения за това, по какъв начин организацията харчи парите си. "Предполага се, че ИДИЛ заплаща поне на чуждестранните бойци в редиците си, не е изключено обаче да има заплащане за всички", предполага Чарлс Листър. Джихадистите вероятно закупуват и оръжия, макар че те разполагат и със заграбени американски оръжия и транспортни средства. "С огромното количество пари, с които ИДИЛ разполага в момента, не представлява никаква трудност да си набавят и нови модерни оръжия на международния пазар", казва още Гюнтер Майер. /Deutsche Welle/