България е изпълнила всички изисквания на Брюксел, заяви транспортният министър Ивайло Московски по повод решението на ЕК да заведе дело срещу България заради издаването на разрешения за цифровия радиочестотен спектър.

Дефектът най-вероятно е бил в закона за електронните съобщения, приет през март 2009 г. и времето, когато са провеждани конкурсите за избор на операторите, т.е. при Тройната коалиция, подчерта министърът. Все още в министерството не са получили официалното уведомление от ЕК и когато това стане, той обеща да бъдат дадени допълнителни детайли за текущата процедура. Същото потвърди и председателят на КРС Веселин Божков.

Има 2-3 месеца още, в които ще обжалваме, но сегашната нормативна база гарантира равностойност на всички оператори, които ще участват в следващия конкурс, потвърди Московски. Правителството е в комуникация с ЕК и през целия период сме се съобразявали с препоръките им. Министърът припомни, че от ЕК са поискали промени в закона, регулиращ сектора и те са направени.

Когато е текла първата процедура за оператори, тя се е осъществила по старите изисквания на закона, тогава в надпреварата не са могли да участват оператори с ТВ съдържание и оператори с инфраструктура. Затова започва нова процедура. Веселин Божков обясни, че завеждането на дело от ЕК ги е изненадало. В течение съм на този диалог с ЕК и всички техни препоръки за преодоляване на нелоялната конкуренция и наличие на монопол са преодолени. Спечелилите оператори в конкурсите за първите три мултиплекса са законни, подчерта той. А българското правителство предложи да бъде организиран още един конкурс, този процес тече и ще бъдат допуснати всички оператори, включително и тези за съдържание, отбеляза Божков, цитиран от БГНЕС.

Процедурата за още един мултиплекс започва днес и ще бъдат допуснати всички оператори. Министърът заяви още, че се надява всички предприети от ведомството му действия да доведат до резултат.

Европейската комисия реши да заведе дело срещу България пред Съда на ЕС заради издаването на разрешения за цифровия радиочестотен спектър. Комисията установи, че следваната от България процедура се е основавала на прекалено ограничителни условия за издаване на разрешения, което е довело до изключването на потенциални кандидати. Това затруднява конкуренцията в бъдещия пазар на инфраструктура за цифрова наземна телевизия в България в нарушение на директивите на ЕС за електронните съобщения.