Експерти от Международния валутен фонд ще представят резултатите от регулярната пролетна мисия у нас, съобщиха от българското представителство на фонда. Очаква се да бъде представена актуализираната прогноза за България за 2009 г.
Мисията ще се ръководи от Бас Бакер, който е съветник във фонда. В нея ще вземе участие и Тони Либек, постоянен представител на МВФ за България и Румъния. Делегатите са провели срещи с представители на Министерството на финансите, Българска народна банка и Агенцията за икономически анализи и прогнози.
Налице са проблеми с ликвидността на фирмите, провокирани от ограниченото кредитиране, свитите пазари и срива в някои международни цени. Това е заявил председателят на Българската стопанска камара/БСК/ Божидар Данев на срещата си вчера с мисията на фонда.
Председателят на БСК припомнил, че още в началото на ноември 2008 г. БСК обяви параметрите на Бюджет 2009 за нереалистични и прогнозира ръст на БВП от 1%.Към днешна дата прогнозата на БСК е за нулев ръст на БВП през 2009 г., дори за намаление на БВП спрямо предходната година с 1-1.5%. От своя страна, ръководителят на мисията на МВФ прогнозирал намаление на БВП с 3% спрямо предходната година.
Като най-засегнати от кризата сектори Божидар Данев е определил металургията, химическата промишленост, транспорта, строителството и свързаните с него производства (цимент, керамика, дограми и др.). В същото време, според председателя на БСК, потенциал за развитие имат селското стопанство, туризмът, машиностроенето, а също и строителството (в контекста на големите инфраструктурни проекти, които предстои да се реализират).
Специален интерес от страна на представителите на МВФ е бил проявен към изследванията на БСК за нивото на междуфирмената задлъжнялост, като бяха дискутирани и възможности за минимизиране на ефектите от този проблем.
Председателят на БСК подчертал, че българската икономика е с влошена структура, което я прави силно чувствителна към международни трусове, като настоящия. Един от факторите, които създават дисбаланси в икономическото развитие, според Божидар Данев, е липсата на енергиен пазар, което дълги години привличаше инвестиции в неконкурентни производства и сектори, поради ниските цени на енергията.
В същото време, Божидар Данев подчертал, че съществуващият в страната валутен борд е изиграл положителна роля за запазване на финансовата стабилност, която все още е предимство на България от гледна точка на инвестиционния климат.
Вчера фондът обяви ревизирана прогноза за ефекта от кризата.
Коментари
0