Най-големи лимити за газ икономическото министерство отпусна на топлофикациите. С доставка от 80 хил. куб. метра на час първа е столичната компания, като  други стратегически индустрии също получават количества, гарантиращи санитарния минимум от необходимо гориво.

От списъка е видно, че сред публичните компании с по-голямо подаване на газ са Кремиковци АД с 15 000 куб. метра на час, Дружба Стъкларски заводи АД с 4 200 куб. м. на час, Биовет АД с 2 100 куб.

Димитровградските Неохим АД и циментовия завод Вулкан АД са начело на списъка с приоритетни производства. Ето и останалите дружества, включени в него:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

***

Сред дружествата, които са включени в министерския списък, е и СПАРКИ-Елтос АД. Русенското и ловешкото СПАРКИ може би извадиха късмет в газовата криза. «Още сме във ваканция и състоянието ни е положително», каза за DarikFinance.bg Станислав Петков, председател на Надзорния съвет.

Тъй като и двете предприятия произвеждат продукти за строителната индустрия, която сезонно намалява оборотите през зимните месеци, традиционно даваме по-дълга ваканция на нашите работници и използваме празниците. Най-ниското ни натоварване е именно през януари и февруари, допълни още Петков.

Използваме тази пауза, за да извършим ремонти, профилактика на машини и оборудване, различни инвестиционни програми. По план нормалната дейност трябва да бъде възстановена през третата седмица на януари, но ако ситуацията с газа се задълбочи, и ние ще натрупаме негативи, категорични са от СПАРКИ.

***

Това, което се случва с газа, не е приятно и то засяга цялата Българска индустрия, независимо дали една фирма е малък или голям консуматор, защото когато няма газ нищо не работи. Това каза за DarikFInance.bg Огнян Донев, изпълнителен директор на Софарма.

Компанията е сравнително малък консуматор на газ и за нас е по-ласко - преминаваме към алтернативно гориво, допълни още Донев. Фармацевтичното дружество ще загуби една седмица, за да премине към алтернативно гориво, а това би трябвало да се отрази като 1% от годишните ни продажби. Доставките на газ към Софарма са напълно спрени, уточни Донев.

Преминаването към мазут и нафта до някаква степен ще покачи производствените разходи на компанията. Но не е това най-главното. Въпроса е, че ще можем да гарантираме ритмичното снабдяване с лекарства, смята Донев. Ако до десетина дни проблема с доставките на газ не бъде решен сътресенията в Софарма няма да са големи, но не е така за други дружества, за които това ще е пагубно. Софарма не е толкова зависима от газта и това дори няма да разклати компанията. Да, ще причини някакви финансови загуби, но те няма да са съществени, уточни той.

Според него 2009 ще е една трудна година. До този момент Софарма не чувства ефекта от световната финансова криза. Спирането на газ малко ни изненада, но не можем да кажем, че то е свързано с финансовата криза, по-скоро е един политически спор. Определено сътресенията, които стават във всички държави, в които продаваме лекарства, ще се отразят на нашите продажби.

Надявам се да не е толкова съществено и да можем да запазим нивата на изминалата 2008 г., която бих могъл да характеризирам като една добра за нас година.  

***

В момента наблюдаваме ситуация с форсмажорен характер, но тя не се отразява толкова тежко на компанията, тъй като производството на бои е със сезонен характер и Оргахим АД по принцип намалява обема му през зимата. Затова, въпреки газовата криза, производството ни към момента е запазено. Това пък заяви в интервю Бойко Шойлеков, заместник генерален изпълнителен директор на Оргахим.

Имаме готова програма за действие в условия на намалено газоподаване, тъй като на газ се отоплява една част от сградите в компанията, включително и складовете за готова продукция. Вариантите са два - ако има минимални количества на доставка на газ, термопомпената инсталация, която отоплява административните помещения, ще бъде пренасочена към складовете за готова продукция.

По този начин всички продукти, които са обвързани с температурата на въздуха, ще бъдат запазени в добро състояние. В случай, че Оргахим бъде напълно лишена от доставките на газ, ще бъдем принудени да направим по-сериозни профилактики, за да запазим отоплението на сградите, като приоритетни са складовете за готова продукция. При производството на фталов анхидрит има отпадъчна пара, която се използва през зимата. При необходимост имаме готовност да прехвърлим суровини и продукти в завода за фталов анхидрид, каза още Шойлеков.

Въпреки това, ако кризата продължи по-дълго, за да работим при нормални обстоятелства и режим, ще се  наложи да намалим част от производството.

На въпрос разполага ли дружеството с алтернатива на газа, Шойлеков отговори, че има готовност да се премине на мазут, за да се запази производството, но това ще повлияе  върху себестойността на готовия продукт. Бих искал да подчертая уникалността на българските компании, които продължават да функционират, въпреки създалата се пазарна ситуация. В търговското право са предвидени механизми за предоговаряне на цени, както и неустойките, дължими при едностранно прекратяване на доставките.

Създалата се ситуация не е нормална за работа, като се има предвид и финансовата криза. Необходимо е държавата да се намеси и да предложи компенсации за компаниите, които са зависими от енергоносителите, за да продължат своята работа.

Бихме могли да функционираме при занижени обеми без доставката на газ, като имаме възможност да преминем на алтернативни енергоизточници, каза още представителят на Оргахим АД.

***

15 хил. куб. метра газ получава Кремиковци в момента. Това съобщи Людмил Павлов, председател на КТ Подкрепа. Това е санитарния минимум и ако той се задържи няма да се пристъпи към аварийни спирания, допълни той. Павлов уточни, че Кремиковци няма как да мине на алтернативни горива. Алтернативното гориво за коксовото производство са въглищата. Тогава тази газ, която се подава на коксохима няма да е нужна. Но това е свързано с въпроса, който КТ Подкрепа е поставил пред Министерство на икономиката и синдика, че до 15 януари трябва да се намери стратегически инвеститор. И двете компании са със добри оферти. Която и да изберат ще достави суровини за Кремиковци, уточни Павлов. Ако до 15 януари не се подпише с инвеститор ние излизаме на протест.  

** Не е препоръка за вземането на инвестиционно решение!