Седмицата и юни завършиха със силна възходяща корекция на американските пазари. В петък повод за оптимизъм беше намерен в данните на ISM, които показаха изненадващо покачване на активността в производствения сектор в САЩ. Така фондовият пазар в Ню Йорк отбеляза най-силното си рали от близо две години насам.
Според анализатори обаче Америка трябва да инвестира значителни средства, част от които да бъдат набрани от по-високи данъци, за да се преодолее кризата на пазара на труда, която ерозира усилията за възстановяване на икономиката.
Въпреки това и четирите основни индекса на Wall Street регистрираха през изминалата седмица най-големите си повишения от години.
След 5 поредни дни на покачване фондовият индикатор за акциите на водещите компании в САЩ Dow Jones Industrial Average спечели 5.4% или 648.19 пункта за седмицата, като достигна 12 582.77 пункта. Това е най-силното му рали от края на ноември 2008 г. насам.
Широкият S&P 500 отскочи с 5.6% през изминалата седмица и с 1.44% в петък, като достигна 1 339.67 пункта, като най-много поскъпнаха акции на компаниите търгуващи с продукти и услуги на лукса.
Технологичният индекс Nasdaq Composite покачи с 1.53% в петък и с 6.2% през седмицата, достигайки 2 816.03 пункта.
За всяка акция, която поевтиня вчера в Ню Йорк 5 поскъпнаха, като търговията беше тънка. В рамките на сесията през регулирания пазар бяха прехвърлени 865 милиона акции.
През изминалите два месеца индексите падаха, под натиска на проблемите на Гърция и опасенията за фалит на страната, която е член на еврозоната. Натиск оказваше и приближаващият се край на вторият пакет от количествени улеснения на Фед на стойност 600 млрд. долара.
Но Гърция, поне временно, беше спасена. А повечето инвеститори се примираха с това, че засега няма да има QE3. Според много от тях краят на програмата за количествени улеснения ще има положителен ефект, тъй като означава и край на държавната манипулация на пазара.
Но силното възходящо движение от изминалата седмица не е начало на нов тренд на фондовите пазари. С оглед на това, че най-големите печеливши бяха т. нар. циклични акции, очевидно става въпрос за корекция. През седмицата дяловете на енергийните компании поскъпнаха средно със 7.2%, на ИТ компаниите с 6.8%, на производителите на автомобили с 6.6%, а на промишлените предприятия с 6.4%.
На какво се дължи възходящата корекция? От по-следващата седмица дружествата, търгувани на фондовата борса в Ню Йорк започват да публикуват резултатите си за второто тримесечие на годината. Първи на 11 юли ще е алуминиевият гигант Alcoa. След като печалбите през първите три месеца бяха ерозирани от бедствието в Япония и скъпия долар, то се очаква през второто тримесечие на тази година компаниите да подобрят представянето си.
За това би трябвало спомогнат поевтиняването на петрола и на долара през втората половина на юни.
В началото на новия месец обаче американските пари поскъпнаха срещу еврото, възходяща корекция, на ефекта от вече отработената от пазарите новина за спасяването на Гърция. Така в петък единната валута поевтиня с 0.05%, до 1.4520 долара. Нов тласък за поскъпване на еврото през следващата седмица вероятно ще даде очакваното повишение на лихвените нива на ЕЦБ.
През изминалите пет дни цената на американския лек суров петрол се отблъсна от 6 месечно дъно, подкрепена от поевтиняването на долара. Но в петък фючърсите за доставка през август на сорт WTI поевтиняха с 0.70%, до 94.75 долара за барел.
* Не е препоръка за вземането на инвестиционно решение!